Конспект нестандарного уроку "Закріплення матеріалу про прикметник як частину мови. Подорож у минуле планети. Кам'яний вік"

Про матеріал

Пропонований конспект нестандарного уроку "Закріплення знань про прикметник як частину мови. Подорож у минуле планети. Кам'яний вік" зацікавить творчих вчителів. Матеріали містять цікаві вправи та завдання.

Перегляд файлу

Управління освіти і науки України

Білоцерківської міської ради Київської області

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка уроку з української мови

 

ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

ПРО  ПРИКМЕТНИК

ЯК ЧАСТИНУ МОВИ

3 клас

 

 

                                                              Автор:

 Омельчук Наталія Михайлівна,

                                                                                                                 вчитель початкових класів

                                                                                                                       БЗШ І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Біла Церква

Урок-подорож у минуле «Камяний вік»

 

 

Мета: – вдосконалювати вміння учнів розрізняти прикметники серед інших ча-         

            стин мови, встановлювати зв’язок між іменниками та прикметниками;

            – вправляти учнів у визначенні роду й числа прикметників за іменником,

            питаннями, закінченнями прикметників; у змінюванні прикметників за    

            родами та числами;

   – розвивати вміння школярів аналізувати, співставляти, робити виснов-

            ки;

            – узагальненнювати, систематизувати і закріплювати знання учнів про                 прикметник, його роль у реченні;

  – збагачувати словниковий запас дітей, розвивати увагу та спостережли-

           вість.

Обладнання: модель діючого вулкану, ілюстративний матеріал, таблиці, інди-відуальні картки, речення (зашифроване у ребусах), обладнання для гри «Хід конем», таблиця-«лабіринт», обладнання для предметно-малюнкового диктан-ту, «глиняні» дощечки з загостреними паличками, призи (іграшкові динозаври-ки), малюнки 3 вулканів (ж.р., с.р., ч.р.), таблиця «Переплутанка», пластмасо-вий динозавр, гра «Пазли».

                                                     Хід уроку:

I. Організація емоційного настрою учнів

         Вступне слово вчителя

      Розпочинаючи урок,

      Ми у минуле зробим крок.

      В комп’ютерній програмі збій –                                          

      Мікроби мешкають у ній.

      Нова адреса: К(комп’ютерний)  Р(розвивальний)  У(урок).

      Кам’яний вік. @. ukr.net                                                

       Цікава історія виникнення життя на Землі

      переносить нас у ті далекі дні

      юності нашої планети.

      Вчитель запалює діючу модель вулкана (папє-маше + свічка-

                        фейєрверк для торта)

      Кам’яна пустеля. Нема життя...

      Еволюція відбувається щодня.                                            

II. Оголошення теми та мети уроку. Актуалізація опорних знань. Виконан-

      ня граматичних завдань (Етап «Вулкани»)

 1. Створення атмосфери таємничості

  Вулкан здригнувся і проснувся ...

  І лава та вже потекла.

  А щоб уникнути проблеми,                                        

  Нам треба виконати завдання.

 2. Актуалізація опорних знань

  Бесіда

       – Яка частина мови називається прикметником ? 

       – Як змінюються прикметники ?

 3. Визначення прикметників в усному мовленні

  Вулкани викидають розпечену лаву, іонізований попіл, душні гази.

        – Знайдіть у реченні прикметники. Назвіть їх.

 4. Оголошенні вчителем теми та мети уроку

  1) Робота над таблицею                                                      

                                  Розпечену

                             Іонізований

                            Душні

  2) Оголошення теми та мети уроку

                     – Сьогодні на уроці ми будемо вправлятися у визначенні чис-                                      ла та роду прикметників різними способами, виконувати гра-                                           матичні завдання, щоб навчитися активно оперувати своїми

                               знаннями у майбутньому.

          5. Розподіл прикметників у стовпчики за родами

          – Випишіть прикметники у 3 стовпчики за родами.

          – В якому числі визначається рід прикметників?

          Викликаний до дошки учень коментує виконання завдання.

                    Низько нависала чорна хмара. Страшенний ураган руйнував                              скелі. Небувалої сили електричний заряд обрушувався на поверх-

                        ню суші та води. У водах первинних морів зародилося нове життя.

                        Воно навчилося використовувати сонячне світло.

                                жін. рід                          чол. рід                           сер. рід

                        чорна                      страшенний                              нове

 

                                             небувала                   електричний                     сонячне

                   – Який прикметник не потрапив у вулканічну лаву?

          – Чому? (Прикметник стоїть у формі множини.)

 6. Робота над деформованим реченням. Синтаксичний розбір речення

          а) Вступне слово вчителя

          – Лава розтеклася у всі сторони, «зруйнувавши» речення.

          – Відтворіть його заново.

          Вчитель викликає до дошки учня для виконання завдання гри

          «Пазли» (перевірка виконання індивідуального завдання пла-

                            нується на етапі «Непрохідні хащі»).

                   б) Робота за таблицею

Па

ний

мат

.

кот

ну

во

клі

вав

спе

гий

ло

          в) Запис речення під диктовку. Синтаксичний розбір речення

          Панував спекотний вологий клімат.

          – Визначте основу речення. Виконайте синтаксичний розбір,

                            даючи повну характеристику реченню.              

                 За метою висловлювання – розповідне,

                                   за інтонацією – неокличне,

                                   за будовою – просте, поширене.

          – У формі якого роду вжито прикметники ?

          – Якими способами можна визначити рід прикметника?

        1. За питаннями :

                                        Який ? – ч. р.; яка ? – ж. р.; яке ? – с. р.

                                   2. За закінченнями:

                                         -ий, -ій    ч. р.

                                         -а, -я        ж. р.

                                         -е, -є        с. р.

                                   3. За допомогою іменника, від якого залежить прикметник:                                                     В якому роді стоїть іменник – в такій

                                         родовій формі вжито прикметник.

III. Змінювання  прикметників за родами. Розбір  слів за будовою. Визначе-

       ння  числа  прикметників  (виконання  граматичних  завдань  на  етапі

       «Непрохідні хащі»)

 1. Створення емоційного настрою

                   Ліс густий, дрімучий, темний,                           

          Споконвічний ліс росте.

          Не проб’ється навіть сонце

          Крізь гілля його густе. (О. Олесь)

 2. Робота над шифрованими таблицями

          Тут секвоя, навіть фікус вже ростуть давним-давно.

          Користуючись кодом,

          Прочитайте нове слово. Яке воно ?

с

е

 

 

 

я

ф

 

 

у

с

к

в

і

т

к

о

в

і

 

 

 

 

т

 

 

 

 

 

 

          3. Розбір записаного у зошити слова за будовою

                   квіткові

 4. Змінювання прикметника за родами (в однині)

                   Квітковий (чол. рід), квіткова (жін. рід), квіткове (сер. рід).     

                   – Мільйонів років тому на Землі появилися квіткові рослини.

 5. Перевірка виконання індивідуального завдання (гра «Пазли»)

          – Там, де нині розташований Київ, ...

                     к о  л  и с ь    р о                      

                    с  л  и    т р о п і                      

                    ч н і       п а л ь м

                     и     в и с о к і

                    п а п о р        о т і

                    т а         х в о щ і .

  колись росли тропічні пальми, високі папороті та хвощі.

                    – Які прикметники вжито у реченні? (тропічні, високі)

           – Визначте число прикметників.

                   1. Закінчення – і.

          2. Питання – які ?

          3. Іменники пальми, папороті, хвощі стоять у множині –                                              значить …

          6. Самостійна робота

          а) Розбір прикметника за будовою

          високі

          б) Змінювання прикметника за родами (в однині)

                            Виконання завдання за аналогією.

          Високий (чол. рід), висока (жін. рід), високе (сер. рід).

IV. Вилучення прикметників з речень (виконання граматичних завдань на

       етапі «Динозаври», визначення роду та числа прикметників)

           1. Робота над таблицею-виразом   

                   уди + нок – ук + зав + ри                         

  2. Створення емоційного настрою

           Мільйони років розділяють нас з доісторичною епохою.

                    в  гущавині  папороті  гуляють  динозаври – всякого  живого вороги.

  Щоб не потрапити в меню обіду їхнього,

  нам треба виконати завдання:                            

           знайти в реченні прикметники                         

  та вміти визначити рід, число їх щодня. 

 3. Дослідницька робота («розкопки») в парах. Усне виконання завдання  

              по рядах  

              1 ряд – Динозаври  правили Землею неймовірно довгий час –   

                                165 мільйонів років!

              2 ряд – На  Землю  з  космосу  впав  великий  метеорит,  який  

                                здійняв густі хмари пилу, що затьмарили Сонце.

           3 ряд – Спочатку від холоду та голоду вимерли травоїдні динозаври,                         а згодом і м’ясоїдні.

V. Робота над зашифрованим у ребусах реченні. Розбір прикметника як ча-

     стини  мови  (виконання  граматичних  завдань  на  етапі  «Льодовики»)

 1. Створення  емоційного  настрою.  Робота  над  реченням (в ребусах)

          Товстий лід Землю вкривав,                                                

                    речення в ребусах заховав.

                              ,,,                     ,,                       ,,,                                        

                               лені               етілі      за         вали          

                      над       кри        ,, ними      по           ми.

 

  Шалені заметілі завивали над крижаними полями.

 2. Розбір прикметника як частини мови (усно)

  Шалені – які?, прикм, заметілі, множ, др. чл. реч.

Фізкульхвилинка

          Щоб не замерзнути, нам треба танцювати.

       Виконання танцювальних рухливих вправ під музику.

VI. Визначення  роду та числа прикметників (виконання граматичних зав-

      дань на етапі «Доісторичний зоопарк»)

           1. Створення емоційного настрою

       Пройшли часи, минули роки,

  В теплі природа наша ожила.

  Нові рослини. Нові тварини.

  Нове життя!

        Уявіть, що в зоопарку доісторичної епохи

        ви б побачили чудовиськ. Чи годували їх хоч трохи?

  2. Запис словосполучень під диктовку, визначення роду, числа прик-

               метників      

           а) Усний блок. Розповідь вчителя

                     – Величезні павуки ховалися у темноті. Скорпіони й таргани                                           розміром з кімнатного собаку траплялися на кожному кроці.                                           Шаблезубий тигр мав ікла довжиною 15 см.

                    б) Гумористичний сайт

   Прослуховування магнітофонного запису

                                         Смішинка

              Вчитель: – Яка риба жила під час леднікового періоду?

     Учень: – Заморожена.

  в) Запис с/с у зошити. Визначення роду та числа прикметників

   * Печерний ведмідь                                                                  

                                 (найстрашніший хижак того часу),                        

                              * велетенська бабка                                                                

                                       (з розмахом крил до 1 м),                    

                                   * хиже акуленятко                                                    

                                 (предки наших акул плавали в морях 400 млн. років тому),         

                              * дикі коні                                                                    

                                 (водилися в болотяних лісах понад 50 млн. років,

                                 були завбільшки за сучасну лисицю).

VII. Повторення алгоритму визначення роду прикметників. Читання рече-

        ння за «Лабіринтом» (виконання граматичних завдань на етапі «Ма-

        монтеня»)

             1. Гра «Хід конем». Створення емоційного настрою

м

о

и

т

 

а

м

у

н

                      А он маленьке мамонтенятко       

   Загубило матінку свою.                    

                      Допоможемо малечі

                      Відшукати правильну ходу.

             2. Читання речення за «Лабіринтом»

м

т

и

и

 

е

 

о

 а

н

 

л

т

л

х

р

м

о

м

а

е

п

у

т

 

 

 

 

                      Мамонти мали тепле хутро.
                      – Якими способами можна визначити рід прикметника?

                             Мама мамонтенятка

                             Своєю любовю зігріває малятко.

               3. Гумористичний сайт

                     Прослуховування аудіозапису

                           Вчитель: – Як звати батьків мамонтенятка?

                       Учень: – Мамонт і ... батьконт.

VIII. Виконання завдань первісної людини

             1. Створення емоційного настрою

             Незабаром первісна людина появилась.

    Говорити не могла. Засмутилась.

    Жестами, малюнками думки передавала,

    Може, і диктанти писала ...

             2. Предметно-малюнковий диктант

             а) малюнок абрикоса                                                 а б р и к о с

    б) канцелярський товар                                                      п е н а л

    в) малюнок (синонім слова обрій)                                   г о р и з о н т

                      г) цитрусовий символ української революції                 а п е л ь с и н

    д) 10 см                                                                              д е ц и м е т р

             3. Читання слова за напрямом руху. Довідка вчителя

             – Близько 6 тис. років тому давні шумери першими винайшли пи-                           семність. Вони писали на глиняних табличках загостреними трос-                          тиновими паличками, які залишали на сирій землі відбитки у ви-                              гляді клинів. Звідки і назва цієї писемності – клинопис.

             4. Виконання каліграфічних вправ на «глиняних» дощечках (дощеч-

                 ках, покритих шаром пластиліну)

    – Які закінчення мають прикметники в чол. р., жін. р., сер. р.?

    – Які закінчення мають прикметники в множині?

             5. Робота над таблицею «Переплітанка»

             а) Розділ «Приручені тварин»

             Кам’яний вік. Печера.                 

             Біля вогню сидить сімя.            

             Вже приготовлена вечеря

                               З крокодилового мяса і вівса.

                      Давно вони вже приручили тварин із дикої природи

             Для мяса, сала, молока, для охорони.

    – Відшукайте в таблиці «Переплітанка» назви приручених                                           тварин.

                                         с о б а к а

    к о р о в а

    в і в ц я

    с в и н я

 

             б) Розділ «Зернові культури»

             Так-так, вони віки тому навчились

             І сіяти, і прясти, і збирати лікарську траву.

             Щоб до рани прикласти ромашку чарівну.

             Вирощували культури зернові,

             Ти їх в таблиці віднайди.

     – Відшукайте в таблиці назви зернових культур.

         п ш е н и ц я

         п р о с о

         я ч м і н ь

     в) Розділ «Зброя, знаряддя праці»

              По полях дрімучих темних                                                                                        Зі списом пращур наш ішов.                                                          

                                 З риссю, лосем та ведмедем

     Він боровся і боров.

     Здобував він теплі хутра,

     М’ясо, шкуру на свій дах.                                               

     Часом сам роздертий падав

     З серцем звіра у руках. (О. Олесь)

     Доводилось з каменю зброю йому робити,

     щоб звіра-ворога побити.

               – Які знаряддя праці та зброю виготовляла людина в кам’я-                                            ний вік?

                                  г а р п у н     Гарпун – полювали на рибу (щуку, сома, ляща,

                                  с е р п и        форель, сьомгу, судака).

                                  с п и с и        Серпи – колоски зрізували  камяними і дерев-

                                  з б р о  я        яними  серпами з кам’яними зубцями. 

                                Списи – перш  за  все  колольна  зброя, хоч  деякі види списів                                                           

                                були розраховані також на ріжучі та рублячі удари.

                 Зброя  сукупність пристроїв та засобів, що застосовується

                                для ураження живої сили противника, його техніки та інших

                                цілей під час ведення бойових дій;                                                                                                                                            

     г) Добір прикметників до іменників               

              собака – вірний         пшениця – золота        гарпун – гострий

     корова – молочна      просо – дрібне              списи – кам’яні

     вівця – покірна        ячмінь – вусатий           серпи – дерев’яні     

     свиня – товста                                                   зброя – міцна            

     ґ) Запис словосполучень по рядах під диктовку

     – За допомогою закінчень визначте рід прикметників.

IX. Узагальнення матеріалу

           Щоб повернутися назад, у рідну хату,

  Нам правила визначення роду прикметників треба знати.

       – Як визначити рід прикметників?

X. Рефлексія. Домашнє завдання

  Хоч первісні, але – люди.

  Розважаються діти всюди.

  Ви вдома смішний текст складіть,

  Прикметники в ньому віднайдіть.

  Визначте рід та число,

  Буде весело!

                 – За змістом гумористичного малюнка складіть та запишіть міні-твір                      (5-6 речень) «Розваги дітей кам’яного віку».

  В комп’ютері змінюється адреса:

  КРУ. Рідна школа четверта.@. ukr. net                           

        – Які завдання виконували? Що повторювали?

                 – Що сподобалось на уроці?

Оцінювання учнів йде на протязі уроку.

 

doc
Додано
9 липня 2018
Переглядів
751
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку