Тема. Букви -н- та -нн- у прислівниках
Мета. Ознайомити учнів з правилами написання однієї та двох букв н у прислівниках; формувати вміння знаходити й пояснювати цю орфограму в словах, правильно писати прислівники; розвивати мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, увагу учнів; виховувати інтерес до рідної мови
Хід уроку
Їжачок зайшов у сад,
Бачить: яблука висять,
Жовтобокі, запашні
І, мабуть, дуже смачні.
Але як же їх зірвати,
Як же яблука дістати?
Пробував і так і сяк –
Не виходить ну ніяк.
Врешті-решт їжак стомився,
Сів і дуже зажурився,
Може, ми йому поможем?
Спробуєм, невже не зможем
Яблучка смачні зірвати,
Їжачку подарувати?
Пропоную допомогти їжачку, «зриваючи» яблучка і виконуючи завдання, які на них написані.
Яблуко І. Перше яблучко зривай –
На питання журналіста відповідай.
Учитель. У нас у гостях журналіст, якого цікавить питання, що семикласники знають про прислівник. Зараз він проведе опитування.
Учень у ролі журналіста опитує клас.
Учитель. Гадаю, що ваші відповіді задовольнили журналіста, тож він лишається присутнім на уроці. У кінці уроку ми почуємо його короткий репортаж про все, що в нас відбулось. А ми продовжуємо допомагати їжачкові.
Яблуко ІІ. Друге яблучко зірви –
Слова правильно пиши
Й орфограми всі назви.
Словниковий диктант (Учень, що готував диктант, диктує, другий пише на дошці, третій перевіряє та пояснює орфограми)
Орієнтовний словниковий диктант (Діти пишуть у стовпчик)
Старанний, надійний, таємний, страшенний, незрівнянний, нескінченний, приємний, скажений, привітний, природний, стомлений, коректний, авторитетний, сумлінний,
Яблуко ІІІ. Третє яблуко зірви -
Прислівники утвори,
написання їх поясни.
Від поданих прикметників та дієприкметників учні утворюють прислівники і формулюють правила вживання н та нн у прислівниках.
Яблуко ІV. Четверте яблуко зірви –
У підручник зазирни,
Відгадай слова в клітинках,
Їх у зошит запиши
і правопис поясни.
Учні читають правила в підручнику і відгадують сховані слова
- - - ння
- - - - - ння
- - - - - - ння
- - - - - - - нню
- - - - - - - - - нню
Яблуко V. П’яте яблучко зриваємо –
Гру цікаву починаємо.
Гра з сигнальними картками: зелена – н, червона – нн.
Зацікавлено, приховано, силувано, старанно, незрівнянно, стомлено, невпинно, вимушено, бездонно, священно, бездоганно, захоплено, попідтинню, зрання, вітряно, нездоланно, попідвіконню, по-осінньому, шалено, віддалено, гостинно, навмання
Яблуко VІ. Зірвав шосте – не барись.
До вправи творчої берись.
Замінити подані сполучення слів прислівниками.
Без хвилювання; більше, ніж звичайно; не зовсім прокинувшись; з певним наміром; весь час без зупинки; попід тинами; зненацька; не разом; без вини; не маючи впевненості.
Відповіді
Спокійно, надзвичайно, спросоння, навмисно, безупинно, попідтинню, неждано, нарізно, безвинно, невпевнено
Робота в парах – письмово:
Скласти три речення з утвореними прислівниками
Яблуко VІІ. Ось яблуко сьоме –часу не марнуємо,
У парах швиденько з картками працюємо.
Завдання для карток:
Прочитайте прислівники. Запишіть цифрами, скільки букв н повинно бути в кожному
з них. Наприклад:
А) 1 Б) 2 В) 1 …
Текст І. А)неперемож(н, нн)о, Б) невпи(н,нн)о, В)щоде(н,нн)о, Г) воста(н,нн)є,
Д) стара(н,нн)о, Е) со(н,нн)о, Є) повіль(н,нн)о, Ж)здивова(н,нн)о, З)страше(н,нн)о,
И) розміре(н,нн)о.
Текст ІІ. А) щохвили(н,нн)о, Б) натхне(н,нн)о, (н,нн)о,В)розміре(н,нн)о, Г) зляка(н,нн)о, Д)попідти(н,нн)ю, Е) навма(н,нн)я, Є)відмі(н,нн)о, Ж) дисциплінова(н,нн)о,
З) згуртова(н,нн)о, И) бездога(н,нн)о.
Текст ІІІ. А) ю(н,нн)о, Б)невблага(н,нн)о, В) натхне(н,нн)о, Г) відда(н,нн)о,
Д) впевне(н,нн)о, Е) шале(н,нн)о, Є) непримире(н,нн)о, Ж) нежда(н,нн)о,
З) схвильова(н,нн)о, И) щоде(н,нн)о.
Текст ІV. А) нескінче(н,нн)о, Б)незрівня(н,нн)о, В) напруже(н,нн)о, Г) орли(н,нн)о,
Д) самовідда(н,нн)о, Е)зра(н,нн)я, Є) попідвіко(н,нн)ю, Ж) віль(н,нн)о, З) безви(н,нн)о, И)безупи(н,нн)о.
Текст V. А) незмі(н,нн)о, Б) сумлі(н,нн)о, В) бездога(н,нн)о, Г) зако(н,нн)о,
Д) тума(н,нн)о, Е) радіс(н,нн)о, Є) упевне(н,нн)о, Ж) привіт(н,нн)о, З) безжур(н,нн)о,
И) вогне(н,нн)о.
Текст VІ. А) друж(н,нн)о, Б) шум(н,нн)о, В) обереж(н,нн)о, Г) несказа(н,нн)о,
Д) легковаж(н,нн)о, Е) спросо(н,нн)я, Є) невтом(н,нн)о, Ж) спокій(н,нн)о,
З) пристрас(н,нн)о, И) шале(н,нн)о.
Текст VІІ. А)багря(н,нн)о, Б) мороз(н,нн)о, В) надзвичай(н,нн)о, Г) щогоди(н,нн)о,
Д) безпереста(н,нн)о, Е) гріз(н,нн)о, Є) страше(н,нн)о, Ж) тем(н,нн)о, З) навмис(н,нн)е, И) зеле(н,нн)о.
Текст VІІІ. А) сніж(н,нн)о, Б) сум(н,нн)о, В) самовідда(н,нн)о, Г) вітря(н,нн)о,
Д) приєм(н,нн)о, Е) невблага(н,нн)о, Є) нещодав(н,нн)о, Ж) жада(н,нн)о,
З) непоруш(н,нн)о, И) знач(н,нн)о.
Текст ІХ. А)со(н,нн)о, Б) виправда(н,нн)о, В) зацікавле(н,нн)о, Г) неухиль(н,нн)о,
Д) безплат(н,нн)о, Е) безшум(н,нн)о, Є) несподіва(н,нн)о, Ж) піз(н,нн)о, З) позмі(н,нн)о, И) розкіш(н,нн)о.
Текст Х. А) допеч(н,нн)о, Б) черво(н,нн)о, В) самобут(н,нн)ьо, Г) зруч(н,нн)о,
Д) безці(н,нн)о, Е) полумя(н,нн)о, Є) прискоре(н,нн)о, Ж) тума(н,нн)о,
З) широчез(н,нн)о, И) зліс(н,нн)о.
Самоперевірка за таблицею. Якщо учень обрав неправильну відповідь, записує слово в зошит.
1 – н 2 – нн
Текст
Слово |
І |
ІІ |
ІІІ |
ІV |
V |
VІ |
VІІ |
VІІІ |
ІХ |
Х |
А |
1 |
2 |
1 |
2 |
2 |
2 1 |
1 |
1 |
2 |
2 1 |
Б |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
В |
2 |
1 |
2 |
1 |
2 |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
Г |
2 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
Д |
2 |
2 |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
Е |
2 |
2 |
1 |
2 |
1 |
2 |
1 |
2 |
1 |
1 |
Є |
1 |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
1 |
Ж |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
1 |
2 |
З |
2 |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
1 |
И |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Яблуко VІІІ. Восьме яблуко бери –
Підсумок уроку зроби.
Учитель. Ми пам’ятаємо, що в нас у гостях журналіст. Тож настав час почути його репортаж. Але спершу він проведе невелике бліц-опитування.
«Журналіст» розповідає про все, що робилося на уроці, попередньо задавши учням питання про написання н та нн у прислівниках (прийом «Мікрофон»)
Яблуко ІХ. Дев’яте яблуко, останнє –
Це домашнє вам завдання.
Завдання додому Завдання на картках ( на вибір учнів)
Матеріали для карток:
Сонний, щоденний, старанний, безіменний, несказанний, непримиренний, несподіваний, відповідний, впевнений, невблаганний.
Зразок: Сонний – сонно.
2.Запишіть словосполучення, замінивши іменники з прийменниками спільнокореневими прислівниками
Зразок: вчитися з успіхом – вчитися успішно.
Працювати з захопленням, слухати з увагою, сперечатися із впевненістю, говорити з роздратуванням, грати з натхненням, наближатися з обережністю.
З четвертим словосполученням складіть речення
3. Доберіть і запишіть синоніми до поданих слів. поясніть вживаня н і нн
Щиро, стомлено, сумно.
Довідка: натрудже…о, змуче…о, щиросерд…о, знеможе…о, засмуче…о, виснаже…о, безрадіс…о, безутіш…о
Зразок: добре - гарно, прекрасно
4.Запишіть прислівники, вставляючи пропущені букви. Поясніть спосіб творення виділених слів
Черво…о, впевне…о, відмі…о, стара…о, свяще…о, шале…о, несказа…о, актив…о, со…о, непоруш…о, неви…о, гума…о. незрівня…о
5. На місці крапок поставте, де треба, букву н. потсавте наголос, підкресліть орфограму
Бездоган…о, невпин…о, захоплен…о, нездолан…о, шален…о, впевнен…о, гостин…о, силуван…о, стомлен…о, зацікавлен…о.
Складіть з трьома прислівниками речення. Зробіть розбір виділеного слова за будовою
6. Виправте, де треба, помилки
Туманно, зацікавленно, по-осіньому, священо, студено, деревяно, невблагано
7. Спишіть, розкриваючи дужки
Я єсть той, який щоде(н,нн)о на будові, на посту, запалився я вогне(н,нн)о і росту.
Над ними сонце ю(н,нн)о сяє, і тьмі не буде воро(т,тт)я.
День був рогожий, по-осі(н,нн)ьому променистий.
На дереві спросо(н,нн)я тьохнула пташка, обриваючись з гілки.
Розберіть виділене слово за будовою
8. Відгадайте прислівники
- - -ння
- - - - -ння
- - - - -ння
- - - - - - -нню
- - - - - - - - -нню
Складіть звязний текст, використовуючи ці прислівники. Останній прислівник розберіть за будовою
9.Складіть віршик-правило для запам’ятовування, коли в прислівниках вживати н та нн.
Учитель.
Яблучка ми всі зірвали,
їжачку подарували.
Він пішов, поніс гостинці –
Радість діточкам і жінці.