Урок "Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені"

Про матеріал
Матеріал розрахований для учнів 6 класу з теми "Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені"
Перегляд файлу

Тема: Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені

 

Мета: навчальна – ознайомити школярів із кількісними та порядковими: простими, складними та складеними числівниками;

розвиваюча – розвивати самостійність, логічне мислення і мовлення, память;

виховна – виховувати естетичні почуття, зацікавленість скарбами народної мудрості

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Мотивація навчальної діяльності

 Ознайомлення з девізом уроку.

 

В рідній мові своїй

 

Мусиш вивчити кожне слівце,

 

Доглядати його,

 

Як старий садівник деревце.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Гра «Зірви яблуко»

Кожне яблуко це питання. Необхідно «зірвати» яблуко і відповісти на питання)

  1. Що називається числівником?
  2. Яким членом речення виступають числівники?
  3. На які питання відповідає числівник?
  4. Чи змінюється числівник за відмінками?
  5. Привести приклади числівників?
  6. На які групи за значенням поділяються числівники?

 

2.Кодоване письмо

Вибрати й записати тільки цифри потрібних речень: у першу колонку з кількісними числівниками, у другу з порядковими.

 

  1. П’ять разів засумнівайся, а тоді до діла збирайся.
  2. Розумна голова прогодує краще, ніж п’ятдесят лінивих рук.
  3. Живи, працюй до сьомого поту.
  4. Хай вишня викидає цвіт і двісті літ, і триста літ.
  5. Ще треті півні не співали...
  6. Сідай швидко на коня: ще сто миль махнем до дня!
  7. Слухаю першого грому удари, наче найкращу симфонію в світі.
  8. Всі зайці вовків бояться, йде один, а бачать – двадцять.
  9. Хто ловить, той двох навчить

Перевірку роботи здійснити за зразком

 

кількісні

порядкові

1; 2; 4; 6; 8; 9

3; 5; 7

 

 ІV. Сприймання, усвідомлення нових знань

Пояснення вчителя.

Числівники за значенням поділяються на кількісні та порядкові

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

Робота з сигнальними картками.

Візьміть у руки сигнальні картки. Я називатиму вам числівники. Ваше завдання: якщо ви вважаєте, що числівник кількісний, піднімайте білу картку, а якщо порядковий – червону.

 Сто, перший, вісім, двадцять, сороковий, двадцять сьомий, чотири, шостий, десята, п’ятдесят, шістсот, п’ятнадцяте, дві третіх, четверо, сімдесятий, багато.

 

Хвилинка-веселинка

 

  • Чого, брате, так збілів? Що з тобою сталось?
  • Ах, за мною через став аж сто вовків гналось!
  • Бог з тобою! Сто вовків! Та село б почуло...
  • Та воно так і не сто, а пятдесят було.
  • Та й пятдесят диво в нас... Де б їх стільки взялось?
  • Ну, Іванцю! Нехай так, але десять гналось.
  • Так і десять не було! Знать, один усього?
  • Як один? Аби і вовк! Страшно і одного...
  • А може, то і не вовк!
  • А що ж то ходило?
  • Таке сіре та мале, а хвостик як мило

                                                                    (С. Руданський)

Проблемне питання:

 

  • А чому числівник сто сорок один означає одне число, а пишеться трьома словами?

 

«Мозковий штурм»

 

(мета в тому, щоб зібрати ідеї щодо проблеми, яка вирішується).

  • Скажіть чим відрізняються слова сім, сімнадцять, сімдесят сім?

(Слово сім складається тільки з кореня. Слово сімнадцять створене з двох коренів. Числівник сімдесят сім утворений з двох слів).

  • Який висновок ми зробимо про те, які ж є числівники за будовою і як вони пишуться?

 

Підсумок вчителя: числівники поділяються на прості, складні та складені. Прості мають один корінь, складні утворені поєднанням двох коренів, а складені складаються  з двох і більше простих і складених числівників.

 Складні пишемо разом; складені окремо.

Творче конструювання

 

Завдання побудувати вислови, дібравши початок з лівої, а продовження – з правої колонки. Числівники підкреслити.

 

Де сім господинь,                                                  а один відріж.

Одна голова добре,                                                жодного не спіймаєш.

Сім разів відмір,                                                     там хата не метена.

За двома зайцями поженешся -                             а дві краще.

 

 

 Закінчіть речення. Числівники підкресліть, визначте які  вони  за будовою?                                                                      

 

Тарас Григорович Шевченко народився………(9.03.1814)

 

Великдень цьогоріч припадає на …….(4.04)

 

Благовіщення святкуємо завжди…..(7.04)

 

Дівчата записали від бабусь 21 гаївку.

VI. Підбиття підсумків роботи на уроці.

 

 Проводиться з використанням прийому «Ланцюжок»

 Один учень задає питаня з щойно вивченої теми, а сусід по парті повинен відповісти на нього.

  • Які є розряди числівників за значенням?
  • Що означають порядкові числівники?
  • Що означають кількісні числівники?
  • На які групи поділяються кількісні числівники?
  • Які є розряди числівників за будовою?
  • Як пишуться складні та складені числівники?

 

VII.Рефлексія

 

Я знаю...

Я вмію...

Я можу...

 

VIII.Оцінювання навчальнихдосягнень учнів

 

Домашнє завдання

 

Скласти невеликий діалог із використанням числівників.

 

 

 

 

doc
Додано
2 квітня 2019
Переглядів
9310
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку