Тема: Диференціація звуків [с], [с׳] у складах і словах.
Мета: - формувати правильну вимову звуків [с], [с׳] у складах, словах;
Обладнання: набір предметних картинок, схеми, фішки, набір ігор, різноманітний мовленнєвий матеріал.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Задути полум’я свічечки.
Посмішка.
Парканчик.
Покараєм неслухняний язичок.
Млинчик.
Кицька сердиться.
Голосні звуки.
Хор голосних звуків.
а) [р], [л], [с], [п], [м], [с׳], [к];
б) ре, со, ло, сьо, льо, ну, ку, си, сі;
в) сік, порося, самота, ситро, сіль, всіляко, всякий, секрет, сито, витися.
са-ся-са-ся |
су-сю-су-сю |
си-сі-си-сі |
сє-се-сє-се |
ся-са-ся-са |
сю-су-сю-су |
сі-си-сі-си |
ся-сю-сі-сьо сссссьосьо |
со-сьо-со-сьо-со-сьо |
сьо-со-сьо-со-сьо-со-сьо |
се-сє-се-се- сет-сєт-сет |
сє-сьо-ся- сю-сі-сьо ________ |
мся-ся-мся |
сям-сам-сям |
мсі-си-мсі |
сіс-сис-сіс |
нса-нся-нса |
сян-сан-сян |
нсі-нси-нсі |
сєс-сес-сєс |
зся-зса-зся |
сяз-саз-сяз |
псе-псє-псє |
сюч-суч-сюч |
сад - сядь, осика - осінь, сон - сьомий, оса - ось, повис - повісь, сито - сіно, рис - рись, село - сіло, сич - січ, гусак - гусята, квас - квась, син - сім, сон - сім, сани - сядь, сом - сьомий, суд - сюди, сила - сіль, солома - сьомга, суша - сюжет, санки - сяйво, сачок - січка, оса - осінь, гуси - гусінь, гусениця - гусінь, каркас - карась, сама - сім’я, посуд - сусідка, судно - сюди, сдчок - січень, садити - сідати, такса - таксі.
Послухати й визначити місце звуків [с], [с׳] у словах:
сало, сум, село, сила, сито, сім, сьомга, капуста, маска, квас, ластівка, колос, автобус, ясний, січ, місто, космос, тісто, сусід, сім’я, гусінь, січень, каска, глобус, гусята, овес, листя, м’ясо, спати.
Раз-два - час вставати! Будемо відпочивати, Три-чотири - присідаймо, Швидко втому проганяймо! П’ять-шість - засміялись, Вправно ми понахилялись! |
Встати, відійшли похитуючись від столу. Руки догори підняли. Поставити руки на пояс, присісти та встати (вправу виконати 2 рази) Посміхнутись та нахилитись, розхитуючи розслабленими руками вліво-вправо. |
(Самостійне розрізнення звуків [с], [с׳] на фоні слова)
Дитині запропоновано набір цукерків з малюнками. Потрібно поділити ці цукерки за наявністю звуків [с], [с׳] у їхніх назвах і пояснити свій вибір.
Визначити спільний звук у словах і протяжно вимовити:
Катруся, сіно, сідло, сусід, таксі, насіння, сік, сітка, січень, сідати, сікти, сюжет, сюрприз, сюртук, кисіль, сім'я, тисяча, засідка.
* * * * * *
Їхав лис через ліс,
Поламав п'ять коліс,
Треба стати погадати,
Скільки йому грошей дати.
- Що нового довідався?
- Чого навчився?
- Що, вважаєш, потрібно повторити вдома?