Розробка уроку допомагає узагальнити й систематизувати знання учнів про слово; удосконалювати вміння встановлювати зв'язки між словами в реченні за допомогою питань, поширювати речення; розвивати зв'язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки.
Тема: Підсумковий урок з розділу «Слово»
Мета: формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати знання учнів про слово; удосконалювати вміння встановлювати зв’язки між словами в реченні за допомогою питань, поширювати речення; розвивати зв’язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес;
формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший; загальнокультурної: учити дотримання норм культурної поведінки.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: ноутбук; ілюстрація форту Буаяр; ключі.
Хід уроку
І.Вступна частина
1.Організація класу
Один, два, три, чотири, п’ять –
Прошу всіх рівненько встать!
Пролунав уже дзвінок, починається урок!
- Якими є ваші очікування від уроку?
ІІ.Основна частина
1.Мотивація навчальної діяльності
- Діти, вас захоплюють таємниці й загадки?
- Любите дух азарту і командної боротьби?
- Мрієте знайти казкові скарбниці?
- Запрошую вас взяти участь в ігровому шоу «Ключі від форту Буаяр»
(Учитель демонструє ілюстрацію форту Буаяр і знайомить учнів з історією виникнення форту).
- Вирушаємо у подорож! За кожну правильну відповідь ви отримаєте ключ. Зібравши всі ключі, ми зможемо відімкнути скарбницю форту.
2.Актуалізація опорних знань
- Перед тим як вирушити у подорож, ви маєте оформити певні документи.
Каліграфічна хвилинка
1)Робота над загадкою.
Судно давно б лишило порт,
Бо хвилі б’ють у борт.
Та міцно я вхопивсь за дно
І не пущу судно все одно.(Якір)
2)Запис з’єднань у зошити.
Як кі ір якір су уд дн но судно
3)Робота зі словом «якір».
а) Якір – важкий металевий пристрій з лапами і на ланцюгу, призначений для зупинки судна у відкритій водоймі.
б)Гра «Доберіть слово».
Якір (який?)…
Якір (що робить?)…
(За правильну відповідь команда отримує перший ключ)
3.Узагальнення й систематизація набутих знань
1)Завдання 1.
- Прошу трьох сміливців піднятися по мовному трапу. Напишіть слова, що відповідають на питання: хто? який? що робить?
(Троє учнів біля дошки виконують завдання)
Група підтримки перевіряє правильність виконання завдання на трапі.
2)Завдання 2.
- Наступний ключ – у темній кімнаті. Щоб її відімкнути, проведемо вибірковий диктант.
Випишіть іменники.
Ввечері на берег
Вернуться вітрила
І складуть, як чайки,
Обважнілі крила.
В.Швець
Команда отримує ключ.
3)Завдання 3.
- Розшифруйте слово та запишіть його.
КИЙ – Й + ЇЖ – Ж + В = ?
- Яке слово утворилося?
- Як пишуться назви міст та сіл?
- Запишіть назву села, у якому ви проживаєте.(Команда отримує ключ.)
4)Завдання 4.Робота в парах.
- Батечко Фура має ще один ключ і пропонує наступне завдання.
Спишіть. Розкриваючи дужки.
У нашому дворі живе (С,с)обака (Ж,ж)ук. Над квіткою пролетів великий чорний (Ж,ж)ук. (Команда отримує ключ)
Фізкультхвилинка
6)Завдання 6
- Уперед! Попереду – серйозна боротьба. Це завдання зможуть виконати тільки найсміливіші та найкмітливіші учасники. Цей ключ охороняють страшні змії. Щоб вони зникли, потрібно правильно впоратися із завданням.
Прочитайте речення. Поширте речення за питаннями.
По морю ( що робив?) (який?) корабель. (Який?) літак (що робить?) над морем.
7) Завдання 7.Стрибок з парашутом.
- Щоб успішно виконати стрибок з парашутом, виконайте завдання.
З’єднайте словосполучення.
Поле блакитне
Небо маленьке
Гніздо широке
ІІІ. Заключна частина
1.Підбиття підсумків подорожі
Лунає бій барабанів. Гра завершується.
- Скільки ключів здобула кожна команда?
- Але скарбниця ще замкнута: необхідно знайти кодове слово.
Вправа «Склади слово»
- Володар форту хоче пограти з нами. У вас на партах картки з буквами. Будьте уважними: з букв ви маєте швидко скласти слово, що допоможе відімкнути скарбницю.
Д Р У Ж Б А
- Що означає дружити?
- Чи дружний наш клас?
- Чому?
2.Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
- Чи сподобалася вам подорож?
- Чим саме?
- Кому б ви допомогли, якби знайшли справжній скарб?
- Чи справдилися ваші очікування?
- Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?
3.Пропевдетика
- Сьогодні ми повторили все, що вивчили у розділі «Слово». Ці знання знадобляться під час виконання домашньої роботи, а ви продовжите вивчати цю тему в наступному класі.
4.Оцінівання
5.Домашнє завдання (диференційоване, за вибором учнів)
Картка 1
Складіть і запишіть речення за поданими словами.
В школі; за школою; біля школи.
Картка 2
Доберіть до кожного речення потрібне за змістом дієслово.
Іван (приклеїв, наклеїв, заклеїв) конверт.
Леся ( поставила, поклала, відклала) книгу.