Конспект уроку "Чарльз Діккенс "Різдвяна пісня у прозі""

Про матеріал
Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження. Сюжет і композиція повісті. Значення образу Різдва у творі.
Перегляд файлу

Урок зарубіжної літератури у 6 класі

 

Урок № 23, 24

      Тема:  Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження. Сюжет і композиція повісті. Значення образу Різдва у творі.

      Мета:  формувати компетентностей:

предметні: з’ясувати динаміку образу Скруджа, його переродження, методом веб-квест у дослідницькій групі ознайомитись з портретом письменника – гуманіста, жанром твору, композицією повісті, сюжетом, дати характеристику головного героя до подорожі і після, розвивати уміння працювати з цитатним матеріалом, розвивати навики дослідницької роботи, виховувати необхідність самовдосконалення;

ключові: розвивати зв’язне мовлення здобувачів освіти, навички виразного читання, виділяти ключові епізоди у тексті, уміти висловлювати свої думки, аргументувати їх, виховувати гуманізм, пошану до загальнолюдських моральних цінностей.

Методично-дидактичне забезпечення: портрет Діккенса, ілюстрації до повісті «Різдвяної пісні у прозі», Т. Малер «Симфонія №1», уривок із музичного твору Г.Свиридова «Заметіль», звуки дзвонів на Різдво.

Матеріали веб-квесту на тему «Різдвяна пісня у прозі», мультимедійний

                 супровід для дослідницьких груп.

Тип уроку: комбінований;

 

                                          Епіграф: 1) Людина ціниться по тому,

                                                           Що вона зробила, що могла.

                                                         Скільки сил у неї вистачало,

                                                                 Щоб на світі більше щастя стало.

                                                                                                     Ч.Діккенс

 

                                                        2) Не гроші роблять людину

                                                Щасливою,а людяність.

                                                                                                      Ч.Діккенс

                                                     Перебіг уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя

    «Ці радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх – навіть бідних і знедолених – таких людей, як вони самі», - так писав про Різдво відомий англійський письменник Чарльз Діккенс.

    До чого прагне кожна людина? 

До щастя. Але у кожного це слово викликає свої асоціації. Для когось – це благополуччя, для іншого – турбота про єдину дитину чи матір. А ще деякі вбачають щастя в накопиченні матеріальних благ: у купівлі машини, гарного одягу, будинку. Існує думка, що нажива, деградація особистості, що знищує людину в людині.

        Так от Діккенс і запропонував дзвонити у дзвони Різдва (чутно Дзвони Різдва), коли всі люди відкривають щиро свої серця, що були до того холодними, для теплих посмішок, щирих почуттів, для блага ближнього.

         Ми продовжуємо працювати над твором Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

  1. Слово вчителя.

   Англія – батьківщина видатного письменника Чарльза Діккенса. Про нього ви вже довідались на минулому уроці. Отже слово біографам. Якою людиною, на вашу думку, був Чарльз Діккенс?

 (Очікувана відповідь: Я бачу образ англійського письменника Чарльза Діккенса у вигляді яскравого сонечка:

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2.Слово вчителя.

 У нас є дослідницька група літературознавців №1, які визначили жанр «Різдвяної пісні у прозі». Надамо їм слово

(Очікувана відповідь: Твір Діккенса називається «Різдвяна пісня у прозі».

 Що ж таке пісня?

 

 

                                              її співають                              

 

 

 

 

        це найчастіше

              поезія складається

                                                                               з строк

 

 

 

 

 

                                                   має

                                               приспів

 

Але твір Діккенса неримований, його не співають, не має приспіву. Хоча має 5 приблизно однакових частин – строф.

У творі є така фраза: «… або Різдвяне оповідання з привидами». Які ж ознаки оповідання?

 

 

Твір малий

за обсягом

 

 

невелика кількість  передбачає

                                                                                  одну подію

дійових осіб

 

 

дія відбувається

за короткий проміжок

часу

 

    То чи може бути твір Діккенса оповіданням? Так, бо 5 частин – це 5 окремих оповідань.

    Тоді чи можна сказати, що твір Діккенса – це повість?

 

                                                має багато

                                              дійових  осіб

 

 

дія  відбувається

протягом тривалого має декілька

                                                                                сюжетних ліній

проміжку часу 

                         

 

 

                  менше за обсягом,                         більша за обсягом,

                   ніж роман                                      ніж оповідання  

 

    Отже,  твір Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» - це повість, яка складається з п’яти частин, а частини можна назвати оповіданням)

 

  1. Слово вчителя.

А з чого складається композиція повісті? Слово надається другій дослідницькій групі «Літературознавці №2»             

 (Очікувана відповідь: Композиція повісті Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» складається з таких частин:

 

Зав’язка:  поява душі Марлі, яка хоче врятувати головного героя,

                  Ебенезера Скруджа.

Розвиток дії : подорож Скруджа у часі і  просторі з допомогою привидів.

Кульмінація : Скрудж біля власної могили.

Розв’язка : переродження злого скнари на доброго дядечка Скруджа)

  1. Слово вчителя.

   Отже, продовжуємо слідкувати за динамікою образу Скруджа.

Робота з текстом:

 

  1. Знайдіть і зачитайте портрет Скруджа (на екрані –  Скрудж)
  2. Чому герой відкликається на будь-яке ім’я?  Що це значить?
  3. Що про Скруджа говорили в місті?
  4. Доведіть, що Скрудж – скнара.

(Очікувана відповідь:

Діккенс не вигадував імен героям, а брав їх з життя. Наприклад:

Скрудж (англ.) – худюща істота, «шкіра та кістки».

Марлей (англ..) – мар - зіпсувати , мей – непрофесійний.

 

    Якось український перекладач О. Мокровольський попросив дозволу автора підручника одного видавництва перекласти прізвище героя Скрудж (Skrooge) як «Скнарр». Але видавництво та автор не згодились на такий переклад. І ми теж вважаємо, що прізвище Скнарр не підходить, що герой не завжди був скнарою, а деградував під впливом обставин. А ще він змінився).

5. Словникова робота

Деградація – рух назад,  поступове погіршення, занепад, втрата якихось якостей, властивостей.

Антоніми до слова «деградація» – відродження, переродження, зміни на краще.

6. Аналіз тексту:

- Що завжди було найголовнішим для Скруджа?

- Доведіть, що Скрудж на початку твору жорстокий і байдужий.

- Прослідкуйте, що призвело героя до самотності?

- Який можна зробити висновок про життя героя у теперішньому житті?

                                                     (втрата людських почуттів

призвела до деградації особистості)

- Намалюйте ланцюг помилок Скруджа.

(Очікувана відповідь: Любов до грошей жадібність  скнарість 

байдужість до оточуючих   жорстокість у стосунках  зрада у коханні      зрада друзів      САМОТНІСТЬ).

7. Слово вчителя.

А тепер відстежемо шлях Скруджа до нового життя, до духовного відродження.

    (До дошки виносять три вішака, на яких:

- білосніжна туніка, поділ вбраний літніми квітками, на рукаві-гілочка гостролисту;

- зелений балахон, зверху – віночок із гостролисту, зі сніжинками;

- чорний саван).

     Ось ці три Привиди змінили життя Ебенезера Скруджа.

8. Гра «Впізнай героя».

Учитель зачитує рядки із тексту (на фоні уривку із «Симфонії №1»

Г. Малера):

-« Сріблясте, мов сиве від старості волосся спадало гостеві на потилицю і на плечі, на щоках рожевів рум’янець. Вбрана була ця істота в якусь білосніжну туніку, оперезану прегарним осяйним поясом, і тримала в руці зелену гілочку гостролисту, на подолі – літні квіти, з тімені бив ясний струмінь чистого світла».

(на фоні музики композитора ІІ половини ХІХ ст. Гюстава Малера «Симфонія №1 Ре-мінор», фрагмент ІV частини).

-« Вбраний … був у простий зелений балахон, чи то мантію, оторочену білим хутром. Це вбрання висіло на ньому так вільно, що відкритими лишалися широкі груди. На голові, крім вінка з гостролисту, поблискували крижинки. Бадьорий голос, нескута постава, радісний вигляд».

(Привид Нинішнього Різдва)

(на фоні музичного твору Г.Свиридова «Заметіль»)

- Схоже на чорний саван Привидове одіяння закривало йому голову, обличчя, стан, лишаючи видимою тільки одну простерту вперед руку. Постать висока, величава. Її таємнича присутність сповнює душу якимось похмурим жахом.

(Привид Прийдешнього Різдва)

9. Коментоване читання.

- епізод «каяття на кладовищі»;

- поведінка Скруджа на різдвяних вулицях міста;

- розмова з Бобом у конторі;

- поява дядька у племінника Фреда;

10. Складання таблиці: (на слайді)

Характер Скруджа

Зміни

До подорожі

Після подорожі

1.Риси обличчя

Старечі, сковані

Помолодів, щасливий

2.Голос

Скрип

Усміхнений

3.Настрій

Сувора похмурість

Весела душа

4.Ставлення до людей

Постійне бурчання

Говорить ласкаві слова

5.Ставлення до Різдва

«Та згинь зі своїми святцями»

«Бажаю усім щастя!»

 

11. Підсумкова бесіда:

- Чи здатні ви вибачити Скруджу?

- Чи має право людина робити помилки?

- Чи прощає свого героя автор?

12. Слово вчителя.

Переродження героя «Різдвяної пісні у прозі» Скруджа є характерною рисою різдвяної повісті, але це є і вірою самого Чарльза Діккенса, автора, у щирість людини, у добро, яке завжди перемагає зло. Скрудж стає кращим, бо навколо нового багато людей з високими моральними цінностями. І під впливом їх Ебенезер духовно відроджується.

V. Підсумок уроку.

1. Слово вчителя.

Підібрати асоціації до слів «Різдво» і «щастя»

Асоціативний ряд. (слайд)

Р- радість                                          Щ- щирий

І- істина, ікона                                  А- активний

З- зірка                                              С- свято

Д- диво                                              Т- традиції

В- веселість                                       Я- янголи

О- очікування

2. Слово вчителя

 

   Спробуємо розібратись у собі. Чим ти зможеш допомогти людині?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І як підсумок – поезія М. Луківа:

Не забудь ні старця, ні дитину,

Поділись останнім сухарем.

Тільки раз ми на Землі живем.

У могилу не бери провину.

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій прощати, як прощає мати,

За добро добром спіши воздати,-

Мудрість завше доброю була.

Витри піт солоний із чола.

І трудись, забувши про утому,

Бо людина ціниться по тому,

Що вона зробила, що могла.

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало.

(Дзвонять дзвони Різдва)

Учитель: Ось знову дзвонять дзвони Різдва.

Нехай кожен із вас знайде своє щастя в житті, нехай серця переповнюються вселенською любов’ю ! Нехай завжди палають свічки тим полум’ям , на яке здатна кожна людина, яка сповідує Добро. (учні та вчитель запалюють свічки).

 

VІ. Д/з :  1) зіставити реальне та фантастичне в повісті;

               2) уявити речі дядечки Скруджа та написати від їхнього імені про 

               Скруджа. 

 

Кожемякіна Н.Г.

 

docx
Додано
26 грудня 2019
Переглядів
10104
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку