Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тесті
Тип уроку: формування умінь і навичок
Урок закріпить знання учнів про будову тексту, його складові частини; навчить спостерігати за роллю абзаців у тексті, складати тест за початком і кінцівкою; розвинить мовлення учнів; виховуває повагу до літніх людей.
Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тесті
Мета: закріпити знання учнів про будову тексту, його складові частини; навчити спостерігати за роллю абзаців у тексті, складати тест за початком і кінцівкою; розвивати мовлення учнів; виховувати повагу до літніх людей.
Тип уроку: формування умінь і навичок
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Дорогі мої малята,
Любі хлопчики й дівчатка.
Сядьте учні всі рівненько.
Підрівняйтеся гарненько.
Пролунав уже дзвінок
Всіх покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
—Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак питання.
—Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
—Як можна перенести слова візьму, булькне?
—Чому в дідуся був сумний настрій? Які речення це пояснюють?
2. Гра «Доповни речення».
1. Зв’язані за змістом речення утворюють…… (текст).
2. У тексті речення розміщені у …(певній послідовності).
3. До тексту можна дібрати ... (заголовок).
4. Текст складається з частин: (зачин, основна частина, кінцівка).
5. Кожна частина починається з нового рядка і називається …. (абзац).
3. Гра «Зроби висновок».
- Я читаю частини текстів, а вам необхідно уважно прослухати кожну частину і зробити висновок, що це є зачин, основна частина чи кінцівка.
1. Улітку Оксанка з подружками часто ходила в ліс по гриби та ягоди. Одного разу... (Це зачин.)
2. Бабуся подякувала дітям і пригостила їх горішками. (Це кінцівка.)
3. Це побачив Василько. Він узяв пташку додому. Доглядав її і годував. Скоро крило зажило. (Це основна частина.)
III. Повідомлення теми й мети уроку
—Сьогодні ми продовжимо працювати над текстами. Поговоримо про роль абзаців у тексті. Будемо вчитися складати текст за початком і кінцівкою.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Каліграфічна хвилинка
Бб Бб
2. Словниковий диктант. Із диференційованим завданням
Білочка, бабуся, лисичка, кит, кіт.
Зробіть звуковий аналіз слів які починаються на букву «бе».
1 –варіант Білочка , 2 – варіант Бабуся.
Білочка ( б′ і л о ч к а ) – 3 скл., 7б., 7 зв.
Бабуся ( б а б у с′ а) – 3 скл., 6б., 6 зв.
Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником С. 83.
1 . Вправа 216
1. Прочитайте текст.
1.Читання казки вчителем .
2. Читання уривка казки учнями.
3. Робота за змістом казки.
- Чому лисичці вдалося перехитрити білочок?
- Який висновок повинні зробити для себе білочки?
- Який заголовок можна дібрати до тексу?
2. Доберіть початок до казки і запишіть його.
Самостійна робота
Зразок. Під великим старим горіхом сперечалися дві білочки.
2. Розвиток мовлення. Складання тексту за початком та кінцівкою на основі ілюстрації. (Вправа 217)
— Прочитайте початок розповіді. Про що ви дізналися?
— Чи можна зрозуміти, про що йтиметься в тексті далі?
— Прочитайте кінцівку. Про що в ній ідеться?
— Яка частина тексту відсутня?
— Складіть її за малюнком на с. 87 підручника.
— Спишіть кінцівку розповіді.
— А як ви ставитеся до літніх людей?
Отже.
Пам’ятайте!
Текст можна поділити на абзаци. Абзац включає одне або декілька речень. Ці речення зв’язані між собою за змістом. Абзаци також зв’язані між собою за змістом. Кожний абзац починається з нового рядка. Частини тексту: зачин, основна частина та кінцівка – це окремі абзаци та вони взаємопов’язані між собою.
6. Виконання вправи 218 (с. 84-85)
— Відгадайте загадку. Хто це? (Кіт — кит)
— Прочитайте текст. Що цікавого ви дізналися з тексту?
Робота в парах
— Поставте одне одному запитання по тексту і дайте на них відповіді.
— Спишіть перші два речення.
Взаємоперевірка робіт.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Незакінчене речення».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 85, вправа 219 (1-3 завдання — усно, 4 — письмово).