Спонукальні речення. Розділові знаки у кінці речення
Мета: розширити знання учнів про речення; дати уявлення про спонукальне речення; розвивати вміння інтонувати спонукальні печення; виховувати любов до предмету.
Спонукальні речення. Розділові знаки у кінці речення
Мета: розширити знання учнів про речення; дати уявлення про спонукальне речення; розвивати вміння інтонувати спонукальні печення; виховувати любов до предмету
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (95, впр. 246)
- Про що записані прислів’я?
- Яке питання ви поставили до кожного прислів’я?
- Як ви зрозуміли зміст кожного прислів’я?
2. Гра «Доповни речення»
1. Речення виражає … закінчену думку.
2. Слова у реченні зв’язані між… собою.
3. За метою висловлювання речення поділяються на … розповідні, питальні та спонукальні.
4. За інтонацією речення поділяються на… окличні та неокличні.
5. Речення, в якому про щось розповідається або повідомляється називається…розповідним.
6. Речення, в якому про щось запитується називається …питальним.
7. У кінці питального речення ставиться …питання(?).
3. Каліграфічна хвилинка
К к кн кни книга
Книга вчить, як на світі жить.
4. Словниковий диктант
Книга, книжкова шафа, бібліотека, книгарня.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Знайди «зайве» речення»
Кожна тваринка ховається від своїх ворогів. Білка на дереві легко втече від ворога. Зайцю допоможуть швидкі ноги. Діти читали цікаву книгу. У їжака свій захист — колючки.
— Яке речення «зайве»? (Діти читали цікаву книгу. )
— Запишіть його.
— Про що в ньому розповідається? (Про книгу.)
— Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
— Перебудуйте речення так, щоб воно стало питальним. (Що читали діти?)
— Запишіть це речення. Який розділовий знак поставили в кінці речення?
2. Ознайомлення зі спонукальним реченням
— Прочитайте «зайве» речення так, щоб у ньому звучала порада школярам
читати книжки. (Діти, читайте цікаві книжки! )
— А де можна читати книги? (У бібліотеці.)
— Запросіть дітей до бібліотеки. (Дорогі друзі, приходьте, будь ласка, до бібліотеки.)
— Як треба поводитися з книгою? Спробуйте скласти речення, щоб у ньому прозвучав заклик. (Будь обережним з книгами! Не рви їх!)
Висновок. У нашому мовленні ми вживаємо різні речення, з різною метою, з різною інтонацією. Ми часто користуємося реченнями, у яких висловлюються різні спонукання до дії: прохання, наказ, заклик, порада, застереження, вимога. Такі речення називаються спонукальними.
— Який же знак може стояти в кінці спонукального речення?
Що за знак — стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику,
Хто ж бо він?.. (Знак оклику.)
Д. Білоус
3. Виконання вправи 247 (с. 95–96)
— Прочитайте речення. Які спонукання висловлені в кожному з них?
— Спишіть речення, у якому звучить заклик.
— Як називається речення, в якому висловлено спонукання?
4. Фізкультхвилинка
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виконання вправи 248 (с. 96)
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Які кольори має світлофор?
— Що означає кожний колір?
— До чого спонукають вас сигнали світлофора?
— Випишіть спонукальні речення.
— Чому в кінці одних спонукальних речень стоїть знак оклику, а в кінці інших спонукальних речень стоїть крапка?
Висновок. У кінці спонукального речення може стояти знак оклику або крапка. Знак оклику ставиться тоді, коли у реченні висловлено сильне почуття.
2. Виконання вправи 249 (с. 96)
— Прочитайте колискову пісеньку. Зі скількох речень складається колисанка?
— Про що просять кожного котика? Якими словами виражено спонукання?
Вибіркове списування
3. Гра «Шифрувальник»
люблю, я, українську, мову.
— Складіть речення зі слів, розташувавши їх у певному порядку.
— Яке речення у вас вийшло?
1 варіант. Перебудуйте це речення на питальне.
2 варіант. Перебудуйте це речення на спонукальне.
4. Вірш-порада
Спонукань не жди ніколи.
Своєчасно йди до школи.
Будь привітним до батьків.
Заступайсь за малюків!
К. Мухаммаді
— Скільки речень у вірші?
— Які це речення? Для чого вони служать?
— Спишіть останнє речення.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Мікрофон»
— Речення, в якому висловлюється спонукання називаються...
— В кінці спонукального речення може стояти...
— Знак оклику ставиться тоді...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 96–97, вправа 250; вивчити правила (с. 96)