Конспект уроку хімії у 8 класі на тему "Солі: їх склад та назви. Поширеність солей."

Про матеріал
Розроблений конспект уроку з презентацією розрахований для учнів 8-х класів. Ознайомити учнів зі складом середніх солей й їх поширення в природі; формувати навички складання формул солей за їхніми назвами. Сприяти розвитку логічного мислення, продовжувати формувати культуру розумової праці, комунікаційних навичок. Розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати творчий підхід до навчання, колективізм.
Перегляд файлу

Хімія, 8 клас.

Тема:  Солі: їх склад та назви. Поширеність солей.

Мета: Ознайомити учнів зі складом середніх солей й їх поширення в природі; формувати навички складання формул солей за їхніми назвами.

Сприяти розвитку логічного мислення, продовжувати формувати культуру розумової праці, комунікаційних навичок.

Розвивати пізнавальний інтерес.

Виховувати творчий підхід до навчання, колективізм.

Тип уроку: Комбінований.

Методи та прийоми: бесіда, гра, групова робота, індивідуальна робота демонстрація.

Обладнання: дидактичний матеріал, роздатковий матеріал, підручник.

Реактиви: хімічні стакани, зразки солей.

Знання лише тоді знання,

Коли воно набуте

зусиллям думки,

а не лише пам’яттю

Л. Толстой

Хід уроку

І Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Перевірка задач в зошитах (на вибір вчитель викликає декілька учнів)

- Експрес-опитування кожного учня на знання кислот

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Дати визначення кислотам, оксидам.

- Яку класифікацію кислот ви знаєте?

- У вас на столі розташовані формули речовин, я буду називати одну із класифікацій, а ви показуватиме формулу речовини, що відповідає даній класифікації:


HNO3

Оксигенвмісні кислоти;

Двоосновні;

Триосновні;

Безоксигенові;

Одноосновні.

 

 

H2SO4

H3PO4

HCl

 

  • Яка кислота знаходиться в шлунку людини?

На дошці записані речовини оксиди, кислоти, на окремих листках формули цих речовин та солей, по черзі учні прикріплюють формули відповідно до груп речовин.

ВаО

СuО

К2SO4

ВаСl2

К23

ВаNO3

FеСІ3

Н2СО3

H2S

Н2О

Na2O

НF

2О3

H2SiO3

 

  • Діти, а які речовини залишились? До якого класу сполук вони належать ми з’ясуємо.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Задача. Прекрасні перли, мармурові статуї, черепашник утворені із солі, склад якої: 40% Кальцію, 12% Карбону та 48% Оксигену. Крейда має той самий склад. Вивести формулу речовини.

Легіонери Древнього Риму отримували частину  зарплати сіллю. У 12 ст., по свідченням Марко Поло, в Тібеті монетами були млинці з солі.

На картині Леонардо да Вінчі «Тайна вечеря» сільничка перекинута біля Юди символізує зраду або швидку біду.

IV. Повідомлення теми, запис у зошиті.

Солі – дуже важливі речовини, входять до складу живих організмів, це мінеральні добрива, корисні копалини…

V. Вивчення нового матеріалу.

1.Солі – складні неорганічні сполуки, що складаються з атомів металу та кислотного залишку.

2. Назви солей                        ВаСІ2 – Барій хлорид

                                                 ІІІ

                                                 FеСІ3 – Ферум (ІІІ) хлорид

- Діти виходять до дошки та називають солі.

3. За назвою скласти формулу солі:                  ІІ  ІІ

                                                 Магній сульфат МgSО4

                                                                               ІІ    І

                                                Ферум (ІІ) нітрат Fe(NO3)2

Робота в парах

Кожна пара одержує картку-завдання.

1.  Складіть формули солей.

2.  Дайте назву за сучасною українською номенклатурою.

 

 

Cl

SO4

PO4

Mg

 

 

 

K

 

 

 

Fe(III)

 

 

 

 

 

 

Br

SO3

NO3

Cr(IlI)

 

 

 

Li

 

 

 

Ca

 

 

 

 

 

 

 

 

F

PO4

SiO3

Fe(II)

 

 

 

Na

 

 

 

Al

 

 

 

 

 

 

CO2

 Cl

NO3

Cu(II)

 

 

 

Li

 

 

 

 Al

 

 

 

 

Поширення солей. Презентація.

 

 

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

Знайдіть помилку

Алюміній карбонат                     Аl2СО3

Ферум  (ІІ) ортофосфат               Fе2РО4

Магній нітрат                               Мg(NО3)2

Калій сульфат                               К23

Барій нітрит                                  ВаNO3

VІІ. Підсумки уроку

1. Виберіть формулу солі:

А. СаСО3; Б. НСL; В. SO3;     Г. ВаО.

2. Вкажіть назву солі, що   відповідає формулі МgSO4:

А. Магній сульфіт; Б. магній  хлорид; В. магній сульфат;Г. магній сульфід.

3. Виберіть формулу солі, що відповідає назві Натрій хлорид:

А. NаСL;   Б. КСL; В. HCL; Г. NaF.

4. Виберіть формулу розчинної солі:

А. СаСО3; Б.КСL; В.СuS; Г.ВаСО3

5. Виберіть формулу   нерозчинної солі:

А. СаСО3;Б.КСL;В.СuSО4; Г.ВаСL2

6. Виберіть солі сульфати:

А.СаСО3; Б.К2SO4;В.СuS;Г.ВаSО4

7. Установіть відповідність між  формулами речовин та класом    сполук:

А.СаСО3; 1. Оксиди

Б.НСL;     2. Кислоти

В.СuО;     3. Солі

8. Установіть відповідність між   формулами речовин та їх назвами 

А.СuСО3; 1. Калій хлорид

Б.KСL;     2. Алюміній сульфід

В.AL2S3;   3. Купрум (ІІ) карбонат

Г.ВаСL2    4. Барій хлорид

                  5. Алюміній сульфат. 

VІІІ. Виставлення і обґрунтування оцінок.

 

ІХ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього.

Творче завдання

1.  Складіть формули солей Калію з усіма кислотними залишками в таблиці й дайте їм назви.

HNO3

 

H2SO4

 

H3PO4

 

HCl

 

 ВаО

СuО

К2SO4

ВаСl2

К23

ВаNO3

FеСІ3

Н2СО3

H2S

Н2О

Na2O

НF

2О3

H2SiO3

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Солі, їх склад та назви. Поширеність солей у природі

Номер слайду 2

Мета уроку: Знати:визначення, склад, формули, номенклатуру, поширення солей у природіВміти: Визначати солі, складати їх формули

Номер слайду 3

Від клітин нашогомозку і кісток дозбагачення нашої мови сільпронизує всі сторони нашогоіснування

Номер слайду 4

Утворення солей. Солі утворюются при заміщенні атомів гідрогену в кислоті на йони металів. Наприклад: HCl Na Cl HNO3 Na. NO3 H2 S Na2 S H2 SO4 Na2 SO4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Солі карбонатної кислоти: Na. НСО3 (натрій гідроген карбонат)- це питна сода, застосовується в медицині (інгаляції, полоскання), побуті, харчовій промисловості;Натрій карбонат — кальцинована сода — застосовується у виробництві скла, мила, барвників, мийних засобів.

Номер слайду 7

Калій карбонат -поташ, який використовується у виробництві скла, мила, фотографії. Кальцій карбонат-застосовують у будівництві, є у складі черепашок молюсків, кісток, дентину, входить до складу мармуру та перлин.

Номер слайду 8

Кальцій карбонаткрейдамармурвапняк

Номер слайду 9

Хлориди. Калій хлорид - використовується як добриво. Натрій хлорид - в харчовій промисловості,в медицині, є сировиною для отримання хлору, хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, соди. Аргентум хлорид –використовується у фотографії

Номер слайду 10

Солі приписують магічні властивості. Чимало вірувань пов’язано з нею як оберегом від злих сил та чар. Сіль завжди була символом багатства та щастя. В старі часи під час роботи на городі в першу борозну обов’язково клали й невеличку купку солі. Задля доброго врожаю. На щастя та багатство родини. Існують сотні рецептів лікування, до складу яких входить ця чарівна сіль. stroke.colorstroke.on

Номер слайду 11

Соляні шахти Солотвиного (Закарпаття)5 Солотвино

Номер слайду 12

Видобуток кухонної солі (Євпаторія)5

Номер слайду 13

КОРИСНІ КОПАЛИНИ: НЕРУДНІКалуш. Розділ. Стебник. Яворів- кухонна сіль- калійні солі- самородна сірка. Завалля- каолін (біла глина)- граніт- вапняк- крейда– графіт. Солотвино. Сиваш. Артемівськ. Слов'янськКоростишів3 Баранівка– мінеральні води. Трускавець. Миргород

Номер слайду 14

Фосфатипредставлені у вигляді покладівфосфоритів і апатитів, основна складова кальцій ортофосфат. Використовуються для добуванняфосфорних добрив

Номер слайду 15

Сульфідицинк сульфід – цинкова обманка,купрум (І) сульфід – мідний блиск,плюмбум сульфід – свинцевий блиск. Це руди - із них добувають метали.

Номер слайду 16

Солі в живихорганізмах, їх біологічна роль

Номер слайду 17

Солі містяться в клітинному соці, в крові, в сльозах, входять до складу різних тканин: кісткової, нервової, м’язової. Наприклад, кістки та зуби на 85% складаються з Са3(PO4)2 та на 10%з Са. СО3

Номер слайду 18

Хліб - сіль їж та правду ріж. Погане слово – сіль на рану. Без солі найбагатша страва – голодна. Сіль – не золото, але золотом борщ не посолиш. Без солі і хліб не до смаку. Без солі не проживеш. Щоб людину пізнати, треба з нею пуд солі з’їсти. Прислів'я про сіль

Номер слайду 19

За рік людина з’їдає 3-5 кг солі, а в пуді міститься її 16 кг отже, виявляється, щоб добре пізнати людину, треба з нею поспілкуватись 3- 4 роки.

Номер слайду 20

Солі, яких немає в природі

Номер слайду 21

Від клітин нашогомозку і кісток дозбагачення нашої мови сільпронизує всі сторони нашогоіснування

Номер слайду 22

Знайдіть помилку: Алюміній карбонат АІ2 СО3 Ферум (ІІ) ортофосфат Fе2 РО4 Магній нітрат Мg(NО3)2 Калій сульфат К2 SО3

Номер слайду 23

Тестування1. Виберіть формулу солі: А. Са. СО3; Б. НСL; В. SO3; Г. Ва. О.2. Вкажіть назву солі, що відповідає формулі Мg. SO4: А. магній сульфіт; Б. магній хлорид; В. магній сульфат;Г. магній сульфід.3. Виберіть формулу солі, що відповідає назві Натрій хлорид: А. Nа. СL; Б. КСL; В. HCL; Г. Na. F.4. Виберіть солі сульфати: А. Са. СО3;Б. К2 SO4;В. Сu. S;Г. Ва. SО4.

Номер слайду 24

5. Встановіть відповідність між формулами речовин та класом сполук: А. Са. СО3; 1. Оксиди Б. НСL; 2. Кислоти. В. Сu. О; 3. Солі6. Встановіть відповідність між формулами речовин та їх назвами: А. Сu. СО3; 1. Калій хлорид. Б. KСL; 2. Алюміній сульфід. В. AL2 S3; 3. Купрум (ІІ) карбонат. Г. Ва. СL2 4. Барій хлорид 5. Алюміній сульфат.

zip
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
24 лютого 2021
Переглядів
2819
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку