Конспект уроку для 10 класу з укранської мовина тему"Основні орфограми в коренях, префіксах, суфіксах. Морфологічна будова слова."

Про матеріал
Матеріал допоможе учням систематизувати, вдосконалити та закріпити здобуті знання про основні орфограми в коренях, префіксах та суфіксах слів та вміння писати слова з цими орфограмами, повторити й узагальнити знання про будову слова й способи творення слів
Перегляд файлу

Тема: Основні орфограми в коренях, префіксах, суфіксах. Морфологічна будова слова.

Мета: систематизувати, вдосконалити та закріпити здобуті знання про основні орфограми в коренях, префіксах та суфіксах слів та вміння писати слова з цими орфограмами, повторити й узагальнити знання про будову слова й способи творення слів; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь та навичок; розвивати мислення, пам’ять, формувати навички самостійної роботи. Виховувати любов до рідної слова та до мови, до українського народу; прищеплювати вміння виразно висловлювати думки.

Тип уроку: комбінований (закріплення; перевірка та облік знань, умінь та навичок)

Хід уроку

                                                            До рідного слова        торкаюсь душею,
                                                           Боюсь очорнити чи зрадить його.
                                                           З цих слів наша мова, пишаємось нею –
                                                           Це музика й пісня народу мого.

                                                                                                   Віктор Геращенко

I.Повідомлення мети і завдань уроку.

  1. Індивідуальне завдання. Скласти твір-мініатюру на тему:

«О рідне слово!

Хто без тебе я?»

               Д. Павличко

 

-Згадайте, що називається орфограмою? ?( СЛАЙД )

 

 Орфограма (від гр. orthos- правильний і gramma- буква) - правильне написання (таке, що відповідає правилам або традиціям), яке потрібно вибрати з ряду можливих.

Орфограми бувають буквені і небуквені (написання разом, окремо, через дефіс, перенос слів, апостроф).( слайд)

              2.  Робота з текстом (слайд)

Ми пізнаємо світ не тільки через органи слуху, дотику, смаку, нюху, а й через слово. Саме воно здатне переносити й передавати величезний обсяг інформації з минулого в сьогодення і з сьогодення в прийдешнє.

У слові – інтелект і розум народу, його ідеали, його прагнення; з нього починається й закінчується духовне життя людини.

«Слово стало тілом й оселилося між нами, повне благодаті й істини». (З Біблії)

 

  1. Бесіда: (слайд)

-Що таке морфема?

-З яких морфем  складається слово переносити?

-Що ви знаєте про будову слова?

4.Розгляньте схему і таблицю. Розкажіть, з яких морфем скла­дається слово, яке значення має кожна з цих морфем? Пригадайте основні способи словотворення:

 

                                                           Частини слова

 

 префікс           корінь       суфікс             закінчення

                                                         основа

 

        Основні  способи словотворення

 

Способи словотворення

      Приклади

1.Префіксальний

 

2.Суфіксальний

 

3.Префіксально – суфіксальний

 

4. Безафіксний

 

 

5.Складаня слів та основ

 

 

6.Складання скорочених основ

 

 

7.Зрощення слів

 

8.Перехід з однієї частини мови в іншу

Бігти          прибігти

 

День  денний

 

Ліс пролісок

 

 

Блакитний блакить,

пробігати пробіг

 

Телефон і автомат

телефон-автомат

 

 

Заробітна плата     зарплата,

Організація Об’єднаних Націй    ООН

 

Мало відомий       маловідомий

 

Майбутнє (яке?) покоління 

близьке  майбутнє (що?)

 

 

 5. Прочитайте речення і скажіть, які слова в ньому є різними формами одного і того ж слова, а які — спільнокореневими. В яких словах змінюється лише граматичне значення слова, а в яких — гра­матичне і лексичне? Назвіть способи творення виділених слів.(слайд)

 

Віками народ витворював українську  мову, витворив її, одну з найбагатших мов слов'янства; триста тисяч пісень склала Україна цією мовою.

 

II. Відтворення теоретичних відомостей і вправи на закріплення.

 1.Робота з суфіксами

Ще з колисковою піснею матері до нас приходить  слово, яке ми вперше чуємо і промовляємо.

  • Які це слова?

Мамо, батько,сонце, казка. (слайд)

 2. Утворіть від цих слів за допомогою суфіксів нові слова:

     -  Яку роль відіграють суфікси в цих словах?   

     - Що ви ще знаєте про орфограми в суфіксах? ( слайд)

3.Давайте  згадаємо тему з орфографії - чергування приголосних у суфіксах (слайд 12 )

          Чергування приголосних у суфіксах 

а)  к, ч, ц + - ськ(ий)  =  -цьк(ий)                   молодець – молодецький

 

б)   г,ж,з  +  -ськ(ий)  =  -зьк(ий)                   Париж – паризький

 

в)  х,ш,с  +   -ськ(ий) =    ськ(ий)                   Балхаш – балхаський

 

Винятки:   Дамаск – дамаський, Мекка – меккський, тюрки – тюркський, казах – казахський, Цюріх – цюріхський, баски – баскський.

 

 4.Завдання( слайд)

Від поданих слів утворити  прикметники за допомогою

 суфікса –ськ – :

Птах, Париж Прага, француз, Одеса, Запоріжжя, Буг, Дрогобич, латиш, узбек, Кременчук.

 

         III. Вправи на закріплення

1.Орфограми в корені ( слайд)

Зверніть увагу на текст і випишіть слова з  ненаголошеними голосними в коренях.

Ми пізнаємо світ не тільки через органи слуху, дотику, смаку, нюху, а й через слово. Саме воно здатне переносити й передавати величезний обсяг інформації з минулого в сьогодення і з сьогодення в прийдешнє.

У слові – інтелект і розум народу, його ідеали, його прагнення; з нього починається й закінчується духовне життя людини.

«Слово стало тілом і оселилося між нами, повне благодаті й істини». (З Біблії)

                  ( Величезний, минулого, починається,оселилося ).

   -  Як перевіряються ці слова?

2.Вправа.

 Підберіть до  поданих слів перевірочні й запишіть ( слайд)

Великий , землі, клекотати, держи, нести, шепо­тоти, щемить, крива, широкий, близенько, зашивати.

(Слова левада, кишеня, минуий, які мають постійний наголос, перевіряються за словниками).

  -Чому в слові зшивати ми пишемо з-?

3.Орфограми у префіксах ( слайд)

Завдання по рядах:

1 ряд – згадати написання префіксів з -, с-; роз-, без-, через-;

2 ряд – згадати написання префіксів пре-, при-, прі-;

3 ряд – згадати написання префіксів пів-, напів-;

 

 4.Тести на закріплення 

1.У якому рядку ми пишемо усі слова з префіксом с-:

а) (з, с)формувати, (з, с)кинути, (з, с)казати;

б) (з, с)плести, (з, с)питати, (з, с)шити;

в) (з, с)тягнути, (з, с)найти, (з, с)ховати;

2.  У якому рядку ми пишемо усі слова з префіксом при-:

а) (пре, при)світлий, (пре, при)бережний, (пре, при)єднати;

б) (пре, при)бути, (пре, при)їхати, (пре, при)кріпити;

в) (пре, при)солодити, (пре, при)солодкий, (пре, при)сісти.

3.  У якому рядку ми пишемо усі слова з префіксом пре-:

а) (пре, при)красний, (пре, при)мружений,  (пре, при)хильний;

б) (пре, при)чудовий, (пре, при)давній, (пре, при)дивний;

в) (пре, при)зирство, (пре, при)старкуватий, (пре, при)старий.

4.  У якому рядку ми пишемо усі слова разом з префіксом пів-:

 а) (пів)ящика, (пів)лимона, (пів)кімнати;

б) (пів)Америки, (пів)юрти, (пів)океану;

в) (пів)аркуша, (пів)зошита, (пів)вікна.

5. У якому рядку ми пишемо усі слова через дефіс з префіксом пів-:

 а) (пів)Європи, (пів)Києва, (пів)Дінця ;

б) (пів)Дону, (пів)години, (пів)яблука;

в) (пів)Сєвєродонецька, (пів)місяця, (пів)кола.

6. У якому рядку ми пишемо усі слова з префіксом з-:

а) (з,с)ховати, (з,с)дійснити, (з,с)берегти;

б) (з,с)ламати, (з,с)сунути, (з,с)долати;

в) (з,с)міряти, (з,с)терти, (з,с)ціпити.

 

7. Літеру  З  треба писати в усіх словах рядка:

             а )бе…таланний,  бе…іменний, …сунути;

             б) бе…мірний, ро…казати, …писати;

             в) ро…тулити , ..дійснити,  …хвалити.

 

8. Літеру е пишемо в усіх словах рядка:

           а) пр…стрій, пр...блуда, пр...нишклий;

           б) пр...года, пр...міальний,пр…милий;

           в) пр…зентація,пр…старий,пр…зидент.

 

9.Орфографічну помилку допущено в рядку:

            а) безтурботний, схаменутись, розстріл;

            б) безчесний, сконцентрований, розсохся;

            в) роспитати, сформований, зсадити.

 

10.Префікс  с- пишемо в усіх словах рядка:

             а) …повіщати,  …коротити, ..хибити;

             б) …крутити, …хвилювати, …берегти;

             в) …бирати, …вернути , …різати.

 

11. Орфографічну помилку допущено в рядку:

         а) півмільйона, півдня, півоберта;

         б) приземлитися, привокзальний, пребудова;

         в) півострів, преніжний, приїздити.

 

12. Усі слова з пів- написано правильно в рядку:

         а) півозера, півглека,пів- острів;

         б) пів-Черкас, півуроку, пів’ящика;

         в) пів- планети, пів’ячменю, півока.

 

Відповіді: 1-а; 2-б; 3-б; 4-в; 5-а; 6-б; 7-а; 8-в; 9-в; 10-а; 11-б; 12-б   (слайд)

5. Робота з текстом

- Чиї це слова?

Як  парость  виноградної  лози,
Плекайте  мову.  Пильно  й  ненастанно
Політь  бур'ян.  Чистіша  від  сльози
Вона  хай  буде.  Вірно  і  слухняно
Нехай  вона  щоразу  служить  вам,
Хоч  і  живе  своїм  живим  життям.

                                                   (М. Рильський «Мова»)

- До чого закликає український поет Максим Рильський у цьому      вірші?

- Яка орфограма в слові плекайте?

- Як ви розумієте лексичне значення цього слова?

 

IV. Підведення  підсумків уроку.

Зачитати твір-роздум за темою:

«О рідне слово!

Хто без тебе я?»

              Д. Павличко.

V. Домашнє завдання: с.117., впр.118; с.73., впр.127.

 

 

 

 

 

 

  

doc
Додано
12 листопада 2019
Переглядів
3542
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку