Конспект уроку математики "Додавання і віднімання національних чисел"

Про матеріал

Конспект підсумкового уроку по темі "Додавання і віднімання національних чисел". Нестандартний урок. Форма проведення-в гостях у телепередачі "Службу Україні".

Перегляд файлу

*Цілі:

Дидактичні (освітні): узагальнення і систематизація знань, умінь;

формувати вміння і навички учнів застосовувати правила додавання та віднімання раціональних чисел до розв'язування вправ; сформувати знання учнів про правила дій над додатними  і від’ємними числами; закріпити вміння застосовувати правила в процесі виконання вправ, домогтися розуміння і відтворення побудови алгоритмів додавання і віднімання раціональних чисел, умінь переносити свої знання в нову нестандартну ситуацію, оволодіння математичної термінологією ;

Розвиваючі: формувати навички самостійної роботи; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; розвивати комунікативні навички при роботі в групах, розвивати пізнавальний інтерес; розвивати вміння пояснювати і аналізувати, розвивати навички усної лічби, розширення кругозору.

Виховні: виховання пізнавального інтересу до предмету; виховувати культуру навчальної праці, математичної мови, активність, самостійність, культуру спілкування, шанобливого ставлення до однолітків, виховувати любов до Батьківщини.

        Тип уроку: урок   узагальнення  та  систематизації  знань і   умінь учнів.

          Методи навчання:  словесні ( евристична  бесіда,  пояснення); наочні  (таблиці, картки-підказки, презентація); практичні ( усні  і  письмові  вправи ); методи, спрямовані  на  розвиток  критичного  мислення („повний кошик”, аналіз, висновки); проблемно-пошукові; заохочення  (творчі  завдання, творче домашнє завдання); перевірки знань, умінь та навичок (фронтальні  опитування, математичний диктант,  самостійна  робота  учнів у групах  та  з  перевіркою  в  класі).

                 Девіз уроку:  Не махай на все рукою, не лінуйся, а учись

                            Бо, чого навчишся в школі, знадобиться ще колись.

 Форми роботи: групова, в парах, індивідуальна і колективна.

          Обладнання:  дошка,   картка із текстами завдань на кожній  парті,   картки з домашнім  завданням, проектор, презентація,  схеми,   малюнки, картки, плакати.

Очікувані|сподівані| результати:

Після уроку учні зможуть :

  •                                    використовувати засвоєні математичні поняття, терміни під час розв’язання  вправ; знаходити|находити| раціональні способи в їх розв’язанні;
  •                                   |вирішенні|аналізувати вивчений матеріал, поглибити свої знання з  теми;
  • застосовувати  теоретичні знання до розв'язування практичних і прикладних завдань;

        звертатимуться до власного досвіду та використовуватимуть його під час розв'язування різних вправ;

        вчитимуться оформляти записи обчислень;

        робитимуть логічні висновки;

        поглиблюватимуть свої знання про  патріотизм.

 

Структура уроку:

 

  1. Організаційно  психологічний  етап.
  2. Мотивація  навчальної  діяльності  на  уроці.
  3. Етап  перевірки  домашнього  завдання.
  4. Етап  підготовки  до  свідомого  засвоєння  знань  (актуалізація ).
  5. Етап  систематизації  знань;  удосконалення  умінь  та  навичок.
  6. Підведення  підсумків  уроку  ( отримання  зворотного  зв’язку ).
  7. Етап   домашнього  завдання:

7.1.  Інструктаж  щодо  виконання.

      7.2.  Диференціація  домашнього  завдання  за  рівнями.

Хід уроку

І. Організаційний момент

 Вправа ."Самоналаштування"

 - Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :

«Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

  Я особистість творча.

Хтось дуже давно сказав правильні слова: «Від настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи, тому намагайся кожного дня знайти його позитивний початок». (слайд 1)

Сьогодні ми з вами підводимо підсумки з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел». Тому я бажаю вам натхнення, успіху, плідної праці. І ви теж побажайте один одному удачі та гарного настрою.

Психологічний прийом «Посміхніться одне одному та побажайте успіху».

 Урок математики проведемо сьогодні за таким планом:

Я хочу знати.   Я вмію.    Я знаю.       Я  можу.       

- Не забуваємо і про правила, яких ми дотримуємось  на кожному уроці. Пригадаймо їх. (слайд 2)

                       Правила для учнів:

  1. Цінуй власний час та час оточуючих;
  2. Цінуй набуті знання;
  3. Не бійся помилятися;
  4. Вір у себе та свої сили;
  5. Демонструй свої вміння та грамотність;
  6. Май гарний настрій!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

      Діти,  протягом     попередніх  уроків  ми  з  вами   вивчили  дії додавання та віднімання раціональних чисел,  розв’язували   різні вправи та рівняння.  Сьогодні  ми  узагальнимо  свої  знання  і  продовжимо  вдосконалювати  вміння  у  розв’язуванні  вправ, рівнянь та обчислень виразів із раціональними числами.     Але на  початку  нашої  роботи, я  хочу  запитати у вас,  чи  ставили  ви  перед  собою  коли-небудь  такі  питання: ( питання  на  дошці ) 

 Для  чого  я  вчу  математику?  Яка  користь  від  математичних  знань  в  житті? (слайд 3) (відповіді дітей)

 Математика  невідривна  від  „ дорослого  життя”,  а  математичні  знання  мають  практичне  застосування  на  кожному  кроці. (слайд 4)

     „ Доросле  життя”  ставить  перед  кожним  з  нас  багато  питань.   Як  ви  гадаєте,  які  питання  ставить  життя  перед  дорослою  людиною , особливо в нас час, коли Україна переживає тяжкі часи? (діти обговорюють).

Вправа «Мозговий штурм» (слайд 5)

Тому сьогоднішній урок ми проведемо у формі  телепередачі «Служу   Україні»  і покажемо,  що й ми можемо застосовувати набуті знання для  служіння Батьківщині.

ІІІ. Постановка теми уроку «Додавання та віднімання раціональних чисел» (слайд 6) а девізом уроку стануть слова: (слайд 7)

“Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись,

Бо, чого навчився в школі,

Знадобиться ще колись!”

 Прийом (апеляція до життєвого досвіду дітей) (слайд 8)

Ще давньокитайські математики, жили до нашої ери знали про додатні і відємні числа. Але їх трактування звучали дещо інакше. Під майном вони розуміли позитивні числа, під боргами - від'ємні числа. Так наприклад в VII столітті індійський математик Брахмапутра викладав свої правила так.

Сума двох майн є майно ;

Сума двох боргів є борг ;

Сума майна і боргу дорівнює їх різниці . Як ви їх розумієте?

 

ІV. Актуалізація опорних знань

Щоб попасти на  телепередачу кожен з вас повинен одержати  перепустку, щоб знати наскільки ви компетентні в даних питаннях. Для цього ви повинні   написати математичний диктант

Математичний диктант  (слайд 9, 10).

1. Числа якими ми користуємось при лічбі - ………

2. Натуральні числа, їм протилежні та число 0 називають… числами…..

3. Сума двох протилежних чисел–…

4. Закони додавання -….

 5.Щоб знайти невідоме зменшуване треба різницю і від’ємник –……..

6.Щоб відняти два числа треба до зменшуваного додати число…..відємнику.

7.Щоб знайти суму двох чисел з різними знаками треба   ……. Їхні модулі і поставити знак……..

8.Щоб знайти суму двох відємних чисел  треба   ……. Їхні модулі  ……і поставити знак….

(Взаємоперевірка в парах). (слайд 11).

Щоб прийти у студію треба перейти дорогу, а на перехресті доріг стоїть світлофор.

Вправа «Світлофор» (слайд 12)

 «ЗЕЛЕНЕ» означає «Я знаю».     

     «ЖОВТЕ»- « Я думаю».  

      «ЧЕРВОНЕ»- « Не знаю».(Учні піднімають світла світлофора)

1. Як додати два числа  з однаковими знаками? З різними?

2. Чому дорівнює сума протилежних чисел?

3. До числа а додали від’ємне число. Як змінилося число а?

4. Чи може сума двох чисел бути меншою від доданка?

5. Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до додатного числа? Від’ємного? До числа нуль?

         6.Як відняти два числа?

Вправа «Повний кошик» (слайд 13)

І ряд - записати іменники, повязані з поняттям «раціональні числа»,

ІІ ряд - прикметники,

ІІІ ряд – дієслова.

Вправа «Анаграми» (слайд 14)

З даних букв  скласти слова: ланцоріьіна, яицірзн, оркіьн,

одьлум. (раціональні, різниця, корінь, модуль)

Ми з вами знаходимось вже на телестудії. Я буду ведучою телепрограми та вашим продюсором (слайди 15-19).

Девіз телепрограми: (слайд 20)

Здобувати знання-хоробрість,

Примножувати їх-мудрість,

А вміло застосовувати-велике мистецтво.

Сьогодні на нашій телепередачі ми з вами поговоримо якими повинні бути патріоти і захисники України, адже ми невипадково в гостях у телепередачі «Служу Україні». Чому ми прийшли саме на цю передачу? (відповідь дітей). Крім чоловіків захищають Україну і жінки-воїни, і жінки-волонтери. Наш внесок також є – ми збираємо для захисників і продукти, і теплий одяг, і своїми руками робили синьо-жовті браслети.

Почуття товариства, взаємодопомоги і відповідальності допоможуть вам розшифрувати слово  (робота в парах) (слайд 21)

Зафарбуйте блакитним кольором комірки таблиці, в яких порівняння дробів виконано правильно. Із отриманих букв складіть  слово. 

    У

23,9>21,4

С

-99<-9,1

 К

-14,3 <-14

Ф

7,7>0,7+7,1

Р

-45+9 >-44

А

 4,2:4,2>-4

Ш

100:5>25

 Ї

-7,2+9 >-7,2

М

-7,8 >-5,4

Н

-15,3< -15

Б

-4,5+5>1

Ж

-34>-3,9

А

7,5=2,5+5

Т

-55+5=50

Я

-23,9>-21,4

Перевірка (слайд 22).

Захисник  має бути добрим стрільцем.

Точність  розрахунку влучення в ціль і швидкість реакції дозволяють йому без зусиль  справлятися з будь-якими перешкодами.

Вправа «Влучний стрілець» (слайди 23-25)

  1. -231 - (765 + 769),  2)265 -(735 - 865), 3) 265 -(-735 - 865).

Захисник України повинен вміти зосередитись і бути уважним ,не повинен довіряти неперевіреній інформації (слайд 26)

Гра «Вірю – не вірю»  (слайд 27)

якщо твердження, сказане мною правильне-відповідь «+», якщо хибне – «-».

1. Корінь рівняння х-65= -5 дорівнює 70;

2. Модуль числа 2,78 дорівнює -2,78;

3. -72+9=63;

4. Результат дії віднімання - різниця;

5. Компоненти дії додавання- доданки

6. -7,05+7,05=0;

7.  До числа 1,3 протилежним є число -⅓ ;

8. Сума двох чисел з різними знаками є від’ємним числом.

 Перевірка - - - + + + - -     (слайд 27)

Захисник України повинен вміти  справляти помилки і пояснити, що зроблено неправильно (слайд 28)

Гра «Знайди помилку 1»

Знайти помилку в обчисленнях. Пояснити, що зроблено неправильно.


(32+х)+7=25   

32+х=25-7

32+х=18

х=32-18   х=14

 

7 х=0

х= 7:0

х=0

 

5-(х+56)=66

х+56=66-5

х+56=61

х=61-56

х=5


Гра «Знайди помилку 2» (слайд 29)

Якщо відповідь правильна ви піднімаєте зелену картку, якщо неправильна – червону.

  1. -9+(-16)=-25       2) 14+(-8)=6            3)14+(-5)=-9        4) -17-10=-27                     5)-16+6=10          6)  -12-(-54)=42    7) -27+14=-13       8)-42+79=-36                  9) 14-80=66          10) 79+(-42)=36    11) 21+(-28)=-7     12)1-3,8=2,8                  13)0-(-11,9)=-11,9     14) 12,7+(-1)=11,7  15) -45-23=-68  

 

Фізкультхвилинка (слайди 30-31)

Перед вами на партах картки з числами. Кожній групі розставити числа в порядку зростання. Встати в три ряди.

Цілі числа – присіли,  дробові – руки вгору,

Натуральні – покрутили головами,

додатні- руки в боки, від’ємні – нахилились , протилежні- обнялися,

Раціональні – на місці пострибали.

Числа для І групи –      7,7; -2; 3;  -5; 0; 

Числа для ІІ групи -         5,6; -3; 2; ; 0,9; -7;

Числа для ІІІ групи-         ; 6; -4,5; -8; -6; 11.

Реклама (слайд 32)

  • Вони були відомі багато століть тому.
  • Вони використовуються під час розв’язування багатьох практичних задач.
  • Ви з ними познайомилися у другому класі.
  • Їх успішно розвязують ті, хто знає правила визначення компонентів всіх відомих вам дій.
  • Вони – це рівняння.

«Мені доводиться розподіляти свій час між політикою і рівняннями.                                                   Проте рівняння, на мою думку, значно  важливіші, бо політика існує тільки для даного моменту, а рівняння будуть  існувати вічно».                                                                                                                                   А. Ейнштейн.

Захисники України повинні вміти перевіряти надану їм інформацію та шукати невідомі величини.

Перевірити чи дані числа є коренями рівняння: (слайд 33)

1) 13+х= -27; х= -14;

2) -7+5х=57; х=10;

3) 2007+х=1; х= -2016.

Захисники України повинні піклуватися за своє здоров’я (слайд 34)

Розв’язавши рівняння, ви дізнаєтеся, яка кількість вітамінів

(в грамах) потрібна кожній дитині вашого віку на добу.

 6-х= -3 (В6);

 600 - x = 200: (ВС);

 -5 −x = -7 (В2);

-68+x = 2 (С);

  -x+12,5 = 10,5 (В3);

 x- (-6) = 7 (Р);

-2,15-х=-4,15 (В1);

120 −(- x) = 122 (В2).

Захисники України повинні вміти шукати зручні, легкі шляхи вирішення різних життєвих проблем (звичайно, якщо це можливо)

Виконати додавання, обираючи зручний порядок обчислень: (слайд 35)

Кмітливість і практичні навички допоможуть вам  справитись з любим  завданням (слайд 36)

1.Знайти суму цілих послідовних чисел від -1000 до 1000, поясніть відповідь.

 2.Знайти суму цілих послідовних чисел від -5,6 до 6, поясніть відповідь.

3. Назвати цілі числа, які розміщені між числами -3,5 і 2,8.

4. Назвати цілі числа, які розміщені між числами -1,25 і  0,8.

Захисник України повинен знати не тільки одну мову

Мовою математики (слайд 37)

Запишіть твердження у вигляді нерівності:
 


а) -5,68– від’ємне число;

б) 9 – додатне число;

 в) х– невід’ємне число;

 

г) 10- додатне число;

д) х – недодатне число;

е) -5 –  від’ємне число;

 

є) х – менше від 1;

ж) у – більше -3;

з) -7- від’ємне число.

 


Захисник України повинен мати добре розвинуте логічне мислення
та вміння аналізувати (слайд 38)

Замініть пропуск відповідними знаками доданків, щоб рівності стали правильними:

 а) ... 0,7 + ... 0,9 = 1,6;  

 б) ... 0,7 + ... 0,9 = 0,2;

 в) ... 0,7 + ... 0,9 = -0,2;

  г) ... 0,7 + ... 0,9 = -1,6.

Як немає на світі тепла без сонця,

Без снігу — зими і без листя — квітів,

Так в математиці немає дій без знаків!

«Який знак дії пропущений?» (слайд 39)

1) -1,3…2,8=1,5

2) -1,7…1,7=0

3) -1,2…1,4=-2,6

4) 3,2…(-8)=-4,8

5) 1…(-1,7)=2,7

6) -4,5…(-0,5)=4

Логічна задача від Кенгуру (слайд 40)

10 тістечок коштують більше, ніж 11грн, ті ж 9 тістечок коштують менше, ніж 10грн. Скільки коштує одне тістечко? а)1,09 грн; б)1,11 грн; в)1,12 грн;     г)  1,15 грн.

Захисник України повинен вміти правильно оцінити ситуацію в яку попадає та правильно оцінити себе

Бліц-тест (слайд 41)

Обчислити значення прикладів та записати букви що відповідають даним числам. Прочитати слово.

1) 63-100=    2) -10,3+15,6=    3) 58-95=

4) 12-6,7=    5)   0-3=              6) -10+10,5=

7) -28-22,7=

-2

-37

3,3

5,3

2

-37

 -3

-5

0,5

0

-5,7

10

-50,7

к

 м

  А

о

т

  л

 д

 и

  ц

с

е

ю

і

 

Висновок. Усі якості, які ми перерахували за урок притаманні не тільки  захисникам України,  а й тим, хто захоплюється математикою і намагається дізнатися всі ії таємниці та закони.(слайд 42)

Наша передача підходить до кінця. (слайд 43-44)

Дякую за увагу! До нових зустрічей.

При виході з кіностудії на вас чекають журналісти, щоб взяти інтервю.

Вправа «Інтервю» (слайд 45)

1.Чи сподобалась вам телепередача?

2.Що нового ви дізнались на ній?

3. Що ви хочете почути на наступній ефір?

4. На яких з відомих телепередач ще ви хочете побувати?

           5. Чи зясували для себе, що із вивченого потребує доопрацювання?

 6.Побажання нашим телеглядачам.

Домашнє завдання. (слайди 46-47)

  1. Повторити: розділ 1.

2. Скласти тестові завдання по темі «Додавання і віднімання раціональних чисел» і розвязати їх.

3.Творча  частина домашнього завдання (додатково): 

   написати  інформацію про вітаміни: в яких продуктах вони містяться та яке їх значення для людини.

 

Вправа «Сходинки знань» (слайд 48)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1 - багато помилок;  потребую допомоги;

  1. - припускаюся незначних  помилок; необхідна підтримка;
  2. -виконую всі завдання самостійно; надаю допомогу іншим.

Самооцінювання (слайд 49)

Ось і прийшов час підводити підсумок нашої роботи .Заповніть  лист самооцінки

Виконана робота на уроці

Кількість балів 0-2 бали

1

Теоретичний матеріал

 

2

 Математичний диктант

 

3

 Робота   в парі (групі)

 

4

 Усний рахунок

 

5

Самостійна робота

 

6

 Активність, допомога іншим

 

 

Вправа «Телеграма» (слайд 50)

Напиши телеграму захиснику України до 12 слів.

                     Якщо ви збагатили свої знання  на уроці – підніміть руку,

                якщо ви переконалися, що знання математики потрібні в житті –

поплескайте двічі в долоні,

                якщо болить душа від того, що ви неефективно працювали на уроці- покладіть руку на серце,

                якщо вам було приємно працювати разом – усміхніться один до одного і скажіть: «дякую за співпрацю».

        Мені з вами було приємно співпрацювати. Дякую за підтримку. Постійно вчіться застосовувати здобуті у школі знання в реальному житті. Миру вам і вашим родинам.

 

 

 

 

 

doc
Додано
6 серпня 2018
Переглядів
1498
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку