Мета уроку:
-Познайомити з курсом»Крок у світ професій»
-поширити уявлення учнів про промисли України та професії людей, результатами праці яких найчастіше користуються у повсякденному житті;
- сформувати переконання, що будь-яка професія важлива и потрібна;
-розвивати комунікативну та соціальну компетентності учнів;
-розвивати кругозір учнів, мислення, увагу, спостережливість,
-виховувати любов до праці та шанобливе ставлення до людей праці.Охайність
-повторити правила користування ножицями
Тема уроку: Промисли України. Професії.Вступ курсу «Крок у світ професій»
Мета уроку:
Аудіторія:учні 3 класу (8-9 років)
Форма проведення: інтегрований урок з презентацією
Завдання:
- дати уявлення про існуючий світ професій;
- зорієнтувати учнів у сучасних моделях вибору майбутньої професії;
- вчити працювати в команді, виконувати різні ролі та обов'язки, продуктивно взаємодіяти з іншими, поважати різні думки;
- навчати використовувати різні форми опитування та інформаційні ресурси Internet,
- розвивати логічне мислення, уміння аргументовано доводити власну думку, узагальнювати і робити висновки,
- виховувати соціально активну особистість
Обладнання: мультимедійна панель(телевізор), мультимедійна презентація «Професії», стенд «Ким бути», ілюстративний та дидактичний матеріал
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Дзвоник вже сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Скажіть, будь ласка, звідки на Землі взялися будинки, кораблі, машини, залізниці? А іграшки, взуття, одяг, меблі?
- Їх створили люди.
Хто нам шиє черевики
І маленькі, і великі?
Хто будинки збудував?
Залізницю хто проклав?
Хто зробив для школи парти,Хто книжки друкує, карти?
Хто кує метал для плугів,
Шиє нам пальто та брюки?
Відгадали ми: майстри
Трудяться для нас завжди.
- Нічого не з’являється в світі без труда. Усе, що нас оточує, - від складних механізмів до простих іграшок, від великих будинків до маленьких ґудзиків, це творіння людських рук, людей різних професій.
А хто людина на Землі?
- А які професії існують?
- Чим займалися народні майстри в давнину і чим займаються тепер?
- На ці питання ми повинні відповісти протягом уроку.
ІІІ. Оголошення теми і мети
- Отже, діти, сьогодні у нас урок з курсу «Крок у світ професій» на тему «Промисли України. Професії».
- Чого ви очікуєте від уроку?
Вправа «Очікування» (діти по черзі висловлюють свої очікування від уроку, а вчитель прикріплює на дошку дитячі долоньки у вигляді сонечка).
Презентувати дослідження Зв’язно висловлювати думки
Працювати в групах Цей урок навчить нас Бачити красу праці
Свідомо читати текст Розрізняти професії
- А чому на дошці з`явилися долоньки?
- Які руки ми називаємо «золотими»? (відповіді учнів)
- Ось таку сонячну картину створили ваші очікування. Я також маю теплу долоньку, вона не тільки доповнить картину, але й підкаже, чого очікую я:
• ви будете наполегливо і старанно виконувати завдання;
• будете правильно та точно висловлювати свої думки;
• будете злагоджено працювати на уроці.
І найголовніше, презентуєте свої міні-проекти «Аукціон професій», над якими, я сподіваюсь, старанно попрацювали вдома.
План уроку
ІV. Робота над темою
Учитель: З давніх-давен люди навчилися виготовляти речі, якими користувалися у побуті, прикрашали своє житло. Цим займалися вправні – майстри, яких називали ремісниками. Звідси пішло слово «ремесла».
Бесіда:
- Подивіться на малюнок у підручнику і назвіть ремесла, якими займалися люди в давнину.
- Чи залишились ці заняття у наш час? Як вони називаються? (народні ремесла).
Висновок: Уміння в малярстві, вишиванні, різьбленні по дереву, виготовленні посуду та дитячих іграшок, розмальовуванні писанок, прикрашанні оселі – все це належить до досвіду, який передавався в Україні від діда-прадіда.
Багато сучасних професій мають давнє коріння, змінилися тільки умови і знаряддя праці.
- Що таке суспільство?
- Які фактори впливають на розвиток людини?
- Що відрізняє людину від тварини?
Від чого залежить працездатність людини?
Яка праця є фізичною,а яка –розумова?
- Перелічить назви професій представники яких беруть участь у створенні продукту.
Хлібина (І група) |
Художній фільм (ІІ група) |
Учнівський зошит (ІІІ група) |
сівач тракторист комбайнер агроном водій пекар |
сценарист режисер оператор актор акторка звукорежисер каскадер піротехнік аніматор |
лісоруб робітник паперової промисловості інженер оператор друкар художник
|
3. Гра «Добери слово»
4. Фізкультхвилинка (музичний супровід і відео фрагмент мультфільму)
Столярики-молодці
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
Агроном Ґрунт удобрювати як? Де посіяти буряк?
Як рослини захищати, від хвороб їх лікувати?
Все в сільському господарстві агрономи знають,
І за це їх на селі дуже поважають
Будівельник Батько в мене – будівельник,
Він новий будує дім.
Коли виросту, то сяду
В кран підйомний поруч з ним.
Вихователь У садочку вихователі, як бабусі, і як матері:
Нагодують, погуляють, спати діток повкладають,
Почитають нову казку, подарують свою ласку.
Геолог Корисні копалини мрію шукати,
Для цього потрібно геологом стати.
Я влітку вивчаю, коли я в селі,
Властивості, склад і будову Землі.
Далекобійник З вантажем ідуть машини, із країни до країни,
І вже декілька ночей не змикав шофер очей.
Він доставить в строк вантаж, далекобійник спритний наш
Екскурсовод Став би я екскурсоводом,
Спілкувався б із народом,
По музею б я ходив,
Про мистецтво б говорив.
Єгер Єгер – професія дуже цікава,
Від браконьєрів ліси берегти.
Щоб ти з родиною в чудову діброву
Зміг би у будь-яку пору прийти.
Жнець В серпні почались жнива,вже хліба дозріли.
Жнець працює день і ніч,не шкодує сили.
Щоб були тобі й мені паляниці запашні.
Залізничник Хто за рух відповідає, розклад поїздів складає?
Залізничник, мій дідусь, в нього я порядку вчусь.
Історик Історик вивчає події і дати,
Щоб шану героям Вітчизни відддати,
Хай дітям своїм перекажуть батьки
Про подвиг народу в воєнні роки.
Їздець Коней приборкує в цирку їздець,
Верхи він мчить по арені.
В залі шепочуть: "Який молодець!
Гарний в своєму натхненні".
Й Маму з татом поважай, дома їм допомагай.
Підмітай та посуд мий, якщо бачиш, що брудний.
Свої речі поскладай, відпочити мамі дай.
І до праці та порядку вже з дитинства ти звикай.
Космонавт Мрія кожного хлопчини – це зіркові височини.
Космонавт у кораблі відлітає від Землі.
Та на жаль, іще ми діти, на ракеті щоб летіти.
Лікар З понеділка по суботу ходить лікар на роботу.
Якщо раптом захворію, може вийти і в неділю.
Він мені призначить ліки,перевірить горло, ніс,
Скаже їсти борщ і кашу, щоб одужав я й підріс!
Митник Службу державну митник несе,
Зайвого злодій не провезе.
Що у валізах, в вантажних вагонах
Перевіряють люди в погонах.
Няня На роботі мама й тато, а я з нянею сиджу,
В неї досвіду багато, з нею змалку я дружу.
Погуляє, нагодує і до школи підготує.
Охоронець Охоронець уважний ходить біля вітрин,
За порядком пильнує в супермаркеті він.
Пожежник На виклик пожежна машина летить,
Сміливий пожежник в кабіні сидить.
Його телефон "101" люди знають,
І в разі пожежі завжди викликають.
Репортер Із іншої країни він репортаж веде,
Наш репортер кмітливий цікаве скрізь знайде.
Садівник В саду працює садівник: дерева обгортає,
Кущам він форму придає, троянди поливає.
Створив він затишок в саду, охоче я туди іду.
Таксист
Якщо дуже поспішаю, то таксі я викликаю;
Хай таксист по місту мчить, доберуся я за мить.
Учитель Прийдуть до школи діти малі
Там їх зустрінуть учителі,
Будуть навчати читати, писати
І один одному допомагати.
Фотограф Нам фото на пам’ять фотограф зробив,
І нашу родину він там відтворив.
Нехай дуже швидко минають роки,
На фото родинне дивлюсь залюбки.
Художник Художник чудові картини малює,
В музеї илуююсь пейзажами я,
Там рідна природа, річки і долини,
Лани золоті, Україна моя!
Цирюльник До цирюльника ходила,
Модну зачіску робила.
Волосся стало чепурне –
Ви не впізнаєте мене!
Чоботар Чобітки чоботарю я свої не подарю.
Хай він їх відремонтує, до зими їх підготує,
Тепло взуюсь, одягнуся, на ґринджолах прокачуся!
Шахтар Шахтар – професія складна, дитина кожна знає.
Вугілля для країни він в шахті добуває.
Працює він з наснагою – ми вдячні із повагою.
Юрист Знає він обов’язки, знає всі права,
Це юрист досвідчений – світла голова.
Він закони пояснить у своїй країні.
Зможе він допомогти будь-якій людині.
Яхтсмен Полюбуйтесь на спортсмена,
На засмаглого яхтсмена,Він сміливий та моторний,
Трюк він робить неповторний.
Є професій так багато:
Мама – кухар, слюсар тато.
А я б в пекарні працював,
І хліб м’якенький випікав.
Підведення підсумків роботи учнів .
- Ви чудово попрацювали .Ми дізналися багато цікавого про різні професії і, мабуть, у кожного з вас уже з’явилася мрія про свою майбутню професію.
Давайте разом виведемо формулу вибору майбутньої професії. Для цього візьмемо три чарівні слова: хочу, можу, треба (прийом «Ґронування»).
Хочу - бажання, інтереси, нахили особистості
Можу - знання,здібності, психологічні особливості, стан здоров'я
Треба - попит на обрану професію на ринку праці.
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Тест на визначення схильності до типу професій.
- А тепер визначимо, до якого типу професії є схильність у вас. Виконаємо тест.
- Перед вами – таблиця з номерами відповідей. Я читатиму висловлювання, якщо ви з ним погоджуєтесь, обведіть його номер кружечком.
Вам подобається і ви хотіли б:
1. Обслуговувати машини, прилади;
2. Допомагати хворим людям, лікувати їх;
3. Складати таблиці, схеми, програми для обчислювальних машин;
4. Спостерігати за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів, обговорювати їх
5. Спостерігати за станом і розвитком рослин;
6. Обробляти матеріали (дерево, тканину, метал);
7. Доносити товари до споживача (рекламувати, продавати);
8. Вирощувати молодняк тварин;
9. Тренувати ровесників або молодших товаришів у виконанні будь-яких дій (трудових, навчальних, спортивних);
10. Керувати вантажним підйомником, транспортним засобом (підйомним краном, трактором);
11. Художньо оформляти виставки, вітрини або брати участь у підготовці спектаклів, концертів;
12. Лікувати тварин;
13. Виконувати обчислення, розрахунки;
14. Грати на сцені театру;
15. Працювати на клавіатурі, друкарській машині, телетайпі тощо
Тест на визначення типу професій
Людина-природа |
Людина-техніка |
Людина-людина |
Людина-знакова система |
Людина- художній образ |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
8 |
6 |
7 |
13 |
11 |
12 |
10 |
9 |
15 |
14 |
-У якій колонці ви обвели найбільшу кількість відповідей?
Висновок: Найбільша кількість обведених у стовпчику відповідей означає схильність до евного типу професій.
2. Складання алгоритму здобуття майбутньої професії (Технологія «Робота в парах»):
- Отже, ви вже знаєте, який тип професій вам подобається. А як же досягти своєї мети, як отримати улюблену професію?
Складемо алгоритм здобуття професії. Для виконання завдання візьміть конверти. На окремих смужках паперу написані етапи алгоритму. Розмістіть їх у правильній послідовності. Працюйте в парах.
Початок
Старанно і наполегливо вчитися в школі
Отримати атестат про закінчення школи
Успішно здати вступні іспити до вищого навчального закладу або професійного ліцею
Отримати професійну освіту
Отримати диплом і влаштуватися на роботу
Кінець
Зробимо висновок: щоб здобути обрану вами професію, треба старанно і наполегливо вчитися в школі, отримати гарну освіту та міцні знання з обраної професії.
3. Цікаве дослідження.
4.Практичне завдання «Сонечко наших долонь» композиція
VI. Рефлексія:
- Що нового дізналися на уроці?
- Перерахуйте отримані цінності уроку за опорою:
Я дізнався...
Я навчився...
Я зрозумів, що можу...
Мені сподобалося...
Для мене стало новим...
Мене здивувало...
У мене вийшло...
Я придбав...
Мені захотілося...
Мене надихнуло...
- Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Учні сигналізують сигнальними картками)
VІІ. Домашнє завдання за вибором:
1. Написати твір - мініатюру «Професія, про яку я мрію»
2. Скласти алгоритм вашого шляху до отримання цієї професії.
3. Малюнок «Дерево сімейних професій».
- Згадайте, ким працюють або працювали різні члени вашої сім’ї, а потім намалюйте чарівне дерево сімейних професій, кожна гілка якого — певна професія.(по групам за вибором вчителя)
VІIІ. Підсумок уроку.
- Друзі, сьогодні ми поговорили лише про кілька професій. Але гадаю, ви погодитеся зі мною, що всі професії важливі й необхідні. Сподіваюся, що ви оберете професію, якій присвятите своє життя і серце.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи кресляр –
Всі називають головною
Одну професію – школяр!
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набути,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким в дитинстві мрієш бути!
- Ви були активними, впевненими у собі. Дякую за старанність та сумлінну працю.
- А тепер оцініть свою роботу на уроці за таблицею:
Задовільно – 1бал. Добре – 2бали. Відмінно – 3бали.
Картка оцінювання
____________________________________________
(прізвище, ім’я)
|
Самооцінювання |
Оцінка членів групи |
Оцінка вчителя |
Оформлення роботи
|
|
|
|
Всього ________ _______ ________
Середній бал –
ДОДАТКИ
1