Конспект уроку "Діалог. Розділові знаки при діалозі."

Про матеріал
Урок української мови Тема. Діалог. Розділові знаки при діалозі. Мета: поглибити знання учнів про діалог, учити правильно вживати розділові знаки при діалозі, складати та розігрувати діалоги залежно від ситуації спілкування; розвивати навички усного й писемного діалогічного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотизм, любов до Батьківщини.
Перегляд файлу

 

Урок української мови

Тема. Діалог. Розділові знаки при діалозі.

 Мета: поглибити знання учнів про діалог, учити правильно вживати розділові знаки при діалозі, складати та розігрувати діалоги залежно від ситуації спілкування; розвивати навички усного й писемного діалогічного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотизм, любов до Батьківщини.

 

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, схема «Особливості запису діалогічної мови»

 

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.   Актуалізація опорних знань учнів.

1.   Перевірка домашнього завдання.

2.   Бесіда.

 Що таке пряма мова й слова автора?

 Які розділові знаки слід ставити при прямій мові? Наведіть приклад речення з прямою мовою.

 

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.

Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитайте два тексти, порівняйте їх. Який можна назвати діалогом, а який монологом? Чому?

Текст 1

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води,

в годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди!.. (Володимир Сосюра)

Текст 2

 «Що це є Батьківщина?» - раз питалась Оля.

А батько радо відповів на це дитині:

«Знай, Батьківщина - це ріка, що серед поля,

поза селом, ген, попід лісом, тихо плине,

це в саду нашому дерева, зілля, квіти,

це на ланах пшениця золотокоса,

це той, що віє з піль, пахучий теплий вітер,

це на левадах скошена трава в покосах,

це наші всі пісні і молитви щоденні,

це рідна мова - скарб, якого ти не згубиш,

це небо, синє вдень, а серед ночі темне,

це, моя Олю, все, що ти так щиро любиш». (За Вл. Белзою, польським поетом)

 

ІІІ.  Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.   Слово вчителя.

1)   Форми спілкування людей: діалог, монолог, полілог.

Діалог передає розмову двох або кількох осіб. Монолог — довготривала мова дійової особи літературного твору, звернена до самої себе, до інших дійових осіб або до глядача; виголошення думок наодинці або перед слухачами. Полілог — це дискусія, бесіда трьох і більше учасників.

2)   Що таке репліка? Репліка — слова кожного співрозмовника, учасника діалогу (полілогу).

3)   Слова автора в діалозі. Розділові знаки при діалозі.

Кожну репліку записуємо з нового рядка, перед реплікою ставимо тире. Якщо перед реплікою стоять слова автора, після них ставимо двокрапку.

Якщо слова автора розташовані після репліки, то після неї ставимо кому або знак оклику чи знак питання, а потім — тире. Слова автора після репліки записуються з малої літери. Наприклад:

– Вмивайся, Михайлику, та й поїдемо жати.

– Я зараз. А де ж дід Корній? – спитав сонний Михайлик.

– Він уже, мабуть, перший сніп зв’язав, - відказав тато.

– Чого ж ви мене раніше не збудили?

Тато сумно усміхнувся:

– Жалів, дитино, бо хто тебе потім, як одкотишся од нас, пожаліє в світі?

(М. Стельмах)

4)   Інтонація, міміка, жести.

На початку кожної репліки інтонація підвищується, а слова автора вимовляються з пониженою інтонацією, прискорено.

Міміка (рухи м’язів обличчя) під час діалогу виражає внутрішній душевний стан людини. Допоміжним засобом спілкування є жести — рухи людського тіла чи рук. Запам’ятайте: під час бесіди жести не повинні бути занадто енергійними.

2.   Робота з підручником.

1)   Опрацювання теоретичного матеріалу.

2)   Виконання вправ і завдань.

3.   Опрацювання схеми «Особливості запису діалогічної мови».

Особливості запису діалогічної мови

Із виділенням кожної репліки в абзац  Без виділення репліки в абзац

 Р        (слова автора — як

 Р        при прямій                                       

 Р        мові)                                           «Р» — «Р» — «Р»

Р — репліка.

4.   Колективна робота.

Визначте, скільки осіб бере участь у кожній із розмов. Прочитайте вірші за особами. Поясніть постановку розділових знаків.

Текст 1

Де зелені хмари яворів

Заступили неба синій став,

На стежині сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

— Всі народи бачиш ти з висот,

Всі долини і гірські шпилі.

Де ж найбільший на землі народ?

Де ж найкраще місце на землі? —

Сонце усміхнулося здаля:

— Правда, все я бачу з висоти.

Всі народи рівні. А земля

Там найкраща, де вродився ти!

Виростай, дитино, й пам'ятай:

Батьківщина — то найкращий край!(Павличко Дмитро)

Текст 2

Минуло трохи часу, й одного разу, зайшовши до хати, батько сказав радісно:

 Ну, наші чорногузи вже й діток мають.

 Яких діток? — спершу не втямив Дениско.

 А лелеченят! (Є. Гуцало)

 

IV.  Закріплення знань, умінь і навичок

1. Виконання вправи з підручника.

2. Самостійна робота  (різнорівневі завдання).

1). Спишіть текст. Зверніть увагу на розділові знаки.

Облітав журавель

Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали в журавля:
– Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
– Краще рідної – немає! (Платон Воронько)

2). Спишіть текст, поставивши розділові знаки.

Випрала мати сорочку і каже малому Яшкові

 Неси синку повісь на сонці хай сохне

Вернувся Яшко в хату з сорочкою

Чого ж ти не повісив питає мати

Не дістав до сонця відповів Яшко. (Народна творчість)

3.   Творче моделювання (різнорівневі завдання).

1). Складіть діалог за схемою.

А:

 Р?

 Р,— а.

 

2). Складіть діалог за схемою.

А:

 Р?

 Р,— а.

 Р? — а.

 Р.

 Р! — а.

 

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал.

2)   Виконати вправи з підручника.

 

VI.  Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

 Я зрозумів (зрозуміла), що діалог — це…

 

docx
Додано
31 березня 2019
Переглядів
4795
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку