Шановні батьки, сьогодні заняття «Рідна мова»
План-конспект логопедичного заняття тема: «Подорож до країни казок»
Мета: удосконалювати вміння дітей впізнавати казки по літературним фрагментам,
ілюстраціям, ключовим словам.
Активізувати у мові дітей: назви казок, імена казкових героїв. Удосконалювати навички зв'язного мовлення. Розвивати мовний апарат, правильну вимову, чітке мовлення, робити артикуляційні, пальчикові, дихальні вправи. Вчити визначати порядок дій у казці.
Виховувати любов до народної творчості. Розвивати увагу, пам'ять, мислення.
Матеріал: різнокольорові м'ячики та кошики, два невеликих круга
(червоний і синій) та по сім лепестків того ж кольору (гра «Збери квітку'»), ілюстрації до казок.
Хід заняття: Сонце загляда в віконце
І сміються дітлахи.
Нам дарує книжку сонце,
Де живуть наші казки.
Артикуляційна вправа «Посмішка», «Хоботок»
(Виконується перед дзеркалом)
Вправа для губ 1. «Посмішка». Утримання губ в посмішці. Зуби не видно
Вправа 2. «Хоботок» (Трубочка) Витягти зімкнені губи вперед. Утримувати їх в таком положенні під рахунок від 1 до 5-10. Можна проспівати разом з дитиною звук «У».
Дорослий показує ілюстрації до казок.
Вліво - вправо повернемося,
Дружно за ручки візьмемося
Наші очі загоряються,
Наші личка посміхаються
Чарівна казка починається!
В яку казку ми потрапили? (Казка «Маша і ведмідь»)
Як Маша знайшла дорогу до дому? А що казала Маша, коли ведмідь сідав на пеньок відпочити? (не сідай на пеньок, не їж пиріжок).
Рухлива гра «У ведмедя у бору» https://www.youtube.com/watch?v=S1hkBI1x6Ss
Мета: удосконалювати навички бігу. Розвивати спритність і швидкість.
Хід гри: Обирають ведучого — «ведмедя». Для нього на одному боці майданчика креслять або роблять коло — «барліг». На протилежному — «будиночок» дитині, дорослий промовляє:
У ведмедя у бору'
Гриби, ягоди беру,
А ведмідь не спить
І на нас ричить.
Після слів “ричить ведмідь” ловить тих, хто до нього підходить.
Подивимось, яка в нас казочка наступна.
Казка «Заяча хатинка»
- хто із звірів приходив гнати лисичку? (собака, ведмідь та ін.), дорослий пропонує показати тварин на малюнку.
- А що лисичка відповідала їм? (“Як вискочу, як вистрибну, підуть клаптики по закутках”);
- що сказав півник лисиці?
(“Ку-ку-рі-ку! Іду на лисицю, несу косу на плечах, хочу лисицю посікти, іди, лиска, геть?”)
Дорослий просить дитину показати «Де півень іде з косою?», «Як кричить півник?»
Якщо під час завдання у дитини виникають труднощі, допоможіть, назвіть та покажіть самі.
Чистомовки:
Дитина одночасно з дорослим промовляє чистомовки. (Мовленнєві діти)
Іс-іс-іс - ми прийшли в весняний ліс;
са-са-са - навкруги краса;
ас-ас-ас - гарний настрій в нас!
Поки ми з тобою грали,
До нас гості завітали
Завітали не самі,
Вони казку привели.
Зараз я тобі загадаю загадочку, а ти спробуй відгадати з якої казочки цей герой:
Дорослий за допомогою малюнка пропонує відгадати загадку (Мовленнєві діти)
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок-скок
Покотився….(колобок)
Відповіді дітей (Казка «Колобок»)
Пальчикова гімнастика «Колобок»
Насипали муки (пальчиками та долоньками виконуємо рухи відповідні до тексту).
Розбили яєчко, посолили, налили молока і замісили тісто,
Взяли тісто зліпили колобка і в піч посадили, печеться колобок, рум’яний, духмяний Дорослий: Добре, колобочка спекли. Він гарячий (ааааа), треба його остудити
(дмухання). А тепер понюхаємо, який він духмяний, запашний.
Кого зустрів колобок в цій казочці? Покажи на малюнку.(Немовленнєві діти).
Кого зустрів колобок після зайчика? Що хотів вовк зробити з колобком?
Вправа «Скажи лагідно» (Мовленнєві діти).
Заєць.. зайчик, дорога...доріжка.
У вовка лапи, а у зайчика.....?
У вовка зуби, а у зайчика....?
Гра «Розклади за кольором» (Немовленнєві діти).
Треба розкласти м'ячики в кошики за кольором (зелені в зелений кошик, жовті в жовтий).
Гра «Склади квітку» (за кольором).
Дорослий показує дитині вирізані з паперу, різного кольору пелюстки та кружечки. Дитина по черзі бере пелюстку, називає (показує) її колір та викладає до середини квітки відповідного кольору.
Фізхвилинка «За казками ми пішли»
(Дитина за зразком дорослого відтворює рухи, відповідно тексту).
За казками ми пішли''
Не одразу їх знайшли!
Ніжками ми тупали,
Кулачками стукали
Всі по колу ми пішли,
Наші казочки знайшли.
Казка «Ріпка»
Що за казка, кішка, внучка,
Миша, ще собака Жучка.
Дідові з бабусею допомагали
На городі виривали?
«Хто посадив ріпку?», «Кого покликала внучка?», «Хто останній прибіг допомогти витягнути ріпку?»
Дорослий пропонує дитині показати всіх героїв цієї казки та спробовати (звуконаслідувати- голоса тварин).
Ось і закінчилася ця книжка. Але є ще багато казок у інших книжках. Ми їх почитаємо наступним разом.
Дорослий наприкінці заняття хвалить дитину та пригощає її цукерочкою.