- Сформувати в учнів поняття про те, що таке світло, його значення в житті людини, в пізнанні природи, в розвитку наук.
- Розвивати в учнів вміння самостійно працювати з текстом підручника, вміння самому аналізувати про - читане, вміння спостерігати, глибоко аналізувати, зіставляти, порівнювати, пояснювати ті чи інші світло- ві явища.
- Сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес.
- Виховувати спостережливість, активність, самостійність і наполегливість.
Джерела світла.
Прямолінійне поширення світла.
9 клас
Мета уроку:
Сформувати в учнів поняття про те, що таке світло, його значення в житті людини, в пізнанні природи, в розвитку наук.
Розвивати в учнів вміння самостійно працювати з текстом підручника, вміння самому аналізувати про - читане, вміння спостерігати, глибоко аналізувати, зіставляти, порівнювати, пояснювати ті чи інші світло- ві явища.
Сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес.
Виховувати спостережливість, активність, самостійність і наполегливість.
Тип уроку:
Урок засвоєння нових знань
Обладнання:
Схема маршруту; джерела світла (свічка, лампа, трухлячки, тіла, виготовлені із фосфору); картки із завданнями; збірник задач.
Хід уроку.
Станції
Наприклад:
Питання поставлені І командою – “Любисток”
а) Які ви знаєте світлові явища?
б) Що ми називаємо джерелом світла?
в) Навести приклади джерела світла?
г) Що вивчає оптика?
д) Природні і штучні джерела світла.
е) Теплові та люмінісцентні джерела світла?
Є) Точкові та протяжні джерела світла?
Ж) Приймачі світла.
----------------------------------------------------------------------------------
Питання поставлені ІІ командою – “Ромашка”
а) Пучок світла, світловий промінь.
б) Закон прямолінійного поширення світла.
б) Які явища (досліди) підтверджують цей закон?
в) Коли утворюється тінь, напівтінь?
г) Пояснити виникнення сонячного та місячного затемнення.
Учні дають відповіді на поставлені ними запитання. За кожну правильну відповідь одержують один бал.
№1338-1349, 1351-1353.
На роздуми дається 1 хв
1) Існує вид передачі енергії, який називається (випромінюванням) .
2)(Світло) – це також випромінювання.
3) Світло називають ще (видимим) випромінюванням.
4) Розділ науки, який вивчає світлові явища називається
(оптикою).
5) Світлове випромінювання створюється (джерелами світла)
6) Існують (точкові) і (протяжні) джерела світла.
7) (Промінь) – це лінія, вздовж якої поширюється світло.
8) Закон прямолінійного поширення світла читається так:
світло в (однорідному прозорому середовищі поширюється
прямолінійно).
9) (Точковим джерелом світла) називається джерело світла,
розміри якого значно менші, ніж відстань від нього до
екрана.
10) Утворення (тіні) і (півтіні) є підтвердженням прямолінійного
поширення світла.
Навіть через телескоп здається, що зорі та сузір’я розташовані близько одне від одного.
Насправді ж між ними велетенські відстані. Досузір’я Оріона входять: зоря Бетельгейзе, розташо-
вана на відстані 300 світлових років від Землі, зоря Рігель розташована на відстані 900 світлових років і зоря Мінтака, яку від землі відділяють 2300 світлових років. Один світловий рік дорівнює 9,46×1012 км. Світло – це вид енергії, яка поширюється у вигляді електромагнітних хвиль і сприймається людським оком. Швидкісиь світла – 300000 м/с. Сонце, найближча до Землі зоря, - основне джерело світла для нашої планети. Хоч воно перебуває від нас на відстані 149 млн.км, його світло досягає Землі всього за 8 хв, і має при цьому таку енергію, що може завдати шкоди очам, якщо дивитися на нього. Вночі, коли Земля не освітлена сонячними променями, ми користуємося іншими джерелами світла, їхня енергія мізерна порівняно із сонячною.
Світло і тінь
Світло може проходити крізь повітря, воду та прозорі матеріали.На відміну від звуку,світло може поширюватися й у вакуумі, тобто в порожнечі. Матеріали, які пропускають крізь себе тільки частину світлового потоку називаються напівпрозорими.Чимало матеріалів, такі як деревина і метали, не пропускають світло і тому називаються непрозорими (світлонепроникними). Якщо посвітити на непрозорий об’єкт, то позаду нього з’явиться темна пляма – тінь.
Невидима енергія
Існують і інші види електромагнітного випромінювання, яке розрізняється за довжиною хвилі: наприклад радіохвилі і рентгенівські промені. За останні сто років люди створили безліч пристроїв, здатних уловлювати і використовувати невидимі випромінювання.
Ісаак Ньютон (1642-1726)-Англійський вчений і математик, довів, що світло, проходячи крізь призму, розкладається на його кольорові складові. Коли світло проходить крізь призму (скляний трикутник), воно розкладається на кольорові спектри. Це відбувається і тоді, коли світло проходить крізь краплі води (дощ) – виникає веселка. У червів, які світяться (личинок світлячків), є відросток, що випромінює “холодне” світло, відоме як біолюмінісценсія.
У багатьох глибоководних риб є органи, розміщені по боках тулуба, які світяться і допомагають рибам шукати в темряві поживу та шлюбних партнерів. Існує два основних способи штучного освітлення: за допомогою ламп розжарювання флуоресцентних ламп наповнених газом, який світиться під впливом світлових променів.
Зорі (світність зір)
Зорі – велетенські газові кулі, які випромінюють тепло і світло у результаті термоядерних реакцій. Наше Сонце – середня жовта зоря.Зоря народжується із газопилової хмари, яка згущується. При високих
температурах. У надрах зорі виникає термоядерна реакція, при цьому виділяється багато світла і тепла. Жовті зорі, подібні до Сонця, зберігають стабільність протягом мільярдів років, після чого збільшуються в об’ємі і вистигають, стаючи червоними гігантами. Ті з часом стискуються, перетворюючись на маленьких карликів, а потім згасають.
Місяць
Місяць світить відбитим світлом Сонця. Фаза Місяця (тобто та частина поверхні, яку ми бачимо) визначається її положенням на орбіті. Інколи Місяць стає точно між Сонцем і Землею. Коли це стається, відбу вається повне сонячне затемнення і диск Сонця на кілька хвилин зникає з поля зору.
Світло минулого
Найближча до нашого Сонця зоря - Проксима Центавра - розташована більш як за 42 трильйони км. Відстань у космосі вимірюється світловими роками (світло проходить 9,46 трильйона кілометрів за рік). Проксима Центавра розташована на відстані 4, 26 світлового року від нас, це означає, що її світло досягає Землі за 4 роки і 3 місяці.
Карівська ЗШ І-ІІ ст.
вч. фізики і математики Климчак М. Є.