Урок читання
в 3 класі
Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово!
Т.Шевченко „Село! І серце відпочине...”, І досі сниться: під горою...”, „Тече вода із-за гаю”
Бондар Т.М.
Ушомирська СЗШ І-ІІІ ст.
Коростенського району
Тема: Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово!
Т. Шевченко „ Село! І серце одпочине...”,
„ І досі сниться: під горою...”,
„ Тече вода із-за гаю”.
Мета: Розкрити художню красу Шевченкового слова, його уміння
передавати любов до рідної землі через відтворення величі її природи.
Формувати вміння визначати співзвучність картин природи з настроєм
людей. Удосконалювати вміння виразного читання поезій, образного
бачення зображеного поетом і відтвореного художником, уміння
знаходити образні вислови. Розвивати мислення. Виховувати любов
до природи рідного краю.
Обладнання: Портрет Т.Г.Шевченка, книжкова виставка (збірка поезій
Т.Г.Шевченка для дітей), „Кобзар”, картки зі складами, картки
із словами, картки із завданнями для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мовна розминка.
1. Вправи на тренування дихального апарату.
„ Здмухни сніжинку”, „Погрій руки”
2. Розчитування.
Читання складів за таблицею.
3. Читання рядків з вірша Т.Шевченка, роз’єднавши слова.
Сонцегріє, вітервіє
зполянадолину,
надводоюгнезвербою
червонукалину:
накалиніодиноке
гніздечкогойдає,-
адеждівсясоловейко?
Непитай,незнає.
-Це уривок із вірша Т.Г.Шевченка.
ІІІ. Мотивація.
- На минулих уроках ми дізналися, яке важке дитинство та життя було у
Тараса Шевченка. Пророчі слова батька, Григорія Івановича, який сказав
перед своєю смертю, що з сина вийде не абищо, справдились, бо з малого Тараса вийшов великий художник і народний поет, наш прекрасний поет,
наша гордість. Українці називають його своїм Кобзарем.
*Довідкове бюро. „Мікрофон”
Раніше кобзарів було багато на Україні. Вони ходили містами й селами
країни, співали пісні та думи про боротьбу відважних героїв-українців з
ворогами під акомпанемент кобзи (бандури).
- Т.Шевченко, як кобзар, розповідав українському народу про його життя.
Та й книгу, яку він писав усе життя, поет назвав „Кобзар”.
(Демонструється „Кобзар” у різних виданнях.)
- Люблять твори Кобзаря за правду, щирість. У віршах він писав про тяжке
життя селян-кріпаків, дітей-сиріт, бо ж і сам зазнав сирітського життя.
Та не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав в Україні серед ма-
льовничої природи, українських людей, які із уст в уста передавали, пере-
повідали легенди, билини, казки, повір’я чумаків, козаків.
Поет кохався в природі рідного краю, і тому, мабуть, кожен рядок вірша
переливається краплинами любові до природи.
І ви, діти, сьогодні познайомитесь з цими рядками.
ІV. Оголошення, представлення теми та очікуваних
навчальних результатів.
- Сьогодні на уроці ми спинимось ще на одній сторінці великої творчої спадщини Тараса Шевченка - оспівування природи рідного краю.
Але давайте пригадаємо вірші, які ми вже вивчали.
V. Робота в парах.
Складання назв віршів Т.Шевченка із розсипаних слів.
- Із розсипаних слів складіть назви творів Т.Г.Шевченка, які ви вже читали.
„ з-під, вода, Тече, явора”;
„ край, палає, Світає, неба”;
„ моя, Зоре, вечірняя”;
„ калина, у, лузі, Зацвіла, червона”;
„ землю, Встала, сонну, весна, чорну, розбудила”;
Читання дітьми напам’ять названих віршів. „Мікрофон”
VІ. Опрацювання вірша Т.Шевченка „Село! І серце одпочине...”.
1. Читання вірша вчителем.
2. Словникова робота.
-Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні.
сам Бог
село диво
сині неначе
сади Україні
серце Дніпром
стоять широколисті
- Прочитайте усі іменники.
- У якому слові „заховалися” два слова?
- Поясніть слово „палати”.
- Поясніть правопис слів, написаних з великої букви.
3. Повторне (мовчазне) читання вірша учнями.
- В яку пору року описане село? Чому ви так думаєте?
4. Аналіз змісту. Робота над порівняннями.
- Які почуття охопили поета при згадці про село?
- Як поет описав село? Що росте біля села?
- Які порівняння вжив поет?
- Що хотів поет сказати останнім рядком вірша?
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Читання „буксиром” за учнем.
б)Робота в парах. Гра „Знайди прикметник”.
Учитель називає іменник з вірша, а учні у тексті шукають, з яким прикмет-
ником він вжитий: гори (сині), тополі (широколисті), гаєм (зеленим).
6. Робота з ілюстрацією до вірша.
- Які рядки вірша зобразив художник? Що б ви ще домалювали?
7. Виразне читання вірша.
VІІ. Опрацювання вірша Т.Шевченка „ І досі сниться...”.
1. Самостійне читання вірша мовчки.
- Краєвиди рідної природи, спогади дитинства не раз приходили до поета
у снах на далекій чужині. І все це виливалось у чудові вірші.
- Прочитайте вірш мовчки. Який сон побачив поет?
2. Словникова робота.
-Прочитайте слова, вставляючи пропущені букви.
м..ати сн..ться
дит.. си..ить
в..уча бав..ть
д..д ви..шла
3. Повторне читання вірша вголос.
- Які картини малює ваша уява, коли ви читаєте вірш?
4. Аналіз змісту.
- Які дві картини приснилися автору?
- Як ви думаєте, поет описав те, що колись бачив, чи свої мрії?
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Робота в парах. Напівголосне читання сусіду по парті, взаємоконтроль.
б) Робота в парах. Гра „Знайди і прочитай”
- Прочитайте рядки вірша, де зустрічаються слова з І колонки.
6. Робота в парах. Мовно-логічне завдання.
- Утворіть правильні словосполучення з слів І і ІІ колонки.
7. Виразне читання вірша.
VІІІ. Опрацювання вірша Т.Шевченка „ Тече вода із-за гаю”.
У другому класі ми вже вивчали уривок з поезії „ Тече вода з-під явора”,
а сьогодні на уроці ми дочитаємо його до кінця.
Ця поезія створена Т.Шевченком за місяць до його смерті. Саме в цей час
хворий поет душею рвався в Україну, з Петербурга. Своїм друзям казав, що
дочекається весни – і в Україну, там полегшає йому. А поки що його душа
линула на рідну землю, і в поезії оживала її чарівна краса.
1. Виразне читання вірша вчителем.
2. Словникова робота.
Читання „ сходинок” слів.
гай зять
качур ряска
качечка погуляти
качаточка порадитись
- Які слова споріднені?
- Доберіть синоніми до слова гай.
- Яке значення слова „зять”?
3. Повторне читання вірша учнями (вголос).
-Яка пора зображена поетом?
4. Осмислення змісту вірша.
- Як зображено природу у вірші?
- Що робить качечка? Яка в неї сім’я?
- Куди вийшло дівча?
- Яку розмову ведуть між собою батьки?
5. Вправи на вдосконалення навичок читання.
а) Читання „ланцюжком” по рядочку.
б) Вибіркове читання.
- Прочитайте, які рослини і які живі істоти згадуються у вірші.
- Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б побачити, а що –почути.
в) Робота в парах. Гра „Знайди рими”.
Горою (осокою), погуляти (звати), випливає (розмовляє), своїми (ними).
6. Виразне читання вірша.
ІХ. Робота в групах. Розгадування кросвордів.
І група
Вставити пропущені слова в кросворд.
1. Любо, любо стало, ... зраділа. ( пташечка)
2. Світає, край ... палає. (неба)
3. Тече ... з-під явора. (вода)
4. Зоре моя ... , зійди над горою. (вечірняя)
5. Зацвіла у лузі ... калина. (червона)
6. Встала весна, чорну землю ... розбудила. (сонну)
7. Садок вишневий ... хати. (коло)
8. Пишається ... , явір молодіє. (калинонька)
- Якщо правильно записати слова по горизонталі, то по вертикалі прочитаємо прізвище. ( Шевченко)
ІІ група
Дати відповіді на тестову вікторину. Ці відповіді вписати у кросворд по
горизонталі. По вертикалі прочитаємо ім’я. (Тарас)
* Довідкове бюро. „Мікрофон”
Ім’я Тарас прийшло до нас з грецької мови, в якій „тарактіос” означає
бунтівливий, бунтівник.
Тестова вікторина
1. В 11 років Т.Шевченко став...
а) художником; б) поетом; в) сиротою.
2.Батьки Тараса Григоровича були ...
а) робітниками; б) кріпаками; в) панами.
3. Тарас в дитинстві мріяв стати ...
а) співаком; б) поетом; в) маляром.
4. Книга Т.Г.Шевченка називається...
а) „Кобзар”; б) „Чумаки”; в) „Садок вишневий коло хати”.
5. За волелюбні вірші поета відправили...
а) в Україну; б) на заслання; в) в тюрму.
Х. Підбиття підсумків (рефлексія).
Важко відшукати більшу відповідність значення імені Тарас і характеру людини, яка носила ім’я Тарас Шевченко. Бо мав він бунтівну, волелюбну натуру . І куди б не закидала його доля, поет завжди пам’ятав і любив рідний край – Україну.
Любіть і ви Україну, як любив її Тарас Шевченко. Бережіть її, як берегли
ваші діди і прадіди.
Читайте його твори і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою,
бо українська мова - одна з найкращих мов світу.