Конспект уроку. Література рідного краю. “Тут золото слів переплавлено в злитки…”. Поезії Вікторії Сироватко

Про матеріал
Представлена розробка уроку літератури рідного краю розрахована на учнів 8-9 класів, які ознаймляться із творчістю сучасної запорізької поетеси Вікторії Сироватко.
Перегляд файлу

Урок літератури рідного краю

 

Тема. “Тут золото слів переплавлено в злитки…”. Поезії Вікторії Сироватко

 

Мета: познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом сучасної запорізької поетеси Вікторії Сироватко; розкрити розмаїття і неповторність тем її поезій, навчити розуміти їх зміст; розвивати й розширювати читацькі інтереси школярів; поглиблювати навички виразного читання поезій; сприяти розвитку естетичних і художніх смаків; виховувати шанобливе ставлення до мистецтва запорізького краю, любов до краси і добра, моральні якості особистості.

 

Обладнання: презентація, тексти віршів, виставка збірок, відеозаписи.

 

Міжпредметні зв’язки: біологія, екологія, географія, інформатика.

 

Тип уроку: літературний портрет.

 

 

Перебіг уроку

Шукаю диво, зрозуміле іншим,
І кожен поштовх серця у мені
Відлунює невигаданим віршем.

В.Сироватко

І. Організація класу

ІІ. Мотивація учнів

Як добре, що ми має змогу знайомитися з твори українських письменників, які жили в різні епохи. І так приємно читати сучасних авторів, які живуть поряд із нами, радіють тим подіям, що відбуваються, і переймаються тими ж проблемами, що й ми. Мені здається, що потрібно вивчати творчість сучасників, адже вона суголосить нашому життю і легше сприймається читачами.

 

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

 Сьогодні на уроці ми знову поринемо в чарівний світ поетичного слова. Ознайомимося лише із незначною часткою творчої спадщини сучасної запорізької письменниці Вікторії Сироватко. Будемо слухати й аналізувати, читати й міркувати, а також спробуємо самостійно заримувати слова, щоб утворився вірш – оте диво, про яке написала В.Сироватко у рядках, узятих за епіграф до уроку.

 

ІV. Засвоєння навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя

У Запоріжжі розквіє ціле гроно талановитих поетів і поетес. Це насамперед Микола Білокопитов, Любов Геньба, Олег Гончаренко, Юрій Єршов-Холодний, Олександр Медко, Вікторія Сироватко, Ольга Стадніченко, Костянтин Сушко, Василь Федин, Пилип Юрик, Григорій Лютий… Звісно, їх значно більше. Але сьогодні мова піде про яскраву поетесу Запоріжжя Вікторію Сироватко.

 

  1. Розповідь про поетесу (презентація)
  2. Доповнення вчителя

Вікторія Сироватко – дуже активна жінка, як бачите, завжди у вирі подій, а ще вона над усе кохає свого чоловіка. Навіть навчилася танцювати, не зважаючи на свій, уже не молодий, вік.

Перегляд презентації «До 60-ліття чоловіка».

                                ТАНЕЦЬ ЖИВОТА


Фантазія доведена до краю

На східні налаштована пісні,

Іде в танок і на ходу скидає

Обов'язків патинки затісні.

Уява скута. Непластичні рухи.

Чи сором заважає, чи літа?

Я пробую, ще поки легкодухо,

Створити перший танець живота.

Вихляє не наложниця для ліжка –

У дзеркалі навпроти – візаві –

Уже не я – дівчисько-босоніжка

По килиму ступа, мов по траві.

Їй, що належить звабити султана,

Ні сором не завада, ні літа.

Вона – одна із генів-полонянок,

В моєму танці східно пророста.

Уже не треба натиску і сили,

І кругових надійних оборон.

Спокусливо просвічує шифон...

Здавайся переможниці на милість,

Ходи-но, повелитель у полон.


 

  1. Поетичний клуб (аналіз поезій)

 Її називають „поетесою однієї струни”, бо основна тема її поезії – це стосунки між чоловіком і жінкою.

 

4.1. Обговорення поезії «Я часто думаю про те…»


Я часто думаю про те,
Як у лікарні безнадії,
Утративши імунітет,
Любов’ю важко захворію.
І не звернусь до лікарів –
Вакцина будь-яка безсила.
Я – інфікована згори,
Бо цю хворобу попросила.



В легенях вітер забринить
І будуть вени моря повні,
Як тільки Лікар Головний
Хворобу випише любовну.

 

  • Чи чули ви вислів, що любов – це хвороба?
  • А чому так кажуть у народі?
  • Лірична героїня почувається щасливою хворою? Доведіть.
  • Яким настроєм пройнята поезія?

 

  1.  Обговорення поезії «Кавярний сон»
  • Прослухайте ще один вірш у виконанні самої авторки. (відео 1)

 

                          КАВ'ЯРНИЙ СОН


Винайдено пристрій

для керування снами...

Замов мені солодкий сон...

Я так люблю тепло кав'ярні,

Маленькі філіжанки парні,

Що принесе для нас гарсон.

Ти почитай мені своє –

Таке довірливе і щире,

І відпусти печалі з миром,

Бо він таки на світі є.

Розчиняться твої слова

У нашій нерозчинній каві...

Напевно, ми були непра́ві,

А сновидіння – мирова.

А за вікном холодний душ

Голісінькі дерева приймуть.

І ми шукатимемо рими

Для їхніх перемитих душ.

За столиком на двох персон

Задумливо прикрию очі...

Давно солодкого я хочу,

Замов мені кав'ярний сон.


 

  • Які почуття охопили вас, прослухавши вірш?
  • До якого виду лірики належить дана поезія?
  • Хто такий гарсон?
  • Доберіть синоніми до слів: кав’ярня, філіжанка, персона.
  • Як ви розумієте рядки: «А за вікном холодний душ Голісінькі дерева приймуть». Як називається цей художній засіб?
  • Саме метафоричне мовлення – яскрава ознака поетичних творів.

 

  1. Обговорення поезії «Вода»
  • Прослухайте наступну поезію у виконанні авторки. (відео 2)

           ВОДА
Що єднає цей світ чоловічо-жіночий,
Чи поділений він на твоє і моє?..
Непочата вода з четверга проти ночі
Проти нашої волі живою стає.

І лікує вона, і втамовує спрагу.
Ми говоримо з нею на “Ви” і на “ти”.
Як одна зі щедрот незамінного блага
Наших тіл і думок наливає плоди.

Дотягтися до неї і складно і просто,
Як читати й не відать господнє письмо.
З нею входимо в світ на хвилинку у гості,
І з гостей в інший вимір крізь неї йдемо.

Акробатка вода на планетній арені
В колообіг річок і судин вируша…

Унікальність її досі нам незбагненна:
Рідина, пара, лід – триєдина душа.

У захмар’я летить, замерзає і тане,
Омиває глибини і сонячну вись.
Те, що є і було, все вона пам’ятає…
Перш, ніж пити її – помолись, помолись…

 

  • Якими властивостями Вікторія Сироватко наділяє воду?
  • Про який народний звичай згадує у першій строфі?
  • Чому воді авторка надає такої значущості?
  • Чому називає воду акробаткою?
  • Яка у води душа?
  • Говорять, що вода має пам'ять.  А ви як думаєте? Обгрунтуйте.

 

  1. Обговорення поезії «Зоопарк»
  • Чи любите ви ходити в зоопарк?
  • Яку користь маємо, відвідавши зоопарк?
  • Прослухайте вірш у виконанні авторки. (відео 3)

 

ЗООПАРК


Крила – за ґратами,

Роги – за ґратами -

Волю захоплено

Homo-піратами.

Тісно і голодно,

Холодно й жарко їм

Концтабори

Нарекли зоопарками.

Зроду не знатимуть

Де вони, хто вони –

Вічні заручники

З рук нагодовані.

Стали вони

Рукотворними блазнями,

Їм присудили

Довічне ув'язнення.

У зоопарк і сама я

Заведена -

Клітка назовні

І клітка всередині.

Братиму з рук,

Чи з долоні даватиму –

Грати між нами

Та хто з нас за ґратами?..

Не розібрати

Чи звірі, чи люди ми

Ними були,

Або тільки ще будемо?..


 

  • Яку глобальну проблему підіймає поетеса у прочитаному творі?
  • Як ви ставитеся до утримання тварин у зоопарках, цирку?
  • Як ви розумієте слова: «У зоопарк і сама я Заведена - Клітка назовні

І клітка всередині»?

  • Поясніть останні чотири рядки поезії.

4.5.Обговорення поезії «Пластична операція»

- Як гадаєте, про що може розповідатися у вірші з назвою «Пластична операція»?

- Прочитайте самостійно цей твір мовчки.

- А тепер зачитайте вголос.

 

              ПЛАСТИЧНА ОПЕРАЦІЯ
Клітинка за клітинкою, мікронно
Подовжуються зморшки на чолі.
Печальний лик подобою мадонни,
Пластична операція Землі.

Майстерний рух. А пензель, чи то скальпель,
Відтяти і додати поспішить.
Надіне на потвор прекрасні скальпи,
Чи перекроїть шкіру на душі.

Вже і Земля, мов яблуко печене,
З надією на молоду красу
Довірилась невігласам і вченим,
Що залюбки клонують божу суть.

Краса ніяк не виключає розум,
Та тільки він нікому не кріпак.
І хто довів, що Пані-Під-Наркозом
Захоче виглядати саме так?
……………………………
Єство твоє божественно правічне
Не віддавай на дослід за гроші…
Ти мила і розумна. Істерично
Кроїти своє тіло не спіши.

 

  • Ще один вірш – крик душі поетеси. Яка проблема описана у прочитаному творі?
  • Чому вірш має таку назву?
  • Яка головна думка цієї поезії?
  • До якого виду лірики належить твір?
  • Чи актуальна ця поезія сьогодні?

 

V. Поетичний практикум

1. Інтеракивна вправа

 Розподіліть цитати з творів В.Сироватко в три стовпчика: метафори, епітети, порівняння (життя, немов провину; Моїм набіганим літам; Розріже почуттів покров; щічки свіжі; зоря цілує у щоку; хмарка, Немов перо гусине; В обіймах сну; Як старенький човник ліжко; тиша голуба настояного ставу; Іду по ниточці, мов акробатка; Спокусливо просвічує шифон; Туї довготелесі).

 

2. Доберіть рими до слів:

земля – корабля, почуття – буття,  зима – рима, ялинка – картинка, небокрай – поспішай, кохання – зрання, край - плай,очі – ночі, дівочі – пророчі, слова – полова, краса – небеса,блакить  - кипить, птахи – шляхи….

 

 3. Складіть невеличкий вірш за римами:

……………………………… діла

……………………………… провела

……………………………… руки

………………………………нитки.

 

……………………………….. води
………………………………  сліди.

 ……………………………… вода.

…………………………...набридав.

 

  • Гадаю, непогано вийшло. Послухайте оригінал, написаний В.Сироватко.

 

Я із ранку свої поробила діла –
Застелила хмарки, журавлів провела.
Нанизала калину. З легкої руки
Павутинок розплутала срібні нитки.


Розпрямила травинку. На краплі води
Залишила свої непомітні сліди.
Так надворі волого, аж і думці – вода.
Це тому, що мій дощ Цілу ніч набридав.

 

VІ. Підсумок уроку

  • Які враження у вас залишилися від уроку?
  • Що було неочікуваним? Що найбільше вразило?
  • Сподіваюся, що урок вам запам’ятається. Хочу побажати всім завжди бути щасливими і дарувати щастя оточуючим, як писала Вікторія Сироватко:

Нам бути вічними не вдасться,

Але, допоки ми живі,

Тримають нас гормони щастя,

Що розчинились у крові.

 

VІІ. Домашнє завдання

 Написати есе «Гормони щастя у моїй крові…»

 

Використані джерела

  1. Письменники рідного краю.
  2. Електронний ресурс http://maysterni.com/user.php?id=2828&t=1
  3. Електронний ресурс  https://www.facebook.com/search/top/?q=%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F%20%D0%A1%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%BE
  4. Електронний ресурс
  5. https://www.youtube.com/watch?v=Hb_4qY-pOLs&t=210s
  6. Електронний ресурс https://www.youtube.com/watch?v=9QgYSDMUSHY&t=2s
  7. Електронний ресурс https://www.youtube.com/watch?v=ht4yZ2s9mBg&t=10s

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лисенко Оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Касим Наталія
До підручника
Українська література 9 клас (Коваленко Л.Т., Бернадська Н.І.)
Додано
18 січня 2020
Переглядів
1372
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку