Розробка уроку з хімії у 9 класі.
Тема: Складання рівнянь окисно-відновних реакцій
Мета:розширити та систематизувати знання учнів про окисно-відновні реакції, закріпити навички складання хімічних рівнянь окисно-відновних реакцій, розстановки коефіцієнтів на основі методу електронного балансу. Розвивати логічне, критичне мислення, вміння працювати в групах. Розвивати здатність об̓єктивно давати самооцінку своїм знанням та уміннням. Виховувати наполегливість, любов до розумової праці.
Обладнання:підручник, картки із завданнями для групової роботи, алгоритм складання рівнянь окисно-відновних реакцій.
Тип уроку:закріплення та вдосконалення знань, умінь і навичок..
Форми та методи: робота в групах, виконання тестових завдань, робота з
Форма проведення:урок-семінар
План уроку:
І. Організація класу (1 хв).
ІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв.).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв).
ІV. Коригуюча частина семінару (10 хв)
V. Контролююча частина семінару (15 хв.)
VІ Підсумок уроку. Рефлексія (2 хв)..
VІІ. Домашнє завдання (3 хв).
Хід уроку.
Збиратися разом – це початок,
Триматися разом – це процес,
Працювати разом – це успіх.
Г.Форд
І. Організація класу.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Вправа «Вірю – не вірю».
Учні повинні оцінити правильність твердження, неправильні твердження пояснити.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На попередніх уроках ви познайомилися з окисно-відновними реакціями, їх значенням, навчилися складати рівняння окисно-відновних реакцій методом електронного балансу. Сьогодні ви повинні закріпити ці вміння, виконуючи завдання та вправи.
ІV. Коригуюча частина семінару.
Робота в групах гомогенного складу, виконання диференційованих завдань. Учитель, організувавши роботу учнів, працює індивідуально з дітьми за потребою.
Завдання для груп
Варіант А(вищий рівень)
Закінчіть рівняння реакцій, складіть електронний баланс, визначте процеси окиснення та відновлення, окисник та відновник.
А) Ni2O3 + H2SO4→ Ni SO4 + O2 + …
Б) H2SO4(конц.)+ Zn → ZnSO4 + H2S + H2O
В) K2Cr2O7 + KI + H2SO4→ Cr2(SO4)3 + I2 + K2SO4 + H2O
Варіант В (достатній рівень)
Закінчіть рівняння реакцій, складіть електронний баланс, визначте процеси окиснення та відновлення, окисник та відновник.
А) S + KClO3→ SO2 + KCl
Б) Cu + HNO3(розб.) →Cu(NO3)2 + NO + H2O
В) Fe + HCl → FeCl2 + H2↑
Варіант С (середній рівень)
Закінчіть рівняння реакцій, складіть електронний баланс, визначте процеси окиснення та відновлення, окисник та відновник.
А) H2S + O2→ SO2 + H2O
Б) Ca + O2 → CaO
В)N2 + H2→NH3
V. Контролююча частина семінару.
Учні виконують тестові завдання, обравши самостійно, на основі самооцінки, варіант певного рівня складності.
Варіант А (вищий рівень)
(найвища оцінка – 12 балів)
а) речовина, яка віддає електрони і при цьому окиснюється;
б) речовина, яка віддає електрони і при цьому відновлюється;
в) речовина, яка приймає електрони і при цьому окиснюється;
г) речовина, яка приймає електрони і при цьому відновлюється.
а) -3, +2, +4, +5;
б) -3, +1, +2, +5;
в) -3, +1, +4, +5;
г) +3, +1, +4, +5.
3. Виберіть пару реагентів, які взаємодіють за окисно-відновним
механізмом:
а) кислота та луг;
б) нерозчинний гідроксид та кислота;
в) основний оксид та кислота;
г) метал та кислота.
4. Закінчіть рівняння реакції, виберіть правильне твердження щодо неї:
Mg + H2SO4(конц.)→ MgSO4 + H2S + H2O
а) змінюється тільки ступінь окиснення Магнію;
б) відновником є магній;
в) Сульфур приймає 6 електронів;
г) відновником є Сульфур.
5. Підберіть коефіцієнти в рівнянні реакції та підрахуйте їх суму:
K2Cr2O7 + HCl→CrCl3 + KCl + Cl2 + H2O:
а) 19;
б) 23;
в) 29;
г) 32.
Варіант В (достатній рівень)
(найвища оцінка – 9 балів)
а) речовина, яка віддає електрони і при цьому окиснюється;
б) речовина, яка віддає електрони і при цьому відновлюється;
в) речовина, яка приймає електрони і при цьому окиснюється;
г) речовина, яка приймає електрони і при цьому відновлюється.
а) +2, 0, +4, +6;
б) -2, +1, +4, +5;
в) -2, 0, +4, +6;
г) +2, +3, +4, +6
3. Виберіть твердження щодо речовини, яка виявляє лише відновні
властивості:
а) приєднує електрони;
б) віддає електрони;
в) не змінює ступені окиснення елементів, якими утворена;
г) може як приєднувати, так і віддавати електрони.
4. Закінчіть рівняння реакції, виберіть правильне твердження щодо нього:
Cu + H2SO4(конц.)→ CuSO4 + SO2 + H2O
а) змінюється тільки ступінь окиснення Купруму;
б) відновником є Купрум;
в) Сульфур приймає 6 електронів;
г) відновником є Сульфур.
5. Підберіть коефіцієнти в рівнянні реакції та підрахуйте їх суму:
NH3+ O2→NO + H2O:
а) 19;
б) 23;
в) 9;
г) 12.
Варіант С (середній рівень)
(найвища оцінка – 6 балів)
а) реакція, в якій беруть участь тільки складні речовини;
б) реакція, при протіканні якої змінюються ступені окиснення елементів;
в) реакція, протікання якої обов̓язково супроводжується тепловим ефектом;
г) реакція, яка протікає тільки між простими речовинами.
2. Виберіть формулу речовини, в якій Нітроген має нижчий ступінь
окиснення:
а) HNO3;
б)HNO2;
в)NH3;
г)N2O.
3. Вкажіть перебіг електронів у процесі: Р0 → Р+5:
а) приєднання 5 елеуктронів;
б) приєднання 3 електронів;
в) віддача 3 електронів;
г) віддача 5 електронів.
4. Підберіть коефіцієнти в рівнянні реакції та підрахуйте їх суму:
MnO2 + Al→Al2O3 + Mn:
а) 12;
б) 10;
в) 9;
г) 4.
5. Закінчіть рівняння реакції, визначте процес окиснення та процес
відновлення, окисник та відновник:
Al + C→Al4C3
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Сьогодні на уроці ми закріпили знання про окисно-відновні реакції та удосконалили вміння писати рівняння окисно-відновних реакцій, урівнювати їх методом електронного балансу. Кожен з вас, оцінивши сам себе, обрав завдання для самостійної роботи певного рівня складності.
VІІ. Домашнє завдання
Повторити відповідні параграфи.
Завдання вищого рівня: у схемах окисно-відновних реакцій підберіть коефіцієнти методом електронного балансу, визначте окисник та відновник, процеси окиснення та відновлення.:
H2S + SO2 = H2O + S;
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O.