Конспект уроку "Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з`], [ц`], [с`]"

Про матеріал
Конспект складено згідно з програми для третього класу. Відповідає віковим та індивідуальним особливостям учнів. Мета уроку : ознайомити учнів із чергуванням приголосних звуків у коренях спільнокореневих слів; виробляти вміння змінювати приголосні звуки під час змінювання слів, правильно вживати і вимовляти слова; розвивати зв'язне мовлення, ува та орфографічну зоркість; виховувати пізнавальний інтерес. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Обладнання: роздатковий та демонстраційний матеріал.
Перегляд файлу

Тема: Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з`], [ц`], [с`]

Мета: ознайомити учнів із чергуванням приголосних звуків у коренях   спільнокореневих слів; виробляти вміння змінювати приголосні звуки під час змінювання слів, правильно вживати і вимовляти слова; розвивати зв'язне мовлення та орфографічну зоркість; виховувати пізнавальний інтерес.

Ключові компетентності:

загальномовленнєві: виділяти під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;

загальнокультурні: дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту, формувати духовно – моральні основи життя;

соціальні: проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді,

громадянські: розвивати здатність добре мислити, бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе;

загальнопізнавальні вміння: робити висновок – узагальнення за допомогою вчителя, а саме: для чого відбувається чергування звуків у корені;

контрольно-оцінні вміння: відповідати «своїми словами», зв’язно й послідовно описувати побачене;

інформаційно-комунікативна: знаходити у тексті конкретні відомості;

здоров’язбережувальна: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;

соціальна: співпрацювати в команді;

Тип уроку: урок засвоєння  нових знань.

Обладнання: роздатковий та демонстраційний матеріал

 

Хід уроку

Організація класу

  • Добрий день! Сьогодні урок української мови проведу з вами я. Звати мене Анастасія Сергіївна

Для гарного настрою хочу подарувати вам свою посмішку, будь ласка подаруйте свою посмішку мені, поверніться подаруйте її  один одному. Передайте тепло ваших долоньок.

  • Сідайте .
  • Бажаю відчути задоволення від нашої плідної праці.

 

Актуалізація  опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

  • Послухайте уважно вірш

Холодно в полі, саду, на городі,

Осінь гостює у нашій господі.

Затишно й тепло у класі у нас

«Доброго дня!» - я вітаю всіх вас.

 

  • Про яку ознаку осені я сповістила у цьому вірші? ( холодно)
  • Які ознаки осені ми ще можете назвати?
  • Які осінні місяці?
  • Подивіться у вікно , пригадайте вашу дорогу до школи і скажіть,які ознаки характерні саме для листопада?
  1. Робота з епіграфом

Епіграфом до нашого уроку пропоную взяти прислів я

« Хто знання має, той скарби збирає»

Але до нього ми повернемось в кінці уроку

  1. Каліграфічна хвилинка

За вікном осінь, чудова пора

  •  Я пропоную сьогодні вам помандрувати. А відправимось до осіннього лісу.
  • Налаштуйтесь на подорож. Чи готові ми до роботі, зараз перевіримо під час каліграфічної хвилинки. СЛАЙД

Подивіться на зразок. Запишіть буквосполучення дотримуючись правил з єднань .

Запишіть слово восени каліграфічно( Слідкуйте за своєю поставою)

  • Молодці! Ви всі готові до роботи
  1. Малюнковий словниковий диктант
  • Уявіть себе в лісі. А що ми можемо побачити під час подорожі, з ясуємо під час написання малюнкового словникового диктанту, що допоможе нам розвивати свою грамотність. ( ОЗВУЧУЮ КОЖНЕ СЛОВО)

Стежина, дерево, ведмідь, заєць, листопад, гриби, дятел.

Взаємоперевірка за зразком

  • Обміняйтесь зошитами і перевірте написання за зразком (СЛАЙДИ)
  • Яке слово викликало у вас труднощі?
  • На партах ви бачити листочки. Це дари осені

Вони допоможуть нам оцінити себе протягом уроку

Хто не зробив жодної помилки візьміть собі 2 листочки.

Хто зробив до 3 помилок – 1 листочки

Хто зробив більше трьох листочки не бере.

Надалі вам  я пропоную накопичувати ці дари . Кожна правильна відповідь -  листочок. Не забудьте їх збирати.

  1. Вправа «Осінній листопад»

Я пропоную вправу осінній листопад.

Восени ми спостерігаємо таке явище як листопад.

Наші листочки закружляли у вільному падінні.

Що ви бачити

Прочитайте

( Діти з місця читають слова)

 

  • Знайдіть схожі слова
  • Прочитайте їх парами.
  • Чим вони відрізняються?
  • Як ми назвемо ці зміни?
  • Не забувайте за правильну відповідь брати листочок

 

Практичне дослідження Слайд

  • Перед тим як перейти до нового матеріалу , пропоную практичне дослідження

Послухайте вірш

Берег видно в далині осінній

А на березі  вербу – красуню

Ріка їй пісні свої співає

У ріці верба листячко співає

 

  • Зверніть увагу на виділені слова
  • Випишіть їх парах ( я на дошці , вони в зошиті)

Берег – на березі

Річка – у річці

Порівняйте їх і знайдіть чим вони відрізняються.( відкреслила буквами , які звуки вони позначають)

Це звуки голосні чи приголосні

  • Виділимо корінь в цих словах
  • Отже , ці звуки  приголосні знаходяться в коренях слова
  • Висновок

Ви бачити , що приголосні також примхливі звуки і можуть змінюватися в коренях слова

 

Повідомлення теми уроку

  • Отже,  тема уроку «Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з`], [ц`], [с`]»

Сформулюйте мету уроку відповідно до теми уроку

 

Починаючи слова

  • Я повинен дізнатися….( як чергуються пр.. звуки в корені слова)
  • Навчитися чергувати звуки в корені слова
  •  

 

 

 

Первинне закріплення

Робота з підручником Вправа 124

Вправа «Вчитель»

  • А зараз попрацюємо з підручником ст. 58 впр.124
  • Прочитайте завдання цієї вправи ( хтось один читає)
  • Виконуємо вправу за допомогою вправи вчитель

 Починаю я

  • Я вчитель – виконуємо за мною,

Перше слово

 

Друг(записують діти за мною)

  1. Визначаю корінь
  2. Спробую змінити слово, щоб відбулося чергування приголосного звука

Друг- друзі

  1. Виділяю корінь друз підкреслюю
  2. Відбулося чергування г-з`
  • А тепер вчитель ти ( біля дошки 3 слова

Папуга - папузі

Пиріг-пиріжки, на пирозі

Тривога - тривозі, тривожний

  • Продовжуємо з місця з коментуванням

Черемха - на черемсі -  черемшина

Перемога -  перемозі -  переможний

  • Отже , які зміни відбувалися ми спостерігали ( Чергування приголосних)
  • Не забувайте брати листочки

 

Фізкультхвилинка

 

Робота з правилом

А зараз читаємо правило всі разом

Прочитай про себе

Спробуйте розказати собі

Спробуйте розказати товаришу по парті

 

Робота з словниковим словом 

  • Подивіться, яке слово проситься до нашого словничка
  • Слово ТРИВОГА
  • Подивіться уважно на це слово
  • Запам 'ятайте його правопис
  • Де можна в ньому помилитися ( написання голосного в корені)
  • Що означає це слово ? ( слайд)
  • Складіть речення відповідно до значення?( 2-3 учні)

Нагадування за листочки , хто складав речення

Пропоную гру «Відбиванка»

  • Я кидаю вам м 'яч, називаючи слово,а ви змінюєте його так, щоб відбулося чергування приголосного в корені слова.

Лелека-лелеці

Мураха-мурасі, мурашка

Веселка - веселці

Комаха-комашка, комасі

Безпека безпеці безпечний

Подруга подрузі подружка

Нагадування про листочки

 

Закріплення нового матеріалу

Робота в групах

  • А зараз я пропоную вам попрацювати в групах, щоб удосконалити наші навички
  • Сформуйте групи по 4   ( 6 груп )
  • У вас на столах є кольорові листки. Вам потрібно вставити пропущені букви,писати на листках та група я виконала сигналізує

 

Перевірка

Так звітують групи  зеленого кольору, підніміть руки

Ваша група звітує, а ваша перевіряє і шукає помилки

  • Які помилки ви почули?

Листочки нагадування

 

І так ще дві групи ( салатові,)

НАГАДУВАННЯ ЛИСТОЧКИ

Ми  сьогодні плідно працюємо і нам потрібно відпочити

 

Гімнастика для очей

 

Вправа «Спроба пера»

Подивіться на ілюстрацію і спробуйте скласти

зв' язний текст

 

  • Як ми можемо його назвати відповідно до картини?

 

( Ось і осінь золота пора. Не чути щебету пташок. Комашки ховають в щілини від холоду. Птахи відлетіли до вирію. Тужить замислена берізка. Запашне опале  листя лягає до ніг. Нас чарують барви осені)

А тепер запишіть речення , яке найбільше сподобалось.

НАГАДУВАННЯ ЛИСТОЧКИ

 

 

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

  1. Вправа «Рефлексія»

Ось і закінчується наш урок

 Я пропоную провести  вправу «Вихвалянки»

  • Похваліться продовжуючи речення
  1. Я сьогодні навчився…( правильно вимовляти слова)
  2. Я дізнався…
  3. Я зумів…
  4. Мені сподобалось…
  • Отже,чергування  потрібно для того , щоб наша мова була мелодійною, красивою співучою)

ОЦІНЮВАННЯ

  • Ми плідно попрацювали на уроці я пропоную вам прикрасити наше класне осіннє дерево

СЛАЙД МУЗИКА

  • А прикрасять його вашу знання
  • Приклейте свої листочки
  • Спочатку  ті хто народився восени, потім дівчатка, потім хлопчики.
  • Подивіться,  яке вийшло дерево, завдяки вашим знанням.
  • Пригадайте епіграф уроку « Хто знання має, той скарби збирає»
  • Наше дерево показало , що ваші знання – це ваші с карби.

Домашнє завдання (диференційоване)

Д.з. я пропоную обрати самостійно за вибором і оцінюючи власні  сили.

СЛАЙД

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 грудня 2019
Переглядів
7368
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку