Використання ігрової діяльності для розвитку фонематичного слуху у дітей дошкільного віку
Валентина Рогожина, керівник гуртка
комунального позашкільного навчального закладу
«Палац дитячої та юнацької творчості» Криворізької міської ради
Цільова група: вихованці гуртка «Скарбничка слова» (5-6 років)
Тривалість: 35 хвилин
Мета: навчити розрізняти голосні та приголосні звуки, визначати звуковий склад слова, працювати з картками, розвивати фонематичний слух, зв’язне мовлення, асоціативно-образне мислення, уяву, фантазію.
Міжпредметна інтеграція: граматика, природознавство, математика.
Операційні цілі (завдання):
знання:
розпізнає голосні та приголосні звуки;
співвідносить кількісний та порядковий звуковий склад;
знає явища природи, правила безпечної поведінки на занятті.
вміння:
здійснює звуковий аналіз злів, визначає місце звука в слові;
складає речення відповідно до завдання;
висловлює думки та судження;
ставлення:
шанобливе ставлення до довкілля, до праці інших;
позитивне ставлення до розумової праці.
Методи і техніки:
робота індивідуальна та в групі;
вправа «Позитивне налаштування»;
практична робота у правильній артикуляції звуків, проведенні звукового аналізу слів, побудові схем слів та речень;
ігрові ситуації, вправи та ігри;
Вправа на розвиток дрібної моторики рук «На руці моїй п’ять пальців».
Обладнання: площинне зображення сонечка, символи-малюнки звуків, картки для складання схем звукового аналізу слів та розбору речень, картки-лото, ілюстративний матеріал (картки із зображеннями предметів), прості та кольорові олівці.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Добрий день, мої малятка!
Любі хлопчики й дівчатка!
Я вас щиро всіх вітаю
Та цікаве й незвичайне
Заняття вже починаю.
Станьте дружно у півколо
І озирніться всі навколо!
Запитайте, який настрій у сонечка? Які асоціації і почуття викликає сонечко? Яку користь приносить сонечко живій та неживій природі?(Додаток 1).
Обговоріть різні варіанти.
Зупиніться на пропозиції піти у подорож разом з сонечком і виконати цікаві завдання.
Дітям пропонується підготуватись до подорожі, а саме, налаштуватись на цікаві завдання. Для цього потрібно «розігріти» свої ручки, ніжки, язичок
Виконайте вправу «Позитивне налаштування» (Додаток 2).
Запропонуйте назвати головний звук сонечка, визначити голосний чи приголосний звук це звук та згадати правильну артикуляцію. Обґрунтувати свою відповідь. (Додаток 3).
Зверніть увагу вихованців, що в слові «сонце» крім звука [c] є інші звуки. Запропонуйте зробити звуковий розбір цього слова за допомогою фішок, визначити скільки голосних, приголосних звуків, місце кожного звука (порядковий номер) та скласти речення. (Додаток 4).
Діти презентують свої схеми, порівнюють і виправляють помилки за необхідністю.
Поясніть, що звук [c] улюблений не тільки у Сонечка , а ще й багатьох живих істот та неживих предметів (сердитого гусачка, розлюченої змії, пробитого м’ячика і насоса та повторити артикуляцію за допомогою гри «Що навколо, як звучить, ти це спробуй повторить» (Додаток 5).
Запропонуйте дітям виконати вправи зі звуком [c] та пограти в ігри:
«Найуважніший» (Додаток 6);
«Знайди звук» (Додаток 7);
«Лото» (Додаток 8).
«На руці моїй п’ять пальців» Діти виконують вправу та промовляють слова:
На руці моїй п’ять пальців,
П’ять тримальців, п’ять стругальців,
П’ять писальців-малювальців.
Щоб тримать, щоб стругать,
Щоб писать і малювать.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
ІV. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності