Конспект уроку "Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості"

Про матеріал
Матеріал допоможе учням зрозуміти проблематику, символіку роману, сюжетно-ідейну лінію кожного з персонажів, визначитись із власним ставленням до питань, піднятих в романі
Перегляд файлу

 

 

Конспект  уроку: "Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості"

 

Тема. Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості

Мета уроку: допомогти учням зрозуміти суперечливий характер образу Дон Кіхота, розвивати навички характеристики літературного героя, дослідницької роботи, аргументувати свої судження; виховувати толерантне ставлення до людей із різними життєвими позиціями

Обладнання: комп’ютерна презентація

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та розвитку на їхній основі умінь і навичок

                                                                                           

  Епіграф:                                                                                                                                                 «… я рицар із Ламанчі, відомститель за всяку кривду і сваволю»

  М. де Сервантес Сааведра

 

Хід уроку.

І.Мотивація навчальної діяльності

1. Вступне слово вчителя

Трагікомічність образу Дон Кіхота відображає давно усвідомлену людством надзвичайну складність боротьби проти пануючого в суспільстві зла. Той, хто зважився самотужки вступити у боротьбу з несправедливістю, підступністю, насильством, може сам стати жертвою, опинитися чи в меншому, чи в трагічному становищі. Створений М. де Сервантесом Сааведрою образ відважного рицаря увібрав у себе багатовіковий досвід людства та яскраво відобразив вічну істину, що залишається такою і для інших поколінь, які сперечалися щодо того, хто ж такий Дон Кіхот – мрійник? Дивак? Мудрий безумець? Шляхетна людина?.. Чи виглядає він кумедним у своїх наївних спробах жити згідно зі своїми ідеалами в реальному жорстокому світі?

 На сьогоднішньому уроці ми спробуємо знайти відповіді на ці непрості запитання.

2. «Обери позицію»

Дон Кіхот

1.      Мрійник

2.      Дивак

3.      Мудрий безумець

4.      Шляхетна людина

3. Робота з епіграфом

·  Які ваші перші враження від   Дон Кіхота, що виникли після ознайомлення з епіграфом?

·   Як розуміє герой ідеал лицаря?

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. „Що означають ці слова?”

Поясніть, що означали у житті Сервантеса або його героя Дон Кіхота ці слова.

 

 

 

 

Ідальго - ... (соціальний статус автора і героя);

Родріго- (рідний брат письменника);

в’язниця - ... (місце, де була розпочата робота над романом „Дон Кіхот”);

Біблія - ... (єдина книга, що поступається „Дон Кіхоту” за кількістю мов, якими була перекладена);

дві - ... (частини має роман Сервантеса);

шістсот шістдесят - ... (персонажів у романі);

Росінант - ... (ім’я, яке дав Дон Кіхот своєму коню);

Дульсінея - ... (так називає свою „даму серця” головний герой);

Кіхано - ... (справжнє ім’я Дон Кіхота).

ІІІ. Робота над темою уроку

1 Виразне читання вірша С.Маршака

 Яке враження на вас справив вірш?

Яке ставлення автора до Дон Кіхота?

Про який подвиг йдеться у вірші?Чи є він таким насправді?

2. Заповнення таблиці (робота в групах)

Конфлікт між дійсністю та уявністю

Дійсність                                                      Уявність

1.    Прізвище героя Алонсо Кіхано   1.  Дон Кіхот Ламанчський Рицар Сумного Образу

2.   Жалюгідна шкапа                                  2. Рицарський кінь Росинант

3  Селянка Альдонса Лоренсо                3.Прекрасна дама Дульсінея Тобоська

4. Придорожна корчма                 4. Феодальний замок, де бажає посвятитися в рицарі

5. Мідний таз цирульника               5. Чарівний золотий шолом

6. Вітряки                                             6. Потворні велети

7. Шишак з картонним начілком 7. Рицарський шолом

(Праву сторону – уявність – заповнюють учні)

3. Аналіз епізодів роману

Епізод «Врятування хлопчика-пастушка Андреса»

 -Чим допоміг Дон Кіхот Андресу?

 - Який результат «подвигу» мандрівного рицаря?

- Чому Дон Кіхот був упевнений, що він допоміг хлопцеві?

 

Епізод «Битва з вітряками» (слайд)

-Ким уявляються Дон Кіхотові вітряки? (зачарованими велетнями, з якими йому не дозволили битися вороги)

-  Навіщо мандрівний рицар вступив у бій із вітряками?

-  Чому Санчо Панса не уявляє велетнів, а бачить звичайні вітряки? (героїв оточують однакові предмети, речі, але їх реальну суть бачить тільки Санчо Панса)

 

Епізод «Звільнення каторжан» (слайд  )

-  Чи була потреба відпускати каторжан?

-Якими могли бути наслідки цього вчинку?

 

 

Епізод «Напад на ходу паломників» (слайд  )

- Чому Дон Кіхот напав процесію?

-Якими є наслідки цієї помсти? (постраждали і рицар, і подорожні)

 

 Читання тексту «Епізод «Зустріч з «військом» баранів» (слайд )

-Як відреагували вівчарі та Санчо Панса на цей учинок Дон Кіхота

-Як пояснює Дон Кіхот  мету своїх мандрів?

4.  Запитання:

·       Яким постає перед читачем головний герой?

·         У чому причина невдач Дон Кіхота?

·         Чому його не розуміють?

5.Коментар учителя

Дон Кіхот готовий на будь-які випробування. У своїх безглуздих учинках він виявляє своєрідну велич духу, присвячуючи власне життя  меті знищення зла, і намагається знищити його там, де воно є або лише ввижається. Він упевнений у тому, що здатен «випрямити кривду», захистити страдників. Та результати самовідданих учинків героя завжди негативні, своїм втручанням він ускладнює становище тих, кого захищає, і часто страждає сам. Люди просто не розуміють Дон Кіхота.

ІУ. Підведення підсумків уроку

1. Повторне виконання вправи «Обери позицію». Аргументація учнями свого вибору

2. Прийом «Мікрофон»

·         Чи заслуговує Дон Кіхот на співчуття?

·         Чи розуміє герой, що його подвиги та бажання «випрямити кривду» несумісні з реальною дійсністю?

·         Чи  розуміє Дон Кіхот абсурдність ситуацій, у яких він опинявся?

 

 

Зачитую вірш Ю. Друніної «Кто говорить,що вмер Дон Кіхот?»

Домашнє завдання:

А.Виписати цитати до характеристики образів Дон Кіхота ти Санчо Панси;

Б*Написати твір про пригоду Дон Кіхота в наш час

 

docx
Додано
27 лютого 2023
Переглядів
956
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку