Урок української мови з використанням методів критичного мислення, які допоможуть вчителю сформувати уявлення про пряме і переносне значення слова, навчать самостійно вживати слова із прямим і переносним значенням у своєму мовленні.
Розвиток критичного мислення учнів на уроках в 3 класі
Урок №1. Української мова
Тема уроку: Слова з прямим та переносним значенням.
Мета уроку: Формувати уявлення про пряме і переносне значення слова; навчити самостійно вживати слова із прямим і переносним значенням у своєму мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів. Повторити і закріпити відомості про головні члени речення, зв’язок між словами у реченні. Виховувати любов до рідної мови та природи.
Обладнання: картки для роботи в парах, ілюстрації про осінь.
Хід уроку.
1. Гра „Пароль”:
— Може одержати перепустку на урок той, хто назве слова, що означають терміни, які ми використовуємо на уроках рідної мови. Наприклад: синоніми, іменник, присудок.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
2.1.Загадка
– Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь).
— Розгляньте ілюстрації про осінь і знайдіть зайву. (Зайва ілюстрація про літо).
В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки…
Назва дев’ятого місяця року пов’язана з вересом – вічнозеленою рослиною, яка росте в Україні, особливо на Поліссі, в Карпатах. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня. Проте саме у вересні рожево-бузкові квіти вересу найпишніше вкривають піщані пагорби, торф’яники та соснові бори.
Легенда про Осінь
За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі – четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам свої щедрі дарунки полів, садів, лісів та чарує нас своїм осіннім золотом.
- Які вірші ви знаєте про осінь?
2.2. Асоціативний кущ.
„ Кольори осені”(можна записати у вигляді кущика).
Золоті (блискучо – жовті)
Пурпурові (багряний, червоно-фіолетовий)
Жовтогарячі (оранжеві, жовті з червонуватим відтінком)
Зелені
Коричневий (брунатні), жовті, мідні
— Чому осінь називають золотою?
— Який із осінніх кольорів нагадує золото?
— Чи насправді вони золоті?
— Яку властивість металу (золота) перенесено на листя дерев?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні на уроці ми вирушимо до чудової мовної країни Лексикології, а править тією країною Слово.
Знайдіть у тлумачному словнику, що таке лексика (це сукупність слів певної мови). Лексикологія – наука про слова. Помічником у правителя Слова є слова з прямим і переносним значенням.
Цей урок навчить нас:
1) знаходити слова у прямому і переносному значенні;
2) вживання їх у своєму мовленні;
3) працювати в парах;
4) любити свою рідну мову.
— Яке слово у загадці вжито у переносному значенні?
4.Осмислення (Робота над новим матеріалом).
4.1. Робота над віршем „ Жовтень" Надії Приходько.
Тихо ньсіо ходить гаєм. (Тихо осінь ходить гаєм.)
Ліс довкола аж г...р...ть. (Ліс довкола аж горить.)
Ясен тялис осипає. (Ясен листя осипає.)
Д...б нахмурений їтьсто. (Дуб нахмурений стоїть.)
— Запишіть вірш у зошити. Підкресліть слова, які вжито у переносному значенні.
— Прочитайте лише головні слова у кожному реченні.
— Поставте питання до присудка І речення?
- Не тільки вірші прославляють осінь. Зараз позмагаємось, хто найбільше знає народних приказок про осінні місяці.
Як вересніє, то й дощик сіє.
Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.
Жовтень ходить по краю, та й виганяє пташок з гаю.
Листопадовий день, як заячий хвіст.
Листопад не лютий, проте запитає, чи одягнутий, чи взутий.
Робота з репродукцією картини І. Левітана “Золота осінь”.
Описувати осінь можна і за допомогою фарб. Розгляньте репродукцію картини
І. Левітана « Золота осінь».
4.2. Колективна робота за вправою 123 – усно.
— Для чого вживаємо слова у переносному значенні?
— Прочитайте правило в підручнику.
4.3. Робота в парах за картками.
Створіть павутинку: (з’єднати стрілочкою словосполучення з його значенням).
золота ложка солодкий мед
золоті руки Переносне весела дівчина
веселі сніжинки значення гострий ніж
золотий ланцюжок Пряме сумує небо
гострий ніж значення сумує мама
4.4. Гра „ Третій зайвий".
1) сумує ліс, сумує дитина, сумує небо;
2) золота прикраса, золоті руки, золота обручка;
3) срібний голос, срібна ложка, срібне волосся.
4.5. Вибірковий диктант.
— Дівчатка виписують словосполучення, у яких слова вжиті у прямому значенні, а хлопчики – в переносному.
Гострий ніж, гостре слово, гостра коса, солодкий цукор, плаче небо, плаче дитина, висока гора, гора зерна, вишневе варення, вишневе плаття.
Фізхвилинка.
Станьмо, діти, швидко в ряд,
Вирушаємо у сад.
Руки вгору піднімаєм
І горіхи всі зриваєм,
Щоб узимку ласувати.
Ширше,діти, треба стати -
Будем дрова ми рубати.
Раз – підняли руки вгору,
Два – змахнули всі додолу
І рубаємо завзято,
Хай тепло приходить в хату.
Руки на пояс поставимо всі,
Будем стрибати, мов горобці.
Скік вперед і скік назад,
Крильця вниз всі опустили
І за парти тихо сіли.
4. Закріплення вивченого матеріалу.
4. 1. Колективна робота за вправою 125.
Зараз ви будете дослідниками. Об’єкт дослідження – текст вправи 125. Прочитайте уважно текст мовчки і приготуйтесь дати відповідь на запитання до тексту.
Гра .„ Так чи ні".
– Ставте порядковий номер запитання і поруч „+", якщо правильне твердження, або „—, якщо воно помилкове.
1. Ви прочитали текст?
2. У ньому розповідається про вересень?
3. До тексту є заголовок?
4. Жовтень скликає дітей до школи?
5. Зимі ворота відкриває листопад?
6. У тексті є слова, вжиті у переносному значенні?
Відповідь: 1.+, 2.—, 3.+, 4.—, 5.+, 6.+.
– Яка тема цього тексту? Яка його головна думка?
– Як ви розумієте зміст 1-го речення? Перебудуйте його у спонукальне.
– Поясніть значення виділених слів.
4.1.1. Словесне малювання.
– Які картини до прочитаного тексту ви намалювали б?
4.1.2. Завдання на вибір (самостійно).
а) списати речення до схеми:
--------– ... ... ========
б) списати речення про жовтень. Підкреслити головні члени речення;
в) поставити два запитання до тексту.
Перевірка. Оцінювання.
Усне обговорення за запитаннями:
З якою метою ви робили цю вправу?
Які думки та почуття вона у вас викликала?
Чому ви особисто навчились?
4.1.3. Гра „Перевтілення”.
— З чим можна порівняти осінні листочки?
— Уявіть себе листочком. Листочком якого дерева ви хотіли б стати? Чому?
(Я б хотіла стати листочком_________ тому, що ...) .
5.Консолідація.
5.1. Складання загадки.
— Попрацюйте знову в парах і складіть загадку про осінні листочки.
Золоті___________ (метелики)
З дерева летять.
Крильцями своїми
Тихо__________ (шелестять).
5.2. Підсумок уроку.
Діти, хочу вам зізнатися, що дуже пишаюся вами. Мені подобається ваша старанність на уроці.
— Чого навчились на уроці?
— Хто сьогодні задоволений собою?
— Хто сьогодні виконав завдання краще, ніж учора?
— Кому треба попрацювати вдома?
6. Домашнє завдання.
Вправа на вибір 126 або 127,повторити правила.
Спасибі всім, хто працював,
Уважно слухав, рахував.
Хто мені у всьому помагав,
Та тим, хто в гості завітав.