Тема: Диференціація звуків [ц]-[ч], [ц`]-[ч`].
Мета: Закріплення умінь розрізнювати звуки за твердістю- м`якістю; формування ритмічної та звуко-складової структури слова; розвиток фонематичної диференціації на матеріалі приголосних звуків [ц]-[ч], [ц`]-[ч] в ізольованій позиції; в складах і словах; в словосполученнях і реченнях; в текстах.
Обладнання: предметні малюнки, м`яч, сюжетний малюнок, картки
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Вчитель-логопед вітається з дітьми, налаштовує дітей на співпрацю.
Гра «Навпаки»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Артикуляційні вправи «Смачне варення», «Почистимо зубки», «Конячка».
Вправи для дихання: якнайдовше вимовляти на одному видиху звук [ц] та склади із звуком [ч].
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слова: стрічка, річка, синичка, курочка, собачка, бочка, квочка, вудочка, криничка, лисичка, гусочка, паляничка, пічка, учениця.
Фізхвилинка
- Гра « Твердо-м`яко». ( Вчитель вимовляє звук твердо, а учень - вимовляє цей самий звук м’яко).
- Порівняти артикуляцію звуків [ц`]-[ч`].
- Повторити пари складів та слів із звуками [ц`]-[ч`].
- Придумати речення із словами із попереднього завдання.
- Послухати текст, повторити з тексту слова із звуком [ц`] та звуком [ч`]
- Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звуки [ц]-[ч].
Ча - ца – чапля - чайник-царівна.
Чо - цо – чотири - чоботи – цокотіння.
Чу – цу – чудовий – цуратися – чути – цупкий.
Чи – ци – чистий – цирк – чипляти – цифра.
Че – це – черепаха – цемент – черевики – цегла.
-Робота над приказкою.
Добрати приказку до кожного випадку.
Коли хтось говорить дуже мляво і тихо, про нього кажуть:
|
|
Про ледачого говорять:
|
|
Коли хтось втручається не в своє діло, тоді приказують:
|
|
Приказки : « І в день, і в ночі лежить на печі».
« Вмішалася як середа в тиждень».
«Говорить так, як три дні хліба не їв».
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Завдання для учнів: