Конспект уроку
Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення
Підготувала:
вчитель української мови та літератури
Нагірненського ЗЗСО I-III ст.
Галина Кушнір
Тема: Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення.
Мета: ознайомити учнів із способами творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду; формувати вміння утворювати дієприслівники недоконаного і доконаного виду; виховувати патріотичні почуття
Культурологічна тема
Славетні українки
«…Ми лише жінки
У нас душа - криниця» (О.Теліга)
Перебіг уроку
I Мотивація навчальної діяльності
1. Організація учнів до уроку
II Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Учні читають твори-мініатюри. Знаходять дієприслівникові звороти, пояснюють пунктограми .
2. Мовна задача-жарт.
Як одного разу пішак сам грав у шахи.
Один учень написав своєму другу, як він грав у шахи з сестрою. В цьому листі було таке речення: «Роблячи останній хід, з дошки упав на підлогу пішак». Відповідаючи на цей лист, друг жартував: «Вперше чую, - що дерев’яний пішак сам вміє грати в шахи!»
- Чому друг мав змогу так пожартувати?
- Як повинен був написати учень другові про те, що трапилось?
- Яке граматичне рішення цієї задачі-жарт?
3. Тестові завдання
У котрому рядку всі слова є дієприслівниками?
1.Біліючий, стрибаючи, двічі, кружляючи, падаючи.
2. Кинувши, відповідати, везучи, зоравши, сміючись.
3. Мріючи, зробивши, прочитавши, лежачи, кажучи.
4. Живучи, давши, синіючі, підстрибуючи, несучи.
5. Зварені, мріючи, сконавши, зачинивши, малюючи.
У кожному рядку подано дієприслівники одного виду?
1. Падаючи, знаючи, плачучи, сказавши, перемігши.
2. Повертаючи, лежачи, відпочиваючи, плентаючись, їдучи.
3. Кинувши, порадивши, перемотуючи, знаючи, втішаючи.
III Повідомлення теми і мети уроку
IV Первинне сприймання і осмислення матеріалу
1. Дослідження мовного матеріалу.
Таблиця 1.
Творення і написання дієприслівників недоконаного виду
|
Дієслова |
Дієприслівники недоконаного виду |
I дієвідміна |
везуть |
везучи |
|
читають |
читаючи |
|
зустрічаються |
зустрічаючись |
II дієвідміна |
стежать |
стежачи |
|
косять |
косячи |
- Від якої форми дієслова творяться дієприслівники недоконаного виду?
- За допомогою яких суфіксів творяться дієприслівники недоконаного виду?
- Назвіть у таблиці дієслова I дієвідміни і визначте за допомогою яких суфіксів творяться дієприслівники недоконаного виду від дієслів I дієвідміни?
- За допомогою яких суфіксів творяться дієприслівники недоконаного виду від дієслів II дієвідміни?
Працювали не покладаючи рук.
3. Робота над теоретичним матеріалом підручника. Ст.52
4. Вправа 147,148 (усно)
5. Розглянути наведені складні речення і пару простих речень.
- Якщо можливо, замінити їх конструкціями з дієприслівниковими зворотами.
- Зробити висновок
Українські народні пісні подають неосяжні взірці чистої народної мови й високого поетичного вислову. Вони розбуджують любов і повагу до рідного слова.
Пісня, що співала рідна мати, в серці залишилась навіки. Диригент вірив у перемогу, бо добре знав свій хор.
6. Додати дієприслівниковий зворот до одного з речень. Пояснити, чому не можна приєднати його до іншого.
Слухаючи пісню…
а) мені пригадувалося дитинство;
б) я повертався у далеке радісне дитинство.
7.Пояснювальний диктант
Ніде так щиро не співають, як в Україні. Туга віків і надії віків сходились у молодих голосах, стискаючи і веселячи серце. Дівочі голоси, пронизані цвітом садів, долітають до хлопців, сплітаючись з їх піснею.
Допоки ще не пізно, рятуймо, люди, пісню.
V Підсумок уроку
VI Д/З