Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему " Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами" Мета цього уроку навчити учнів равильно вимовляти та писати слова з префіксами роз-, без-. , ділити їх на склади для переносу.
Тема. Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами
Мета: формувати предметних компетентностей: формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з правилами вимовляння і правопису, переносу слів із префіксами роз-, без-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати любов до природи;
формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність орієнтуватися в часі, відведеному на виконання поставленого завдання;
загальнокультурної: вчити любити рідний край, бережливо ставитися до природи, традицій рідного краю.
Обладнання: презентація, ілюстрації сніжинок, скринька, картки для групової роботи.
Перебіг уроку
Ось і все – дзвенить дзвінок!
В гості йде до нас урок.
Стали , дітки , підтягнулись,
Одне одному всміхнулись,
На урок старання не забудьте взяти,
Протягом уроку дружно працювати,
Нові таємниці в мові швидко розкривати.
Не просто слухати, а чути!
Не просто дивитися, а бачити!
Запам’ятовувати, розповідати!
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
- Прочитайте складені речення.
- Яке правило ви застосовували під час виконання домашньої вправи?
2. Каліграфічна хвилинка
Каліграфічно щоб писати -
Треба рівну спинку мати.
Зошит класти навскоси.
Гарнесенько в ньому запиши!
А для цього відгадаємо загадку.
Розсипає з неба сніг
Білим килимом до ніг.
Миколайчики приносить,
Новий рік у гості просить. (Грудень)
Так – це назва 12 місяця календарного року, перший місяць зими.
Дорожній майстер грудень
Мости будує всюди,
Вкриває річки кригою,
Воює із відлигою,
Дороги підморожує
Ще й снігом припорошує,
Щоб на дзвінких санчатах
Новому року мчати.
3.Складання « асоціативного куща»
А що ви розумієте чи уявляєте чуючи слово «Грудень»
ГРУДЕНЬ
Так, це чудова пора! Хочеться щоб вона швидше здійснила наші мрії! Тому наш зимовий урок відкриє нам багато мовних таємниць. І здається чим більше ми їх розкриємо, тим швидше до нас прийдуть всі зимові розваги. А почнемо ми з 12 місяця календарного року.
Якою буквою на письмі він позначається?
Г г Гг гр ру уд де ень грудень
Фонетичний розбір слова.
Написання деформованого речення:
Грудень, зиму, кінчає, а, починає, рік.
Синтаксичний розбір речення.
4. Словниковий диктант.
Життя, нігті, солов’ї,червоний,президент, пеньок, директор, зимовий, боротьба.
(Взаємоперевірка: читаючи, учень перевіряє та називає орфограму)
5. Фронтальне опитування. Гра « Чарівна скринька»
(учні із скриньки дістають сніжинки із завданням)
6. Робота в групах.( розкрити дужки та пояснити написане)
1 – ша група: Миколка (за)йшов(за) товаришем.
2 – га група: Човен (на)скочив (на)мілину.
3 – тя група: Рибалки вже далеко (від)пливли (від)берега.
(Презентація робіт)
Зробимо висновок:
Префікс
Тепер я впевнена, що ви зможете розрізняти префікс від прийменника!
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Вправа «Квест – новина» Робота над вправою (с. 79, впр. 186 колективна робота)
— Прочитайте групи слів. (Записано на моніторі в презентації)
Роз-: бити, в’язати, класти, нести, робив, малював.
Без-: сердечний,хмарний,крайній,радісний,страшний, відповідальний.
- Утворіть нові слова за допомогою частинки слова, яка стоїть перед коренем і утворює нові слова. Запишіть.
- Запам’ятайте! В українській мові у префіксах роз- , без- завжди пишеться буква «зе»
2. Робота над казкою (с. 80, впр. 187)
— Прочитайте виразно казку, уставляючи пропущені букви. Про що в ній розповідається?
— Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Ці слова поділіть на склади для переносу.
— Позначте в підкреслених словах префікси. Прийменники підкресліть.
Поясніть правопис префіксів і прийменників.
В роз- і без — не забувати
Завжди букву «зе» писати.
— Запам’ятайте! При переносі префіксів роз-, без- не можна відривати від них букву з, а також залишати з ними одну букву від кореня.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в групах
Бескрайній, беззвучний, роздати, росфарбувати, росв’язати, безшумний, безкрайній, розкреслити.
1-ша група. Виписати слова, в яких знайшли помилку. Довести правильність свого вибору.
2-га група. Скласти речення зі словами, які написані правильно.
3-тя група. Слова в яких допущено помилку, поділіть на склади для переносу.
4-та група. Придумати і записати слова з префіксами роз-, без-.
2. Гра «Префікс»
- До поданих слів доберіть антоніми.
Заплести, загадувати, з’єднувати.
Роз- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ппригадайте слова, які ми сьогодні вживали на уроці з префіксом без-. Запишіть.
БЕЗ- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
VІ. Підсумок уроку. Гра « Мікрофон»
— Похвастайтеся,що нового дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
— Над якою темою ми сьогодні працювали?
— Що необхідно пам’ятати про правопис префікса роз-?
— Який ще префікс підпорядкований цьому правилу?
— Як правильно переносити слова з префіксами роз-, без-?
Яке завдання вас порадувало найбільше?
Ч и здійснилися ваші очікування, про які ви наголосили на початку уроку?
VІІ. Домашнє завдання
С. 80, впр. 188. Вивчити правила.
Продзвенів для нас дзвінок,
Ми кінчаємо урок,
Працювали всі старанно,
То ж почуйте у кінці,
Що ви справжні молодці!
Ото ж, усі випробовування ви пройшли бездоганно. Ви просто супер! Я вами пишаюся!