Тема. Комп'ютерні мережі.
Мета:
навчальна: формувати уявлення про комп'ютерну мережу, її переваги;
розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, словниковий запас, логічне мислення; формувати вміння робити висновки; формувати ІКТ- компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей;
виховна: виховувати інтерес до інформатики; формувати вміння слухати співрозмовника; виховувати повагу до думки інших.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: підручник «Сходинки до інформатики 3 клас автори: Г.В.Ломаковська, Г.О.Проценко, Й.Я. Ривкінд, Ф.М.Ривкінд, робочі зошити «Сходинки до інформатики 3 клас автори: Г.В.Ломаковська,Г.О.Проценко, Й.Я. Ривкінд, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
Програмне забезпечення: «Поштовий голуб: Україна».
Фещенко Наталія Миколаївна
Інформатика 3 клас
Урок 11
Тема. Комп’ютерні мережі.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: підручник «Сходинки до інформатики 3 клас автори: Г.В.Ломаковська, Г.О.Проценко, Й.Я. Ривкінд, Ф.М.Ривкінд, робочі зошити «Сходинки до інформатики 3 клас автори: Г.В.Ломаковська,Г.О.Проценко, Й.Я. Ривкінд, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
Програмне забезпечення: «Поштовий голуб: Україна».
Хід уроку
І. Організаційна частина. (1 хв.)
1.Привітання.
- Подивіться один на одного і посміхніться. Подаруйте свою посмішку товаришу. Нехай вона допоможе йому успішно працювати на уроці.
Кожну мить уроку ціную.
Усмішку другу і гостям дарую.
Ознайомлення з планом уроку. (План написаний на «смайликах»)
2.Очікування. Вправа «Мікрофон».
-А щоб наш урок був цікавим, навчальним, продуктивним, веселим, світлим, загадковим,, то подумайте і скажіть, якими ви на уроці повинні бути?
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими…)
ІІ. Відтворення і корекція опорних знань (3 хв.)
(Учні отримують картки у яких допущені помилки у визначеннях інформативних понять. Завдання: виправити помилки. Перевірка з допомогою «Словника термінів»)
Картка №1
У вигляді чого зберігаються усі дані на дисках?
Усі дані на дисках зберігаються у вигляді файлів. Кожен файл має своє ім’я. Файли різного вмісту мають однакові значки. Файли на комп’ютері можна упорядковувати, групувати за призначенням та розкладати на робочому столі.
Картка №2
Що таке папки?
Сукупність відомостей про навколишній світ.(Помилка, тому що це визначення терміну «інформація»)
Картка №3
Що таке меню?
Це певна послідовність вказівок виконавцю для одержання потрібного результату. (Помилка, тому що це визначення терміну «алгоритм»)
Картка №1
У вигляді чого зберігаються усі дані на дисках?
Усі дані на дисках зберігаються у вигляді файлів. Кожен файл має своє ім’я. Файли різного вмісту мають різні значки. Файли на комп’ютері можна упорядковувати, групувати за призначенням та розкладати у папки.
Картка №2
Що таке папки?
Групи файлів, які зберігаються під одним іменем.
Картка №3
Що таке меню?
Список команд, що виводиться на екран і пропонується користувачу – це меню..
Контекстне меню, головне меню.
2.«Інформатична мозаїка».
( Учні отримують картки-пазли, на яких записані слова, з яких потрібно скласти поняття: комп’ютерна мережа)
Мережа — 1) об'єднання однорідних предметів, тварин або людей.
Мережа — 2) Сукупність яких-небудь шляхів, ліній зв'язку, каналів і т. ін., розташованих на певній території.
- А що вам відомо з уроків інформатики про комп’ютерну мережу?
- За допомогою чого з’єднуються комп’ютери в мережу?
3.«Шкала оцінювання».
У зошитах на шкалі оцінювання відмітити знання з цієї теми на початку уроку, а потім порівняти з результатами в кінці уроку.
ІІІ. Завдання уроку (1 хв.)
– Сьогодні на уроці ми …
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
Перші ЕОМ були призначені лише для швидкої обробки числових даних. Згодом обчислювальна техніка стала широко використовуватися в наукових дослідженнях, виробництві, освіті, побуті тощо. У користувачів віддалених один від одного комп'ютерів з'явилася потреба у швидкому обміні даними. Для цього було запропоновано об'єднати комп'ютери в єдину систему і таким чином передавати дані від одного комп'ютера до іншого. Так були створені комп'ютерні мережі.
Комп'ютерна мережа — це сукупність комп'ютерів та інших пристроїв, зв'язаних каналами передавання даних. У комп’ютерній мережі може бути об’єднана різна кількість комп’ютерів.
Створення комп'ютерних мереж відкрило нові можливості для електронного зв'язку. Сьогодні люди, що мають комп'ютери, можуть спілкуватися між собою, незважаючи на віддаль і час. З появою комп'ютерних мереж комп'ютер став своєрідним вікном у величезний світ інформації.
Основне призначення всіх комп'ютерних мереж — це спільний доступ до мережних ресурсів, спільне використання даних та швидкий обмін ними, спільне використання програмного забезпечення.
Усі комп’ютери в нашому кабінеті поєднані між собою за допомогою спеціальних дротів у комп’ютерну мережу. Вона обмежена територією нашого кабінету, тому це буде локальна мережа. Об’єднати комп’ютери можна не лише за допомогою дротів, а й за допомогою телефонної лінії, радіо- або супутникового зв’язку.
Лока́льна комп'ю́терна мере́жа являє собою об'єднання певного числа комп’ютерів на відносно невеликій території. В порівнянні з глобальною мережею (WAN), локальна мережа зазвичай має більшу швидкість обміну даними, менше географічне покриття та відсутність необхідності використовувати запозиченої телекомунікаційної лінії зв'язку.
Локальна комп'ютерна мережа — комп'ютерна мережа для обмеженого кола користувачів, що об'єднує комп'ютери в одному приміщенні або в рамках одного підприємства.
Глоба́льна мере́жа — комп'ютерна мережа, що охоплює величезні території (тобто будь-яка мережа, чиї комунікації поєднують цілі мегаполіси, області або навіть держави і включають в себе десятки, сотні а то і мільйони комп'ютерів). Для порівняння, Персональна мережа, Локальна мережа, Університетська мережа, або ж Міська мережа зазвичай не виходять за межі кімнати, будівлі, або ж специфічного регіону мегаполіса (тобто міста).
2.Робота з підручником. (с.50 -51)
- Щоб розширити ваші знання про комп’ютерні мережі, опрацюємо статтю підручника на с.50-51 та пограємо у гру «Знав. Не знав. Хочу дізнатись»
- «Запитайлик» від Ганнусі та Олеся.(Робота у зошиті з друкованою основою. Виконання завдань № 2,3,4) Якщо ви уважно слухали вчителя та читали статтю підручника, то справитесь із «Запитайликом» від Ганнусі та Олеся.
№2 Що можна робити за допомогою комп’ютерних мереж?
№3 Де можуть бути розміщені комп’ютери, об’єднані в мережу?
№4 Якими новими термінами ви повните свій словниковий запас? Робота в парі. світ, що існує чи в комп'ютері, чи в нашій уяві, називається віртуальним.
Хвилинка відпочинку.
Гра «Мімічний настрій» Гра «Жести»
V. Завдання для «Розумників та розумниць»
1.Практичне виконання завдань №3, №4 із рубрики «Для кмітливих»(підручник с.53)
№3 Вісім учнів потиснули руки один одному. Скільки відбулося рукостискань?
Перший учень потисне 7 іншим учням. Другий потисне руки 6 учням, оскільки з першим рукостискання вже відбулося. Третій учень потисне руку 5 іншим, оскільки з першим і другим учнями рукостискання вже відбулось. Таким чином, всього відбулося 7+6+5+4+3+2+1=28 рукостискань.
№4 Є три коробки, в кожній з яких дві кульки:дві зелені, дві червоні й одна зелена та одна червона. Але всі підписи на коробках неправильні. З якої коробки потрібно взяти одну кульку, щоб з’ясувати, які кульки лежать у якій коробці насправді?
Розв’язок. Візьмемо кульку з коробки з написом Різні. Можливі два варіанти.
1)Дістали зелену кульку. Тоді інша кулька теж буде зелена (в іншому випадку підпис буде вірним). У коробці з написом Червоні можуть знаходитися лише зелена і червона (в іншому випадку підпис буде вірним). У коробці з написом Зелені можуть знаходитися лише червоні кульки.
2) Дістали червону кульку. Тоді інша кулька теж буде червоною (в іншому випадку підпис буде вірним). У коробці з написом Зелені можуть знаходитися лише зелена і червона (в іншому випадку підпис буде вірним). У коробці з написом Червоні можуть знаходитися лише зелені кульки.
Таким чином, кульку потрібно витягти з коробки з написом Різні. Колір кульки визначає, що в коробці з відповідним написом знаходяться кульки різного кольору. А в третій коробці – кульки різних кольорів.
2. Диференційоване виконання завдань №1,2 із підручника та №6 із зошита.
№1. Оскільки вибирання листів здійснюється 5 разів на день через рівні проміжки часу, то таких проміжків – 4. Із 7.00години до 19.00 години пройшло (19-7)=12годин
Проміжок часу становить 12:4=3години
Перевіримо: 7год+3год=10год 10год+3год=13год 13год+3год=16год 16год+3год=19год
Вибирання листів з поштової скриньки здійснювалося 5 разів о 7.00, 10.00, 13.00, 16.00, 19.00.
№2. №6
VІ. Практична діяльність учнів.
1. Повторення правил безпечної поведінки у комп’ютерному класі.
А) Давайте візьмемось за руки, утворимо локальну мережу, при цьому передамо інформацію, про правила безпечної поведінки у комп’ютерному класі.
2. Ознайомлення із програмою «Поштовий голуб: Україна». (с. 52)
Ви вже знаєте, що світ, що існує чи в комп'ютері, чи в нашій уяві, називається віртуальним. Для спілкування в Internet і, використовуючи звичайну пошту, треба мати уявлення, де знаходиться місто, в якому живе наш друг. Тому не завадить знати карту України.
Сьогодні ви будете допомагати голубу доставити листи у потрібні міста. На екрані ви бачите карту України, на якій позначені обласні центри. Поштовий голуб тримає конверт, на якому зазначено адресу – назву того міста, куди потрібно відправити лист. Знайдіть це місто на карті та клацніть на назві лівою кнопкою миші – і голуб доставить лист за адресою.
3. Практична робота учнів під керівництвом вчителя.
А) «Поштовий голуб: Україна».
Б) «Просторами України». (Додаткове завдання для учнів, які швидко впорались із завданням)
Завдання 1
Дізнайся і надрукуй назви найбільших міст України
VІ І. Підбиття підсумків навчальної діяльності.
3.«Шкала оцінювання».
У зошитах на шкалі оцінювання відмітити знання з цієї теми в кінці уроку, а потім порівняти з результатами на початку уроку.
Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника, №5 у зошиті.
Завдання 1
Дізнайся і надрукуй назви найбільших міст України