Конспект уроку з природознавства для учнів 2 класу містить у собі цікаві завдання та багато додаткового матеріалу про життя усіх груп тварин навесні.
Тема.Тварини навесні.
Мета: формувати в учнів уявлення про зміни в житті тварин з настанням весни, вчити характеризувати ці зміни; закріпити знання про взаємозв’язки в природі; розвивати спостережливість, мовлення, мислення; виховувати турботливе ставлення до тварин
ХІД УРОКУ
1.1 Привітання
Діти, до нас сьогодні на урок завітали гості. А в народі кажуть «Гість у дім – радість з ним». Тож проведімо наш урок у радісному настрої і подаруємо це відчуття нашим гостям.
-Доброго дня!
-Мовим за звичаєм.
-Доброго дня!
-Всім ми вам зичимо.
1.2 Психоформула
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь!
І про кмітливість не забудь!
Тоді часу не гаймо, роботу починаймо.
ІІ Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
Висновок: Отже,всі зміни в природі залежать від висоти сонця на небозводі.
За народним календарем 24 лютого – День святого Власа. Якщо на другий день після святого Власа гарна погода, значить,будуть великі морози й хурделиця. І після 24 лютого починають повертатися перелітні птахи. Отже, щоб глибше розуміти навколишній світ, ми повинні за ним спостерігати.
2.1 Гра «Так чи ні»
— Чи відбуваються такі явища навесні у природі ? (Якщо так плескаємо в долоні , якщо ні тупаємо ногами)
Збільшення тривалості дня.
Пожовтіння листя
Значне потепління.
Поява комах.
Достигання плодів та насіння.
Повінь
Пробудження звірів від зимового сну.
Приліт птахів.
Льодохід
Танення снігу.
Коли ви розгадаєте ребуси, то назвете ключове слово нашого уроку (Діти розгадують ребуси:тигр, сорока, вовк). (слайд 1).
Яким одним словом можна назвати тигра,вовка, сороку? (тварини)
Дійсно,сьогодні на уроці мова піде про тварин.
- Отже, тема нашого уроку « Весна в житті тварин» (слайд 2 )
- Тепер з’ясуємо завдання, які сьогодні стоять перед нами. Чого навчить кожного з вас цей урок(слайд 3).
- Давайте пригадаємо на які групи поділяються всі тварини ?(слайд 4)
III. Вивчення нового матеріалу
3.1 Розповідь учителя
Із закінченням морозів починається нове життя у тварин. З’явилися комахи.(слайд 5) Комах на Землі в 250 млн. разів більше,ніж людей. Найсильніша на землі істота не лев,не слон, не тигр,а…А жук – гнойовик. (слайд 6) Ця комаха піднімає і переносить на своїй спині вантаж у 1141 раз важчий маси його тіла. У разі людини це рівноцінно підйому величезної вантажівки з причепом.
Поява комах означає, що час прилітати комахоїдним птахам. Першими прилітають граки, шпаки, галки.
Березень — місяць прильоту птахів. Відкривають весну граки. На всіх проталинах з’явилися їх зграї. Незабаром прилетять шпаки, жайворонки.(слайд 7)
Самиця ворона першою з усіх птахів знесла яйце. Її гніздо на високій ялині, густо засипаній снігом. Щоб яйце не застигло і пташеня в ньому не замерзло, ворона не залишає гнізда. Їжу їй приносить ворон.( слайд 8)
Висновок:Діти,ми бачимо,як тварини тісно взаємозв’язані як з живою, так і неживою природою. Отже, діє закон: усе пов’язане з усім.
3.2 Фізкультхвилинка
3.3 Самостійна робота
Робота з текстом
― Прочитати текст на ст.112-113 і дайте відповідь на питання.
- Чим займаються птахи навесні?
Висновок: Отже,головна турбота птахів виведення та вигодовування пташенят.
3.3 Бесіда
― А чи знаєте ви пташку , яка не висиджує своїх пташенят , а підкидає свої яйця в чужі гнізда і знімає з себе всі турботи про потомство?(слайд 9)
― Тож давайте з’ясуємо зозуля – турботлива мати чи навпаки ? Адже в народі зозулею звуть тих мам , що кидають своїх дітей.
Перш за все, не будемо засуджувати зозулю, «кидає своїх дітей». У природі все взаємопов'язане і визначено.Зозуля - дуже корисна птиця і турботлива мати. Серед комах, особливо серед гусениць метеликів, є отруйні. Їх не їдять багато птахів. А зозуля із задоволенням їсть. Не стане ж вона годувати своїх діток ними?!
Доросла зозуля за добу з'їдає до тисячі гусениць, працюючи ввесь день. А якщо в лісі, де живе зозуля, з'являється багато шкідників, то птах буде працювати до тих пір, поки не знищить всіх комах.
Отже, дуже корисна пташка, яка не вигодовуючи пташенят, таким чином зберігає їхні життя.
У лосів і косуль відростають нові роги.(слайд 10)
У полі ще сніг, а у зайчих народилися зайченята. Вони народжуються зрячими, в теплих шубках, відразу вміють бігати. Наївшись досхочу материнського молока, вони розбігаються і ховаються під кущами. Лежать смирненько, не балуються (працює інстинкт самозбереження), а мати втекла. Будь-яка чужа зайчиха, пробігаючи мимо, нагодує зайченя. Молоко у зайчихи густе, жирне, отже, малюки будуть ситі декілька днів. На 8-9-й день почнуть травичку їсти. (слайд 11).
― Діти , а якщо ви випадково в лісі натрапите на звірятко,то візьмете його до себе додому? Знайте ! Їхня мама поряд і пильнує за ними.
Розтанув сніг — пробудилися в норах миші, хом’яки. Жителям лісових підвалів погано доводиться. Кроти, землерийки, миші, полівки страждають від вологи, їх «квартири» затопила вода від танення снігу.(слайд 12)
Прокинувся борсук. Тепер він уже не засне і ночами збиратиме равликів, личинок, жуків, їстиме коріння і ловитиме мишей. (слайд 13)
Прокинулася ведмедиця, а з нею двоє ведмежат — тала вода протекла у барліг. Ведмедиця сильно схуднула і вже блукає лісом у пошуках їжі.Зголодніли всі тварини за довгу зиму. (слайд 14)
Отруйна гадюка щоранку виповзає на сухий пеньок погрітися на сонці. Вона ще насилу повзає, адже кров у неї остигла на холоді. Зігрівшись, вона оживає і вирушає на полювання за мишами і жабами.(слайд 15)
Від танення снігу вода в річках вийшла з берегів. Погано доводиться зайцям, кротам, мишам. Багато їх гине в цей час. Погано доводиться навіть птахам. Жовтенька вівсянка побудувала гніздо на березі великої канави, поклала в нього яйця. Вода змила гніздо, яйця понесло водою…(слайд 16)
Настав травень. Дзвінкими, чистими голосами співають зяблики, солов’ї, співочі дрозди. Скриплять жуки, коники. Барабанять дятли. Свистять флейтою іволги. Гавкають лисиці. Виє вовк. Ухає пугач. Справжній лісовий оркестр!
3.4 Гра «Впізнай мене» (Слайд 17)
Білка відшукує гнізда на гілках, у дуплах дерев і тягає собі на обід яйця і пташенят. Усю зиму вона вживала рослинну їжу, а тепер ласує м’ясом.
Весна — важлива пора в житті звірів. Ті, хто міняв забарвлення шерсті восени, навесні линяють і знову одягають літні шубки. (слайд 18)
Отже, природа прокинулася!
3.5 Фізкультхвилинка (слайд 19)
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
4.1 Робота в парах (картки)
— Що відбувається дикими тваринами навесні? Підкресліть правильні відповіді
Готують запаси на зиму, ростуть, линяють, вирощують потомство, розмножуються, нагулюють жир, відкладають яйця, мечуть ікру, народжують дитинчат, впадають у сплячку, будують гнізда, готуються до перельоту в теплі краї.
4.2 Гра «Знайди зайве» (слайд 20)
З кожної групи вилучити «зайве» слово. Пояснити чому?
Ластівка,зозуля,чайка,синичка,лелека.- І ряд
Борсук,білка,ведмідь,їжак. – ІІ ряд
4.3 Гра «Звірині сімейки»
Я пропоную вам згадати, як називаються тварини наших лісів і їх дитинчата.
Я називаю тварин, ви маєте назвати їх дитинчат в однині і множині.
Білка — білченя — більчата
Заєць — зайченя — зайченята. (Як називають маму зайченят?)
Лисиця — лисеня — лисенята. (Хто тато в лисячому сімействі?)
Вовк — вовченя — вовченята. (Як називають маму у вовчому сімействі?)
Ведмідь — ведмежа — ведмежата. (Хто мама у ведмежат?)
Їжак — їжаченя — їжачата. (Як називають маму їжачат?)
V. Підсумок уроку.
— Як змінилося життя звірів з приходом весни?
— Які птахи прилітають першими?
— Які ще тварини прокинулися від зимового сну?
— Чим вони займаються після сну?
― Як змінилося життя свійських тварин з приходом весни?
― Якщо свійські тварини так багато дають людині, може, не потрібно піклуватися про диких тварин: зайців, лисиць, вовків, а тим більше, про змій, жаб, вужів, крокодилів? Доведіть свою думку.
ІХ. Домашнє завдання ( слайд 21)
Вести спостереження за природою.
1 - ий ряд – підготувати розповідь про весняні клопоти птахів
2 – ий ряд – дібрати з художньої літератури народні прикмети, прислів’я, приказки про птахів