Тема: Класифікація хімічних реакцій за кількістю та складом реагентів і продуктів реакції: реакції сполучення, розкладу, заміщення та обміну. (9клас)
А.В. Цвєткова, учитель хімії Бердичівської СЗОШ №17.
Мета:
Тип уроку: застосування нових знань і вмінь.
Обладнання: Індивідуальний інформаційний пакет для кожного учня, таблички з кольоровими позначками, підручник (Попель П.П. Хімія: підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / П.П. Попель, Л.С. Крикля. – К.: ВЦ «Академія», 2017).
Методи: „Ажурна пилка”, бесіда.
ХІД УРОКУ
Повідомлення теми, мети і завдань уроку, основних видів роботи на уроці.
Сьогодні на уроці ми будемо з вами працювати за технологією колективно-групового навчання „Ажурна пилка”. Спочатку ви працюватимете в „домашній„ групі. Потім розійдетесь в інші групи, де будете виступати в ролі „експертів” з питання, над яким ви працювали в „домашній” групі, та отримаєте інформацію від представників інших груп. В останній частині заняття ви знову повертаєтесь в свою „домашню” групу, для того щоб поділитися тією новою інформацією, яку отримали від учасників інших груп.
II. Актуалізація опорних знань:
бесіда.
III. Вивчення нового матеріалу:
Вчитель:
На сьогоднішньому уроці ми детальніше розглянемо типи хімічних реакцій за числом вихідних і кінцевих речовин.
1 етап
(учні поділяються на „домашні” групи, які отримують назви типів хімічних реакцій).
Кожен учень одержує квадрат певного кольору (червоний, жовтий, синій чи зелений). Кожна група одержує своє завдання.
Завдання для „домашніх” груп:
* Сполучення:
1. Прочитайте в підручнику про тип хімічної реакції – сполучення (§ 14).
2. Визначити речовини А та В. Записати рівняння реакцій, визначити їх тип.
Mg + A 2MgO
S + A SO2
MgO + B Mg(OH)2
SO2 + B H2SO3
* Розкладу.
1. Прочитайте в підручнику про тип хімічної реакції – розкладу (§ 14).
2. Напишіть рівняння реакцій, визначив речовини А, В, С та тип реакцій..
2HgO 2Hg + A
CaCO3 CaO + B
2Fe(OH)3 Fe2O3 + 3C
2C A + 2H2
* Заміщення.
1. Прочитайте в підручнику про тип хімічної реакції – заміщення (§ 14).
2. Визначити речовини А, В та С. Записати рівняння реакцій, визначити їх тип.
2Na + A 2NaOH + B
Zn + 2C ZnCl2 + B
Fe2O3 + 3B 2Fe + 3A
2Al + 6C 2AlCl3 + 3B
* Обміну.
1. Прочитайте в підручнику про тип хімічної реакції – обміну (§ 14).
2. Напишіть рівняння реакцій, визначив речовини А, В, Д, С та тип реакцій.
Ba(OH)2 + 2A BaCl2 + 2B
BaCl2 + D BaSO4 + 2C
BaO + 2A BaCl2 + 2B
Mg(OH)2 + H2SO3 MgSO3 + 2B
2 етап
Учні об‘єднуються в „експертні” групи таким чином, щоб у першу ввійшли учні, що мають червоний квадрат, у другу – жовтий, у третю – синій, у четверту – зелений.
Кожен учасник інформує решту учнів про зміст обробленої інформації, розповідає про свій тип хімічної реакції. „Експертна” група аналізує матеріал цілком.
Завдання для „експертів”:
Визначте тип реакції за загальною схемою та заповніть пусті графи таблиці:
Тип |
Загальна схема |
Приклади рівнянь |
1 |
А + В = АВ |
|
2 |
АВ = А + В |
|
3 |
АВ + С = СВ + А |
|
4 |
АВ + СD = AD + CB |
|
3 етап
Учні повертаються в початкові групи для того, щоб поділитися знаннями, отриманими в „експертних” групах.
На цьому етапі відбувається коригування й узагальнення всієї інформації.
Для закріплення знань групам пропонуються завдання.
Завдання для „домашніх” груп:
*Сполучення:
1. Напишіть рівняння перетворень, вкажіть тип реакцій:
S SO2 K2SO3
2. Вкажіть тип реакцій, розставте коефіцієнти:
BaO + HCl BaCl2 + H2O
MgCO3 MgO + CO2
*Розкладу:
1. Здійсніть перетворення, вкажіть тип реакцій:
HCl H2 Fe
2. Вкажіть тип реакцій, розставте коефіцієнти:
Zn + O2 ZnO
Fe2O3 + HNO3 Fe(NO3)3 + H2O
*Заміщення:
1. Запишіть рівняння наступних перетворень, вкажіть тип реакцій:
H2O H2 HCl
2. Вкажіть тип реакцій, розставте коефіцієнти:
N2 + H2 NH3
KClO3 KCl + O2
*Обміну:
1. Здійсніть перетворення, вкажіть тип реакцій:
Mg MgO Mg(OH)2
2. Вкажіть тип реакцій, розставте коефіцієнти:
Zn + HCl ZnCl2 + H2
H2O H2 +O2
Кожна група знайомить клас з умовою свого завдання та рішеннями.
IV. Підбиття підсумків роботи на уроці:
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2. Чи все було зрозуміле?
3. Що викликало утруднення?
4. Що найбільше сподобалося на уроці?
Виставлення оцінок
V. Домашнє завдання: §13 №98 (№99*).
*Напишіть рівняння відомих вам типів реакцій, у яких вода є:
а) реагентом; б) продуктом реакції.