Конспект уроку 7 клас зарубіжна література."Вірші зарубіжних поетів про дружбу та кохання"

Про матеріал

Конспект уроку на тему : Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання: Р. Бернс «Любов», Г. Гейне «Коли настав чудовий май..» Мета: ознайомити учнів із найкращими здобутками європейської поезії, дізнатися про життя і творчість митців, які оспівували прекрасне почуття; розвивати загальнокультурну компетентність семикласників, навички аналізу поетичних творів; виховувати естетичний смак, повагу до культурного надбання сусідніх народів

Перегляд файлу

Клас_____                                                                                         Дата_____

Урок №40  Тема: Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання: Р. Бернс «Любов», Г. Гейне «Коли настав чудовий май..»

Мета: ознайомити учнів із найкращими здобутками європейської поезії, дізнатися про життя і творчість митців, які оспівували прекрасне почуття; розвивати загальнокультурну компетентність семикласників, навички аналізу поетичних творів; виховувати естетичний смак, повагу до культурного надбання сусідніх народів; продовжувати роботу над збереженням зорових функцій семикласників

Тип уроку: комбінований

Кохання дзвенить у моєму серці різдвяними дзвонами

Роберт Бернс

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання (слайд 2,3)

Закінчи речення

1. Я довго чекав, коли нарешті прийде любе свято…(пасхи).

2. Бузя має таку звичку: весела, весела, а потім раптом сяде в куток і… (тихо заплаче).

3. Знятися з Бузею за допомогою кабали у височінь, до хмар і вище хмар, і полетіти ген-ген далеко за океан – це була одна з моїх…(улюблених мрій).

4. Адже карлики з натури дуже добрі людці. Живляться вони тільки… (цукерками і мигдалевим молоком).

5. Уже третій раз мати кличе мене, щоб я пішов з татом до…(синагоги).

6. Всі казки вона любить, тільки не про …(царівну).

7.Але мені здається, що вона говорить до мене мовою… («Пісні пісень»).

8.Бог дасть, у суботу після зелених свят справимо…(,).

9.Я порушив його завіти. Не хотів іти його шляхами. Пішов своєю дорогою – подався…(вчитися).

10.Батько такий самий, як був. Тільки в його срібній бороді трохи побільшало…(срібла ).

11.Ніхто не має таких гарних білих рук, як…(моя мати)!

12.Початок – найгірший початок – кращий, ніж кращий…(кінець).

Довідка: пасхи, тихо заплаче, улюблених мрій, цукерками і мигдалевим молоком, синагоги, царівну, кінець, моя мати, срібла, вчитися, весілля, «Пісні пісень».

Отже, ми перевірили домашнє завдання тому пропоную вам поставити собі відповідні оцінки за цей вид діяльності.

ІІІ.Мотивація навчальної  діяльності.

Діти, пропоную вам переглянути відео. І дайте відповідь на питання: - Як ви гадаєте, про що  буде іти мова сьогодні на уроці?

1.Перегляд відеоролика «Пісня про любов»

Вчитель: Бесіда

- Які твори , пов’язані із темою дружби і кохання, ми з вами уже вивчили?

- Що таке кохання?

2.Вправа  «Ланцюжок думок».

Діти на листочках,стікерах у формі сердечок, сформулювати одним слово,як ви розумієте, що таке «кохання» .

Прочитайте свої записи і прикріпіть сердечка-стікери на дошку у формі серця.

Отже , кожна людина кохання розуміє по-своєму, адже воно багатогранне.

3.Робота з епіграфом (слайд 4)

Як ви розумієте вислів?

На це питання ви зможете дати відповідь в кінці уроку.

Кохання – незвичайне почуття. Воно наповнює людину щастям і її життя стає змістовним і світлим. Кожне покоління має свої уявлення про кохання та дружбу, проте незмінним залишається те, що ці почуття дають людям велике натхнення, жагу до життя й відкриття світу.Це почуття оспівували  письменники і поети у всі віки.

ІV. Повідомлення теми  і  мети  уроку.

Вчитель:

   Нашу розмову про кохання  ми продовжимо знайомством із зарубіжними поетами, які жили в різні часи, але  об’єднало   їх  глибоке  розуміння  світлого  й  прекрасного   людського  почуття — кохання. Ця  вічна  тема  не  могла  залишати  в  спокої  талановитих  людей. Отже, тема уроку: Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання: Р. Бернса «Любов», Г. Гейне «Коли настав чудовий май..» (слайд 5)

Діти, які завдання ви ставите перед собою:( слайд 6)

1.Ознайомитися з життям та творчістю поетів;

2. Проаналізувати їхні поезії;

3. Порівняти їх.

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Діти, сьогодні ми з вами працюємо в групах та будемо подорожувати різними зупинками. Тому подивіться на свої стільці, знайдіть сердечка та за формою його обєднайтеся в групи

Зупинка 1 «Біографи»

Завдання: порівняти життєві і творчі шляхи двох митців і визначити спільне та відмінне.

Група 1 опрацьовує матеріал «Складні перипетії долі»

Група 2 опрацьовує матеріал  «Творчі досягнення»

Заповнює таблицю «Складні перипетії долі» група2(при перевірці)

Р. Бернс

Спільне

Г. Гейне

Бідний селянин.

Невдала спроба стати фермером.

Хвороби серця, виснаженого тяжкою працею. «Ганьбою Англії» назвали сучасники трагічну долю митця

Бідність.

Невдачі.

Хвороби.

Невдячність земляків

Син збіднілого крамаря.

Невдала кар’єра фінансиста.

Сухоти спинного мозку-параліч.

У нацистській Німеччині публічно спалювали книжки митця

 Довідка:

 Р. Бернс

Бідний селянин.

Невдала спроба стати фермером.

Хвороби серця, виснаженого тяжкою працею. «Ганьбою Англії» назвали сучасники трагічну долю митця

Г. Гейне

Син збіднілого крамаря.

Невдала кар’єра фінансиста.

Сухоти спинного мозку-параліч.

У нацистській Німеччині публічно спалювали книжки митця

Заповнює таблицю «Творчі досягнення» група 1 (при перевірці)

Р. Бернс

Спільне

Г. Гейне

Перша збірка «Вірші здебільшого шотландським діалектом».За твори «Джон Ячмінне Зерно», «Чесна бідність» та інші названий «поетичною надією  Шотландії». День народження поета – національне свято Шотландії

Успіх.

Слава.

Визнання.

Перша збірка «Вірші Г. Гейне». Збірка «Книга Пісень», цикл «Ліричне Інтермеццо» («Чому троянди мов неживі», «Коли розлучаються двоє») вважають шедеврами любовної лірики. Німці ставлять Гейне поряд із Гете у загальнонаціональному значенні

 

Довідка:

Р. Бернс

Перша збірка «Вірші здебільшого шотландським діалектом».За твори «Джон Ячмінне Зерно», «Чесна бідність» та інші названий «поетичною надією  Шотландії». День народження поета – національне свято Шотландії

Г. Гейне

Перша збірка «Вірші Г. Гейне». Збірка «Книга Пісень», цикл «Ліричне Інтермеццо» («Чому троянди мов неживі», «Коли розлучаються двоє») вважають шедеврами любовної лірики. Німці ставлять Гейне поряд із Гете у загальнонаціональному значенні.

(слайди 7,8)

Отже, Р. Бернс та Г. Гейне різні за своїм походженням, уподобаннями, розумінням багатьох житейських речей, вони навіть жили в різні епохи. Але єднає їх одне: глибоке розуміння світлого й прекрасного людського почуття-кохання. Оцініть, свою роботу  в картках само оцінювання на цій зупинці.

Вчитель. А зараз розпочнемо опрацьовувати поезії поетів.

Творчість Бернса високо цінували Іван Франко, Леся Українка, Павло Грабовський, Микола Лукаш, а Шевченко називав його «поетом народним і великим».

Ми будемо читати вірш Р. Бернса «Любов», присвяченого його коханій Джин.

Виразне читання поезії Р. Бернса « Моя любов»

Діти, ця поезія покладена на музику. Прошу вас прослухати запис

Вчитель. Наступна наша зупинка «Аналітики»

Аналіз поезії Р. Бернса «Моя любов»

Автор, назва

Р. Бернс «Моя любов»

Тема вірша

Кохання та його значення в житті людини

Основна думка

Його любов ніколи не закінчиться, буде вічною

Художні засоби (тропи, фігури)

Епітети(рожевий цвіт,весінньому саду,веселий спів,рідний край), порівняння(Моя любов-рожевий квіт, моя любов –веселий спів) ,гіперболи(нехай посхуть усі моря, потануть брили скал)

Настрій твору

Оптимістичний

Отже, у поезії Р. Бернса яскраво простежується тема кохання

Валеохвилинка

Діти, підійдіть будь ласка до наших вікон та подивіться крізь сердечка

Виразне читання поезії  Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

Діти, ця поезія покладена на музику. Прошу вас прослухати запис

Зупинка 2 «Аналітики»

Аналіз поезії Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

Автор, назва

Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

Тема вірша

Кохання й душевні страждання

Основна думка

Кохання –це високе почуття, що дає життя людському серцю

Художні засоби (тропи, фігури)

Епітети(чудовий май), метафори(садочків розвивання)

Настрій твору

Ніжний, чутливий

Група 1- порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає спільне

Група 2 – порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає відмінне

Відмінне:

Р. Бернс

Г. Гейне

Оптимістичний настрій, віра в себе і щасливе майбутнє

Ніжний, чутливий настрій, невпевненість у майбутньому

 

Спільне:

 

 

 

 

 

(слайди 9,10)

Отже, поезії Р. Бернса та Г. Гейне спільні за мотивом, темою, побудовою та відмінні за настроєм. Оцініть, свою роботу  в картках само оцінювання на цій зупинці.

Вчитель. Діти, ви вивчаєте дві іноземних мови англійську та німецьку, отож наступна наша зупинка:

Зупинка 3 « Перекладачі з англійської та німецької»

Група 1 –складає схему до поезій «Моя любов»

Моя любов

 

My love

 

 

 

Група 2 –складає схему до поезії Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

 

Чудовий май Моnat Mai

 

 

Садочків розвивання Vogel sangen

 

 

Кохання прокинулося Die Liebe aufgegangen

(слайди 11,12)

Оцініть, свою роботу на цій зупинці.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1.Скласти сенкан на тему : «Кохання»

Кохання
Казкове , недосяжне
Приходить, окрилює, втікає
Втримати його уміють одиниці
Мрія

2. Робота з епіграфом (слайд 13)

Діти, ми з вами ознайомилися із життям та творчістю поетів,скажіть будь ласка чи було справжнє кохання в  їхньому житті.

VII.Оцінювання роботи учнів. Інструктаж домашнього завдання (слайд 14)

Підготуватися до контрольної роботи( усім) ивчити вірш напам’ять (за вибором учнів);написати твір-мініатюру на тему  «Кохання та людські почуття»*


Закінчи речення

1. Я довго чекав, коли нарешті прийде любе свято_____________

 2. Бузя має таку звичку: весела, весела, а потім раптом сяде в куток і________

3. Знятися з Бузею за допомогою кабали у височінь, до хмар і вище хмар, і полетіти ген-ген далеко за океан – це була одна з моїх_____________

4. Адже карлики з натури дуже добрі людці. Живляться вони тільки________

5. Уже третій раз мати кличе мене, щоб я пішов з татом до___________

6. Всі казки вона любить, тільки не про ___________

7.Але мені здається, що вона говорить до мене мовою_________

8.Бог дасть, у суботу після зелених свят справимо_____________

9.Я порушив його завіти. Не хотів іти його шляхами. Пішов своєю дорогою – подався__________

10.Батько такий самий, як був. Тільки в його срібній бороді трохи побільшало_________

11.Ніхто не має таких гарних білих рук, як_________

12.Початок – найгірший початок – кращий, ніж кращий__________

 


«Складні перипетії долі»

Роберт Бернс

Шотландський поет Роберт Бернс народився й виріс у Шотландії. Бідний селянин. Невдала спроба стати фермером. Хвороби серця, виснаженого тяжкою працею. «Ганьбою Англії» назвали сучасники трагічну долю митця

 Його творчість тісно пов’язана з історією і фольклором цієї країни. У своїх віршах він поетизував образ гарної дівчини . Але за життя Р. Бернса шотландські красуні насміхалися над ним і чекали, коли ж співець дівочої краси зустріне справжнє кохання.   Це трапилося 1785 p., коли Р. Бернс познайомився з Джин Армор. Вони поклялись одне одному у вірності й підписали складене Робертом шлюбне свідоцтво, за яким назвали себе чоловіком і дружиною. Проте таке свідоцтво не визнавалося тогочасним суспільством.     

   Генріх Гейне

Поет народився 13 грудня 1797 року в м. Дюссельдорфі (Німеччина). Син збіднілого крамаря Його сім’я завжди відчувала матеріальну скруту, тому юнака відправили до м. Гамбург, де він навчався комерційної справи у свого багатого дядька – Соломона Гейне. Невдала кар’єра фінансиста. Хворів на сухоти спинного мозку-параліч. Генріх відповідав за листування, а у вільний час писав вірші. У нацистській Німеччині публічно спалювали книжки митця

 

 

 

 

 

 

Група 2 заповнює таблицю «Складні перипетії долі»

Р. Бернс

Спільне

Г. Гейне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Довідка:

Бідний селянин.

Невдала спроба стати фермером.

Хвороби серця, виснаженого тяжкою працею. «Ганьбою Англії» назвали сучасники трагічну долю митця

Довідка

Син збіднілого крамаря.

Невдала кар’єра фінансиста.

Сухоти спинного мозку-параліч.

У нацистській Німеччині публічно спалювали книжки митця


«Творчі досягнення»

Р. Бернс

Роберт Бернс — великий шотландський поет (29.01.1759-21.07.1796)

Його  поезія  нікого  не  залишає  байдужим,  він  писав  прості  і  гарні  пісні,  які  співали  по  всій  Шотландії. Він  був  чудовим  ліричним  поетом  і  міг  писати  гумористичні  і  сатиричні  вірші,  оспівуючи  вірне  кохання, дружбу  і  свою  маленьку  Шотландію.

“У мене  не  було  бажання  стати  поетом,  поки  кохання  не  охопило  всього  мене, а потім  уже  прийшли  Вірші  і  Пісні,  вони  стали  тією  безпосередньою  мовою,  якою  говорило  моє  серце,”- так  писав  про  себе  Роберт  Бернс  в   1783р.

Вірші  він  присвячував  багатьом  жінкам. І  в  кожному  з  них  він  загострював  увагу  на  сором’язливості,  ніжності,  відданості,  благородстві.

Перша збірка «Вірші здебільшого шотландським діалектом».За твори «Джон Ячмінне Зерно», «Чесна бідність» та інші названий «поетичною надією  Шотландії». День народження поета – національне свято Шотландії

Г. Гейне

Кохання і душевні страждання – основна тема ранньої лірики Гейне, зокрема його збірки «Книга пісень» (1817 – 1827).

До цієї збірки увійшов і вірш «Коли настав чудовий май», перекладений Лесею Українкою в 1890 році.

Переживання ліричного героя виходять далеко за межі біографії митця. У вірші йдеться про високе почуття кохання, що надає життя людському серцю. Перша збірка «Вірші Г. Гейне». Збірка «Книга Пісень», цикл «Ліричне Інтермеццо» («Чому троянди мов неживі», «Коли розлучаються двоє») вважають шедеврами любовної лірики. Німці ставлять Гейне поряд із Гете у загальнонаціональному значенні.

Група 1 заповнює таблицю «Творчі досягнення»

Р. Бернс

Спільне

Г. Гейне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довідка:

Перша збірка «Вірші здебільшого шотландським діалектом».За твори «Джон Ячмінне Зерно», «Чесна бідність» та інші названий «поетичною надією  Шотландії». День народження поета – національне свято Шотландії

Довідка

Перша збірка «Вірші Г. Гейне». Збірка «Книга Пісень», цикл «Ліричне Інтермеццо» («Чому троянди мов неживі», «Коли розлучаються двоє») вважають шедеврами любовної лірики. Німці ставлять Гейне поряд із Гете у загальнонаціональному значенні.


Автор, назва

 

Тема вірша

 

 

Основна думка

 

 

Художні засоби (тропи, фігури)

 

 

 

 

Настрій твору

 

 

Автор, назва

 

Тема вірша

 

 

Основна думка

 

 

Художні засоби (тропи, фігури)

 

 

 

 

Настрій твору

 

 

Автор, назва

 

Тема вірша

 

 

Основна думка

 

 

Художні засоби (тропи, фігури)

 

 

 

Настрій твору

 

 

 

 

 

 

 

Група 1- порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає спільне

Спільне:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Група 1- порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає спільне

Спільне:

 

 

 

 

 


Група 2 – порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає відмінне

Відмінне:

Р. Бернс

Г. Гейне

 

 

 

 

 

Група 2 – порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає відмінне

Відмінне:

Р. Бернс

Г. Гейне

 

 

 

 

 

 

Група 2 – порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає відмінне

Відмінне:

Р. Бернс

Г. Гейне

 

 

 

 

 

 

Група 2 – порівнює поезії Г. Гейне і Р. Бернса за схемою визначає відмінне

Відмінне:

Р. Бернс

Г. Гейне

 

 

 

 

 


Група 1 –складає схему до поезій «Моя любов»

Моя любов

 

My love

 

 

 

 

Група 2 –складає схему до поезії Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

 

Чудовий май 

 

 

Садочків розвивання 

 

 

Кохання прокинулося


Сердечка


Довідка

Пасхи, тихо заплаче, улюблених мрій, цукерками і мигдалевим молоком, синагоги, царівну, «Пісні пісень», весілля,вчитися, срібла, моя мати,кінець

 

Довідка

Пасхи, тихо заплаче, улюблених мрій, цукерками і мигдалевим молоком, синагоги, царівну, «Пісні пісень», весілля,вчитися, срібла, моя мати,кінець

 

Довідка

Пасхи, тихо заплаче, улюблених мрій, цукерками і мигдалевим молоком, синагоги, царівну, «Пісні пісень», весілля,вчитися, срібла, моя мати,кінець

Довідка

Пасхи, тихо заплаче, улюблених мрій, цукерками і мигдалевим молоком, синагоги, царівну, «Пісні пісень», весілля,вчитися, срібла, моя мати,кінець

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Семеновських Оксана Ярославівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Четвертак Світлана Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
22979
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку