Конспект уроку з математики 4 клас з використанням навчального посібника Листопад Н. П.Тема. Розв'язування виразів. Обернені задачі до задач на знаходження площі прямокутника
Урок математики в 4 класі
Конспект уроку математики з використанням навчального посібника
«Листопад Н.П.»
Тема. Розв’язування виразів. Обернені задачі до задач на знаходження площі прямокутника.
Мета. навчити складати обернені задачі до задач на знаходження площі прямокутника ;застосовувати формулу для знаходження площі прямокутника і квадрата, ; розв’язувати задачі на обчислення площі прямокутника і квадрата; виробляти навички усних і письмових обчислень; розвивати швидкі обчислювальні навички, логічне мислення, увагу, пам'ять, самостійність; виховувати інтерес до математики аналізувати і пояснювати свої дії під час обчислення площі; виховувати старанність у роботі ; почуття доброти, взаємодопомоги.
Ключові компетентності
проведення фізкультхвилинок
Предметних компетентності: навчити складати обернені задачі до задач на знаходження площі прямокутника ;застосовувати формулу для знаходження площі прямокутника і квадрата, ; розв’язувати задачі на обчислення площі прямокутника і квадрата; виробляти навички усних і письмових обчислень; розвивати швидкі обчислювальні навички, логічне мислення, увагу, пам'ять, самостійність; виховувати інтерес до математики аналізувати і пояснювати свої дії під час обчислення площі; виховувати старанність у роботі ; почуття доброти, взаємодопомоги.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійний комплект ,презентація до уроку ,опорні таблиці, картки.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1.Привітання
Наше красне, ясне сонце
Зазирнуло у віконце.
В шибку стукає здаля,
Вже проснулась дітвора!
Тож берем скоріш бажання
Й приступаймо до навчання.
Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Мотивація навчальної- пізнавальної діяльності учнів. Оголошення теми уроку.
1. «Очікування» від уроку.
- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок?
- Для того, щоб нам добре працювалося, щоб у нас був гарний настрій, давайте скажемо якими ми повинні бути під час уроку А допоможе нам алфавіт.
Урок має бути: Ми будемо:
- навчальним Д-дружніми
- загадковим Г-грандіозними
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом проведемо цікавий, захоплюючий, продуктивний урок.
- Сьогодні ми закріпимо уміння знаходити площу прямокутника, винайдемо формулу обчислення сторони прямокутника за відомою площею і другою стороною
III Актуалзація опорних знань та способів дії
1.Перевірка довашнього завданя № 490,491.Усне опитування.
2.Математична розминка слайд 2-3
Фронтальне опитування
(на слайді презентації записані можливі відповіді, діти обирають правильний варіант, піднімають цеглинку відповідного кольору)
-Скільки сантиметрів в 1метрі?
-Скільки сантиметрів в дециметрі?
-Скільки метрів в кілометрі?
-Скільки в сантиметрі міліметрів?
-Одиниці вимірювання довжини.
-Одиниці вимірювання площі.
-Формула знаходження периметра прямокутника
- Формула знаходження периметра квадрата
- Формула знаходження площі прямокутника
- Формула знаходження площі квадрата
(сигнали цеглинками Лего)
2.Усна лічба .Слайд 4.
Обчисли значення буквенних виразів, скориставшись даними таблиці.
3.Хвилинка каліграфії. (Слайд 9) (Діти називають і записують)
Запишіть одиниці вимірювання площі від найменшого до найбільшого
1 а 1 га
IV.Формування вмінь і навичок закріплення вивченого
Формування уміння розвязувати задачі на знаходженя площі .
1.Робота за підручником
Виконання завдання,№492, ст.492
1.Прочитайте умову задачі.
2.Чи можемо ми відразу відповісти на запитання задачі?( Ні).
3.Учні пояснюють ,щоб відповісти на запитання задачі ,спочатку потрібно знайти площу грядки з помідорами ( перше шукане ).
4.Якою арифметичною дією будемо дізнаватися ,якщо в умові вказано ,що площа грядки з помідорами більша на 4 м2.( дією додавання).
1)7+4=11(м2)-площа грядки з помідорами
5.Другою дією відповідаємо на запитання задачі і знайдемо загальну площу яку займають овочі. Отже ,
2)7+11=18(м2 ).
6.Відповідаємо на запитання задачі.
2. Обчислення площі прямокутників (різнорівневе завдання)
- Вам потрібно обчислити площу городу, відведену під кожний овоч.
І рівень
1м 6м
кріп цибуля 4м
1)_______________________________________________________
2)_______________________________________________________
ІІ рівень
10м
5м огірки помі-
дори
6м
1)____________________________________________________
2)_____________________________________________________
3)_____________________________________________________
ІІІ рівень
редиска
|
шпинат
|
Квасоля |
5м
2м
8м 4м
1)_____________________________________________________
2)_____________________________________________________
3)_____________________________________________________
4)_____________________________________________________
( діти отримують три задачі різного ступеня складності, самостійно вибирають, яку обчислювати)
(індивідуальна робота вчителя із дітьми, що потребують допомоги)
- Перевірка роботи .
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3. Дослідницька робота .Слайд 14.
Виконання завдання №494. За малюнком і обчисленнями склади обернені задачі до задачі на знаходження площі прямокутника.
( діти об’єднуються у 6 малих груп)
- Розгляньте схеми, поміркуйте, як можна обчислити сторону прямокутника за відомою площею та однією стороно.
1.Довжина прямокутника дорівнює 3 см, ширина 2 см Яка площа прямокутника .
2. Ширина прямокутника дорівнює 2 см ,а площа 6см2.Яка довжина прямокутника ?
3.Довжпрямокутника дорівнює 3 см,а площа 6 см2 ? Яка ширина прямокутника ?
- Перевірка роботи, визначення формул для знаходження довжини або ширини прямокутника за площею.( а= S:в, в=S:а)
4. Робота над правилами ст.94,заввдання №495.
Продовж правила щоб знайти довжину прямокутника ,якщо відомі його площа й ширина ,потрібно площу поділити на ширину(а= S:в).
Щоб знайти ширину прямокутника ,якщо відомі його площа й довжина, потрібно площу поділити на йогшо довжину(в=S:а)
5. Гра-змагання «Парні перегони»
(діти працюють парами, змагаються рядочками)
- За даними таблиці обчисліть і запишіть невідомі компоненти.
Довжина |
Ширина |
Площа |
6м |
5м |
|
|
7см |
28см2 |
5мм |
|
25мм2 |
|
4дм |
12дм2 |
8м |
2м |
|
6. Виконання завдання №498
Побудуй прямокутник, якщо відомо, що його площа дорівнює 24см2, а ширина
- 4см. (самостійна робота)
- Взаємоперевірка (учні обмінюються зошитами).
6. Виконання завдання №499
Знайди значення виразів
V.Пояснення завдання для домашньої роботи .
Завдання № 500- виконати обчислення виразів.
Завдання № 501- побудуй прямокутник, довжина якого дорівнює 6 см, а площа- 30 м2 .
VI.Підсумок .Рефлексія навчально пізнавальної діяльності учнів
-Які нові формули ми сьогодні дізналися і запам’ятали?
Оцінювання учнів.