Тема: Картини зими у творах Ліни Костенко. Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля», «Соловейко застудився».
Мета: 1. Продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко.
2. Вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання віршованих творів.
3. Формувати в учнів уміння аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення.
4. Вчити визначати настрій твору.
5. Розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення.
6. Виховувати любов до художнього слова, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, малюнки з зображенням Віхоли, кросворд «Зима», загадки, ігри, словникова скарбничка, «Літературне читання» Віри Науменко.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо
- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок і якими будемо ми з вами на уроці.
Урок має бути: Ми маємо бути:
- цікавим; - дисциплінованими;
- повчальним; - уважними;
- незвичайним; - зібраними;
- продуктивним; - активними;
- креативним. - креативними.
- Отже девіз уроку: Виразно читаємо, чітко слова промовляємо.
Мову та творчість свою розвиваємо.
ІІ. Мовна розминка
5 Гра «Додай склад»
- Додайте склад або букви, утворіть слова.
Очі – (ов) очі Доба - (з) доба
Рій – (об) рій Крок – крок(одил)
Він – (дз)він Кіл – (со)кіл
Міль – (дж)міль Так – (лі)так
III. Перевірка домашнього завдання
1Прийом «Пінг-понг»
Учитель задає запитання учням і кидає іграшку учню.
- Які гриби білка сушить про запас? (Білка сушить сироїжки та опеньки)
- Як нашпилює гриби білка? (Білка нашпилює гриби охайно)
- Коли забере грибочки у дупло? (Забере грибочки у дупло, як випадуть пороші)
- Які запаси у білочки? (У білочки ціла в’язочка грибів)
- Кому не спиться? (Білочці не спиться)
- Для чого стукає дятел? (Щоб не вкрала їх лисиця )
ІV. Мотивіція начальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Своє неповторне поетичне слово сказала Ліна Костенко й про зиму. Вірші поетеси, у яких вона розповіла про зиму-чарівницю, розглянемо на сьогоднішньому уроці. Що вам відомо про Ліну Костенко?
- Ліна Костенко народилася на Київщині, в учительській сім’я. Змалечку авторитетом для неї був батько, який володів дванадцятьма мовами, добре знався на багатьох науках. Писати вірші почала з дитинства. П’ятнадцять років її не визнавали яке поетесу. Зараз Ліна Костенко живе і працює в м. Києві.
- За вікном – чарівниця красуня весна. Краса зимової природи надихала поетів. За допомого художнього слова, вони яскраво і точно передають зимові образи.
- Сьогодні ми познайомимося з віршами Ліни Костенко . які вона присвятила чарівниці зимі.
Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик сій кожух.
Вдіває лиска рукавички,
Співають весело синички!
Ведмідь в барлозі вже дріма...
- Яка пора, скажіть? (Зима)
Д |
Е |
Р |
Е |
В |
О |
|
|
|
|
|
В |
І |
Т |
Е |
Р |
Г |
О |
Р |
І |
Х |
|
|
|
|
М |
О |
Р |
О |
З |
|
|
Б |
У |
Р |
У |
Л |
Ь |
К |
А |
|
Т |
У |
М |
А |
Н |
|
|
Назва першого вірша захована у кросворді:
1.Літом одягається, а на зиму одежі цурається (дерево)
2.Є на світі кінь – всьому світу не вдержати (вітер)
3.Не розбивши горщика, не з’їсти кашки (горіх)
4.Без сокири і дрючків ставить міст через річки (мороз)
5.Що росте догори коренем? (бурулька)
6.Сиві воли усе поле злягли (туман)
2)Передбачення назви твору
- Як ви вважаєте, про що буде йти мова у новому вірші?
- Коли ви будете читати вірш, Вам зустрічатимуться нові, незнайомі слова. Як ви розумієте такі слова? Давайте підберем слова, близькі за значенням до слова «Віхола».
Віхола – метелиця, хурделиця, завірюха, завія.
Метелиця – сильний вітер із снігом.
Хуртовина – сильний вітер зі снігом, буря, ураган.
Завія – сильний вітер із снігом, завихрений вітром сніг.
Вештатися – ходити сюди-туди в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.
- Сьогодні ми ознайомимося з віршем Ліни Костенко «Віхола».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Опрацювання вірша Л. Костенко «Баба Віхола»
1) Виразне читання вірша вчителем.
2.Фізкультхвилинка
Із-за парт ми піднялись,
Всі добряче потяглись,
Гарно спинки всі прогнули
І про втому геть забули.
Пальці всі в замок закрили
Й стисли їх мерщій щосили.
А тепер присіли — раз!
Фізкультпауза у нас.
Піднялись і пострибали,
Мов сніжинки покружляли.
Сіли рівно — і до праці.
Хай не стомлюються пальці.
3. Читання вірша мовчки.
— Чи сподобався вам вірш? Хто його головна героїня?
- На чому приїхала баба Віхола? (на метлі)
-Що баба Віхола робила в селі?(вешталась)
- Що просила баба Віхола у людей? (решето)
4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- Прочитайте слова, якими поетеса описала Віхолу.
5. Прийом «Крокуй»
- Простежте, як поетеса зображає слова-ознаки, які характеризують бабу Віхолу.
Учень робить декілька кроків, на кожен крок демонструє слова-ознаки, які характеризують бабу Віхолу.
Раз – сива, два – грізна, три – добра.
IV Опрацювання вірша Ліни Костенко «Пряля»
Учні повинні із літер скласти назву вірша.
1. Виразне читання вірша вчителем, учнем.
- Чи здогадалися ви про яку прялю йдеться у вірші?
- Хто така пряля?
- Ліна Костенко вклала у вірш свою думку, душу, почуття. А які почуття , емоції виникли у вас після почутого, що ви уявили?
2. Прийом «Снігова куля»
- Діти обирають ведучого. Ведучий кидає м’яч, промовляючи при цьому слова «герой», «вчинок», «характеристика», «висновок».
Герой – пряля
Вчинок – пряла сніг
Характеристика – трудолюбива
Висновок –вона займається корисиною справою
3. Читання вірша учнями вголос.
- Що пряля накрила своїм полотном?
- Що відбувається, коли прялі рветься нитка?
4. Робота з ілюстрацією
- Розгляньте малюнок.
- Де сидить пряля?
- Який у неї вигляд?
-Доброю чи злою ви собі уявляєте прялю?
5. Опрацювання вірша «Соловейко застудився»
Хтось відкрив на небі дуги,
Повно на землі калюж
І на нас водиця ллється,
Як це явище зоветься? (Дощ)
— Через цей надокучливий дощ застудилася одна пташка. Яка — відгадайте!
• Маленький, сіренький
По гаях літає,
Уночі співає.
Як сонце заходить,
Він чарівний спів заводить.
— Тьох-тьох-тьох,
Тіву-тів...—
Лине радісно з гаїв.
То співаночка чия?
Голосного... (солов’я).
6) Виразне читання вірша вчителем, учніми.
- Визначте настрій вірша.
- Чим він викликаний?
7) Ілюстрація вірша
- Які рядки вірша відповідають ілюстрації?
7) Заключне слово вчителя (підсумок про творчиість поетеси Ліни Костенко)
Поезії Ліни Костенко відкрили таємницю: персонажами творів, крім людей, можуть бути також явища природи, дерева, птахи, звірі, наділені людськими властивостями.
VІ. Підсумок уроку
1.Прийом «Телеграф» (З якого твору рядки)
Рядки нашіптуються учневі, що сидить за крайньою партою, він нашіптує їх попередньому. І так доки не дійде до першої парти. Той повинен назвати його вслух і сказати з якого твору.
- Сині пальчики, мерзне літечко
Нема решета, дайте житечко. («Баба Віхола»)
- Вже напряли хуртовин
на шапки для верховин («Пряля»)
- Дощик, дощик, ти вже злива?
Плаче груша, плаче слива. («Соловейко застудився»).
1.Рефлексія
- Що нового, дізналися на уроці?
- Чим цікавий був урок?
- Що найбільше сподобалося?
- Чи задоволені ви роботою на уроці?
VІІ. Домашнє завдання
1 на вибір вірш вивчити напам’ять.