дати учням поняття про водойми рідного краю, вчити називати їх; з'ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
Тема. Водойми рідного краю.
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю, вчити називати їх; з’ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Поверніться, посміхніться,
Кругом себе обкрутіться.
Та давайте працювати ,
Щоб знання всім здобувати.
Обміняйтеся усмішками зі своїми товаришами . бо саме гарний настрій допоможе нам у роботі.
ІІ . Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка спостережень.
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
Сьогодні свято – Стретіння, який сьогодні день , така буде весна.
2. Презентація міні-проекту «Моє улюблене місце відпочинку»
ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку
1. Передбачення дітьми теми уроку.
— Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.( слайд № 2)
Якою назвою можна об’єднати решту слів? (Водойми)
слайд №3
Передбачення дітей.
— Тема нашого уроку — «Водойми рідного краю».
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,що таке водойми і які водойми є у нашій місцевості.
— Що належить до водойм?
— Яких з цих водойм немає в нашому краї?
— Яка із цих водойм найменша, а яка — найбільша?
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про водойми рідного краю
— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.(слайд №4
Холодне, гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
Стоїть бочка немала. (Криниця) слайд №5
А з питвом біда. (Море) слайд №6
Повне налито. (Ставок) слайд №7
• Біжить , біжить - не вибіжить,
Тече, тече - не витече
Пливе , пливе не випливе.
Весною розливається.
А взимку одягається. (Річка) слайд №8
Висновок . Водойми- це місця у природі з водою : річки, ставки, озера, джерела, моря, океани.
Водойми, які утворює природа – це природні водойми, а які утворюють люди – це штучні.
2.Бесіда.
Чи є водойми в нашому місті? ( річка, водосховище, джерело)
Як називається річка, яка тече біля міста?
( Південний Буг, Ташликське водосховище , технічна водойма біля профілакторія, вона допомагає виробляти енергію ,якщо не вистачає її , яка йде в енергомережу по всій країні.)
- Як утворюється річка? — Чим живляться річки?
— Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.
— Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?
— Які річки нашого краю ви знаєте?
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1.Розповідь учителя про значення водойм рідного краю
Робота за підручником (с. 70-71) Таблиця.
Більшість учнів на початку уроку визначило, що найкращим місцем відпочинку в місті є парк на березі річки. –Чому?
Саме через водойму це місце приваблює і дорослих , і дітей. Улітку тут прохолода , зручний пляж. Узимку ковзани. Можна і порибалити.
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми? Водойма — це місце відпочинку людей. слайд №12
Водойма — це будинок для рослин і тварин.
Люди беруть із водойм воду для питва і приготування їжі.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
По воді перевозять вантажі.
Воду для роботи беруть заводи і фабрики, АЕС.
— Розкажіть, які риби водяться у водоймах вашої місцевості. ( Таблиці)
Які птахи живуть поблизу водойм?
Чим їх приваблює річка?( Таблиці)
2. Відгадайте загадки.
• Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться. (Береги) слайд №10
• Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка) слайд №11
— Які слова у загадках допомогли вам їх відгадати?
— Які дерева і кущі ростуть біля водойм?
3. Робота в групах
1 група : Складіть розповідь про річку, яка протікає у вашому місті, за поданим планом.
1) Як називається річка?
2) Яка вона: велика, середня, мала?
3) Чи швидка в неї течія, чи повільна?
4) Чи глибока річка, чи мілка?
2група: — Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть.
Ю |
Р |
А |
К |
П |
Д |
Б |
Й |
К |
Л |
А |
Т |
А |
Т |
Т |
Я |
О |
Ч |
Е |
Р |
Е |
Т |
Е |
В |
О |
Д |
О |
М |
І |
Р |
К |
А |
Б |
А |
Р |
Р |
О |
Г |
І |
З |
Г |
Г |
Р |
Е |
Ж |
А |
Б |
А |
Р |
И |
Б |
А |
Ж |
Р |
Я |
С |
К |
А |
Ц |
Е |
Ш |
З |
Ї |
У |
4. Робота в парах за підручником ст.71
— Розкажіть, що забруднює водойми місцевості.
— Як, на вашу думку, можна не забруднювати водойми?
— Пам’ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, де живуть різні і незвичайні істоти. Їм потрібен дім, і вони йому потрібні.
• Потрібно оберігати водойми від забруднення.
• Будувати очисні споруди.
• Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.
• розчищати джерела.
• Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
Розкажіть: як у вашому рідному краї використовують річку? А як охороняють?
Прислівя про воду:
Річка – колиска життя.
Закрий міцніше кран , щоб не витік океан.
Чиста вода- для хвороби біда.
— Поясніть прислів’я.
Де вода, там і життя. слайд №13
5. Визначте , істинним чи хибним є кожне з цих суджень:
- Наш край — це край озер і річок?
— У нашому краї є річки, що не замерзають?
— Водойми потребують охорони?
— Чиста вода необхідна тільки людині?
— Водойма приховує небезпеку?
— Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям.
6 . Завдання для друга природи рідного краю
— Розкажіть про своє улюблене місце відпочинку на березі водойми. Чи знаєте ви, як правильно поводитися біля води?
— Пам’ятайте, що взимку ставки, річки покриваються льодом. Не грайте на незміцнілому льоду. Будьте обережними!
— Пам’ятайте, що значення водойм велике. Без води не можуть існувати ані людина, ані рослини, ані тварини.
У нашій країні прийняті закони про охорону природи, які забороняють спускати у водойми забруднену на підприємствах воду, мити машини біля водойм, засмічувати береги.
— Якщо ми всі дбайливо ставитимемося до водойм, то...
8. Хвилинка міркувань
— Прочитайте поетичні рядочки про воду на с. 140.
— Як ви їх розумієте?
9. За допомогою кругів Ейлера зобразимо обсяги понять.
Водойми : природні ( річки, озера, струмочки, моря) та штучні ( ставки та водосховище)
VІ. Підсумок уроку
- Яку тему вивчили?
–- Що належить до водойм?
— Які водойми є в нашому краї?
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?
_- Для чого потрібні нам ці знання?
-Де ми можемо їх застосувати?( вдома економно використовувати воду, закривати крани)
-Що ми маємо знати?
-Що маємо вміти?
-Що маємо цінувати?
-Що найбільше сподобалось?
— Михайло Пришвін сказав: «Охороняти природу означає охороняти свою Батьківщину». І ми повинні любити свій край, свою Батьківщину, берегти й охороняти її.