Конспект уроку з літературного читання
2 клас
Вчитель Лихошерстова І.А.
Тема: Скринька українських народних казок. Казка «Колобок». Герої казки. Поняття «Головний герой».
Мета:
Формування предметних компетентностей: формувати в учнів практичні уявлення про українську народну казку, упізнавати істотні ознаки казки в процесі її сприйняття; вчити називати головних героїв твору, давати їм коротку характеристику
Формування ключових компетентностей:
Уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримуватись правильної постави під час читання, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії
Комунікативної:розвивати мовленнєві вміння(говорити чітко, повільно, виразно, дотримуватись пауз)
Соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати в парі, в групі
Інформаційної : удосконалювати вміння здобувати й опрацьовувати інформацію з різних джерел
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок
Обладнання Словникова скарбничка – стенд із словниковими словами, картки настрою, ілюстрації, дерево Знання, іграшковий мікрофон, аудіозапис музичного супроводу, інтерактивна дошка, планшети, вправи за посиланнями, відео фізкультхвилинки https://www.youtube.com/watch?v=FM64WiNm67M та аудіозапис казки “Колобок”
Хід уроку
І.Актуалізація і корекція опорних знань і практичного досвіду учнів.
1.Емоційне налаштування
Пролунав шкільний дзвінок
Запросив нас на урок.
Вирушаємо ми в путь,
Нас цікаві справи ждуть
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у другім нашім класі:«Діти просто молодці!»
- А для цього нам треба…
Учні.
- Не просто слухати, а чути.
- Не просто дивитись, а бачити.
- Не просто відповідати, а міркувати.
- Дружно і плідно працювати.
Вчитель.
- І що нам в цьому допоможе?
- Настрій.
- З яким настроєм ви прийшли на урок? (діти демонструють картку настрою).
- Чому у вас такий настрій?
- Ну якщо настрій чудовий, я запрошую вас до екскурсії на телебачення і пропоную вам зіграти роль глядачів і моїх помічників.
- Згодні?
- Ну тоді ми починаємо.
Звучить музика «В гостях у казки»
2. Мотивація діяльності.
- В ефірі дитяча телепрограма «В гостях у казки» і з вами я – її постійна ведуча. Я рада вітати всіх присутніх у нашій студії.
До нашої програми надходять листи, у яких глядачі часто задають питання: «Чому ми створили телепрограму про казки?».
- Давайте, мої друзі, пояснимо глядачам, чому.
Підготовлені учні. Учениця 1.
- Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та повчальні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Казки читає – дуже вони гарні.
Учениця 2.
Казка – це світ чарівний, незвичний.
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринь у казку. Це ж бо так цікаво.
Це справді свято, радість для душі.
Учень 1.
У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку всі.
- Дякую вам, мої помічники.
3. Виконання підготовчих вправ.
- Наша програма складається з декількох студій, однією з яких є студія юних дикторів.
Щоб відчути себе справжніми дикторами, телеведучими, будемо працювати за всіма акторськими правилами. Ведучі, диктори повинні багато читати, швидко орієнтуватися у текстах, чітко і виразно промовляти слова, адже по телебаченню вас не тільки бачать, але й чують. Тож проведемо мовну розминку.
а) фонетична зарядка.
Гра «Зроби як…»
- Як сова кричить.
- Як котик муркоче.
- Як собака гарчить.
- Як плаче дитина.
- Як сміється.
- Як мама заколисує дитину.
б) чистомовки.
- Попрацюємо над чистомовкою:
- єць, - єць, - єць - подув сильний вітерець;
-ає, -ає, -ає – листя облітає;
го-го-го – ми збираємо його;
-ас, -ас, -ас – принесемо його в клас.
в) скоромовка.
- Завершимо мовну розминку скоромовкою.
Скочив котик, сів на плотик, миє ротик і животик.
ІІ. Етап цілепокладання.
А хто буде героєм, запрошеним гостем нашого телешоу ви вгадаєте, склавши пазли Інтерактивна вправа “Пазли”
https://learningapps.org/display?v=pbfd8wvi517
Учні.
- «Колобок».
Вчитель
- Правильно, це українська народна казка «Колобок», яку люблять усі, від маленьких діточок до стареньких дідусів і бабусь, що залюбки читають її своїм внукам і правнукам.
ІІІ. Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків і відношень в об'єктах вивчення.
Вчитель.
- Сьогодні я теж з задоволенням прочитаю вам цю казку.
1) Словникова робота.
Але перед читанням хочу звернути вашу увагу на деякі слова з казки, значення яких вам може бути незрозумілим. Увага на екран.
Інтерактивна вправа “Словникова робота” Знайди пару. https://learningapps.org/display?v=pkh9kdc7t17
- Отже, хвилинка слухання. Ілюстрації на екрані допоможуть вам краще уявити почуте.
2) Первинне сприймання казки:
а) аудіоказка (уривок) https://www.youtube.com/watch?v=ZR769o2fSBY
б) розповідь уривків казки учнями.
3) Тест «Чи запам’ятали ви казку?». https://learningapps.org/display?v=piigo35vt17
4) Повторне читання тексту методом «Буксир». (2 уривки).
5) Читання уривків ланцюжком.
6) Самостійне читання кінцівки казки.
Музична пауза.Фізкультхвилинка з тваринками https://www.youtube.com/watch?v=FM64WiNm67M
7) Бесіда за змістом.
- Яких звірів зустрів колобок?
- Хто із звірів був найбільшим?
- Чим вихвалявся колобок перед звірами?
- Як лисичка перехитрила його?
- А чому так сталося, що колобка в нашій казці з’їли?
- Чому навчає казка?
8) Вибіркове читання.
А тепер знайдіть у тексті і зачитайте відповіді на мої питання:
- Дід та баба були гарними господарями?
- Для чого баба поклала колобок на вікні?
- Що попросила лисиця у колобка?
Вчитель.
- Молодці. Я запрошую вас до студії інтелектуалів.
9) Робота в групах. Робота на планшетах
І група https://learningapps.org/display?v=p3i97sdkk17
ІІ група Вовк https://learningapps.org/display?v=p3i97sdkk17
ІІІ група Колобок https://learningapps.org/display?v=pei6f263k17
ІУ група Ведмідь https://learningapps.org/display?v=p7dqq5nfk17
V група Лисиця https://learningapps.org/display?v=p5wn8amtn17
Групи зачитують, які характеристики дібрали до казкових героїв.
Вчитель.
- А тепер я знову звертаюсь до своїх помічників. Давайте продемонструємо хитру лисицю та довірливого колобка, проінсценувавши кінець казки.
10. Інсценізація кінцівки казки
ІУ. Контрольно-оцінювальний етап.
1) Робота над заголовком казки.
Вчитель.
- Над змістом казки попрацювали, визначили характерні ознаки її героїв. А тепер давайте подумаємо, як би ви по-іншому назвали казку. (варіанти: «Довірливий колобок», «Як лисиця з’їла колобка», «Колобок і звірі», «Пригоди колобка»).
2) Літературна гра «Уяви себе». Учні діляться на 3 групи. Кожна отримує завдання:
1 група – уявіть, що ви продавці в книгарні. Зробіть рекламу книги «Колобок» так, щоб її охоче розкупили.
2 група – уявіть себе кореспондентами місцевої газети. Візьміть інтерв’ю у дітей щодо казки.
3 група – уявіть себе авторами книги. Щоб ви змінили або додали до змісту казки?
Підготовка та виступ дітей.
- Я дякую вам за вашу допомогу та активність, за любов до української казки.
4) Самооцінювання учнів за допомогою дерева Знання.
- А свою роботу ви зараз спробуєте оцінити самі. Хто вважає, хто працював на «відмінно», прикріпіть зелений листочок на дерево Знання; хто вважає, хто працював «добре» - жовтий листочок, а хто відчуває, що працював не на повну силу на уроці та не був активним, прикріпіть червоний листочок.
5) Словесна корекція оцінок вчителем.
6) Домашнє завдання.
- Домашнє завдання я пропоную вам вибрати самим.
Найпростіше на середньому рівні завдання – виразно прочитати казку;
на достатньому рівні – переказати казку;
на високому рівні – придумайте нові пригоди колобка.
7) Підсумок уроку.
Працювали ви старанно,
Що ж почуйте у кінці:
Так, у другім вашім класі
Діти – просто молодці!