Конспект уроку літературного читання. Ю. Ярмиш "Як Реп'яшок світ побачив"

Про матеріал
Метою уроку є розширити знання учнів про творчість Ю. Ярмиша, про казки, створені на основі власної вигадки; навчати визначати настрій,тему, основну думку казки; формувати вміння виразно читати в особах, визначати персонажів, давати характеристику персонажам; формулювати запитання, відповіді на них, доводити свої думки; виховувати інтерес до читання.
Перегляд файлу

 

Тема. Казки дітям Юрія Ярмиша.

Ю. Ярмиш. Як Реп”яшок світ побачив

 

Мета. Розширити знання учнів про творчість Ю. Ярмиша, про казки , створені на основі власної вигадки. Навчати визначати настрій,тему, основну думку казки. Формувати вміння виразно читати в особах, визначати персонажів, давати характеристику персонажам, формулювати запитання, відповіді на них, доводити свої думки. Виховувати інтерес до читання.

Матеріал до уроку: малюнки, виставка книг,презентація.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

          Сьогодні у нас незвичайний урок -

          У світ казки й фантазії зробимо крок.

          Із казкою ми зустрічались не раз,

          Та знову вона завітала до нас.  (Учень розповідає)

 

  1. Мовленнєва розминка (завдання вивішені на дошці та роздруковані на кожну парту)

Вправи на розвиток  дихання

  • Заплющте очі, уявіть, що ви – біля куща троянди, вдихніть повітря, затримайте його і повільно видихайте (3 рази)
  • «Задми свічку»; «Пий чай із блюдця»; «Подми на кульбабку».

 

Робота над скоромовкою

Скажу вам, діти, казку:
Приніс зайчик дров в’язку,
Поколов їх дрібненько,
Зварив кашу хутенько.
Кашка була солоденька,
Моя казка коротенька.

 

Вправа на розширення кута зору

                        казка

                    каз      ати

                  каз          кар

               каз                ковий

             каз                    очка

 

  • Прочитати швидко слова. Чим вони цікаві? Яке слово зайве? Чому?

 

 

 

 

 Вправа на розвиток навичок читання

 - Прочитайте слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.

- Повторіть з пам’яті вислів. Поясніть, як ви його зрозуміли

 

  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Читання казки в особах «Лисиця та Журавель. І.Франка»
  2. Інсценізація казки
  3. Переказ народної казки «Лисиця та Журавель»
  4. Порівняння народної та літературної казок
  5. Робота в зошитах (5 -7 учнів)
  6. Демонстрація та аналіз малюнків.

Додаткові запитання

  • Які казки І.Франка ви ще знаєте?
  • Чим відрізняється народна казка від літературної?
  • Яких ще укр..письменників знаєте?
  • Скільки казок написав Франко? (50)
  • Яку назву має найвідоміша збірка Франка?
  • Яке прислів’я підходить до лисички, до журавля?
  • Хто з персонажів позитивний, а хто негативний?
  • Спіймати облизня – лишитися без того, на що розраховував.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми та мети уроку

  1. Кажу, кажу казку

За бубликів в’язку.

Один бублик — на зубок,

Другий бублик — в козубок,

Третій — у кишеню,

            онука п’ятим

Буду частувати.

     Хай він бублика смакує,

    Хай над казкою міркує.

Починаєм...

Т. Коломієць

 

 

 

 

 

 

 

  1. - Сьогодні познайомимось з творчістю Ю.Ярмиша.

3. Відгадайте загадку і дізнаєтесь героїв казки.

Він беззубий, а кусає,
він безрукий, а хапає,
ще й причепиться міцненько
до штанців і до сукенки. (Реп’ях)

Стоїть, колихається,

   Головою величається,

   А торкнеш - кусається.(Реп’ях)

Не гаряче, а пече - утечеш,

   При дорозі не скубнеш -обминеш.

   Дуже злючою бува ця трава,

   Називається вона....

4. Роз’єднайте слова та прочитайте назву твору

(Якреп’яшоксвітпобачив)

 

  1. Розповідь біографії Ю.Ярмиша (Розказує учень)

Народився Юрій Феодосійович  на Дніпропетровщині в сім'ї учителів. Дитинство його пройшло на берегах Славути і на Уралі, а шкільні роки — серед розкішної природи Карпат.

Свій творчий шлях Ю. Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Перші поетичні спроби п'ятнадцятирічного школяра почули київські поети Дмитро Білоус, Василь Швець, Борислав Степанюк, які схвально відгукнулися про них. Через деякий час вірші Юрія були надруковані в газеті.

Першу збірку «Вітрисько» було опубліковано 1960 року в Криму. А потім були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки», «Чарівні струмки», «Цікавий промінець», «Лебедина казка», «Капітанова люлька», «Золотий кораблик», «Сонечко», «їжачок і Соловейко», «Вовчі окуляри», «Весела мандрівка», «Живі малюнки», «Великий мисливець», «Чарівні ліки», «Лісові балакуни» та інші.

Загалом Ю. Ярмиш видав більше 50 збірок казок, які перекладено 15 мовами.

Як казкар Ю. Ярмиш відомий не лише в нашій країні

Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». І це не випадково. Ім'я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей.
Нажаль, 23 жовтня 2013 року Ярмиш помер.  Прожив відомий поет та казкар 78 років.
6. Дослідник розповідає про казки Ю. Ярмиша (які читали в 2 класі та рекомендує нові твори на  урок позакласного читання)

Та сама мишка

Казка про ріпку та внучку

Лісові балакуни

Паличка-рятівниця

Про Андрійка і чашку

Їжачок і соловейко

 Як соловейко вскочило у біду. Зайчаткова казочка

  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
  1. Первинне читання твору

(Читають підготовлені учні, запитання перед слуханням казки)

  • Запам’ятати персонажів казки.
  • Довести, що це казка.

2. Перевірка первинного сприймання:

- Назвіть персонажів казки в тому порядку, в якому вони появляються в тексті.

- Хто, на вашу думку, головний персонаж казки. Доведіть свою думку.

- Чим він вас зацікавив?

- Як ви зрозуміли значення слів «побачив світ»?

3. Словникова робота (слова на дошці та перед кожним учнем)

Пустир,Африка,реготав.

Затамувавши подих

Дала доброго прочухана

Ні з ким навіть словом перемовитись

 

4.  Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання

- Де і в якому оточенні жив реп’яшок?

- Зачитайте як реп’яшок звертався до кропиви?

- А як відповідала кропива?

-  Хто завітав одного разу на пустир?

- Зачитайте уривок подорожі реп’яшка з песиком.

- А де побував реп’яшок зі школяриком?

- Зачитайте, що побачив, коли лежав на лаві?

- А що відбулося на роботі в тата?

- Чим закінчується казка?

-Визначте тему казки(Світ відкривається тому, хто цікавиться, хто хоче його пізнати.)

-Яка основна її думка? (Хто чого прагне, те й має)

 

Фізкультхвилинка

 

6.   Розвиток творчих знань, вмінь та навичок учнів.

1. Вправи на розвиток читацьких навичок

1) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть і прочитайте речення, в яких вжиті слова, що на картках-блискавках.

(Шановна кропива,майдан,кольоровому,реготав.)

2) Гра «Засічка-кидок».

За командою «кидок» усі діти починають читати напівголосно текст.

За командою «засічка» зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким саме чином читають ще раз (але не більше трьох разів).

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

3. Гра «Дослідники»: скільки разів зустрічається слово «Реп’яшок» в даному творі? (25 разів)

4. Визначення жанрових особливостей твору та характеристика героїв.

5. Робота в групах ( використовуємо мізансцену)

Творча майстерня: відтворіть ланцюжок пригод реп’яшка та світ, який він побачив. (Діти на листках пишуть ланцюжок пригод реп’яшка та світ, який він побачив. Потім всі відповіді зображуємо на ватмані на дошці)

1 група – світ на пустирі;

2 група – на хвості у пса;

3 група – на штанцях у школярика;

4 група – на лаві;

5 група – на піджаку татуся.

 

  1. Підсумок уроку

 

Як досягти успіху, мети в житті?

Чого ще навчає дана казка?

Чим сподобався вам урок?

 

  1. Домашнє завдання (на вибір)

1 в. Казку читати в особах;

2 в. Переказувати;

3 в. Скласти план;

4 в. Скласти продовження казки;

5 в. Переказувати від імені Реп’яшка;

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Мандзик Тетяна
Додано
30 липня 2021
Переглядів
1166
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку