Конспект уроку на тему: "Подвоєння приголосних звуків на письмі"

Про матеріал
Конспект уроку Тема уроку: Подвоєння приголосних звуків на письмі Мета: закріпити знання учнів про подвоєння букв, виробити вміння розрізняти подвоєні букви на позначення збігу однакових приголосних та подовжених м’яких приголосних звуків, правильно вимовляти слова з подвоєними та подовженими приголосними звуками; удосконалювати орфографічну грамотність; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння вибирати головне; виховувати інтерес до творчості Т. Шевченка
Перегляд файлу

Тема уроку Подвоєння приголосних звуків на письмі                                  

Мета: закріпити знання учнів про подвоєння букв, виробити вміння розрізняти подвоєні букви на  позначення збігу однакових приголосних та подовжених м’яких приголосних звуків, правильно вимовляти слова з подвоєними та подовженими приголосними звуками; удосконалювати орфографічну грамотність; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння вибирати головне; виховувати інтерес до творчості Т. Шевченка

Тип уроку: формування умінь і навичок.

ОБЛАДНАННЯ:  картки, опорний конспекр, підручник

ХІД УРОКУ

Доброго дня,  діти та  наші гості! Сьогодні епіграфом до уроку я вибрала слова, які ви бачите на дошці. Продовжіть,будь ласка, їх, про кого вони?             

                                                           Щовесни, коли тануть сніги

                                                           І на рясті засяє веселка,

                                                                       Повні сил і живої снаги

                                                                       Ми вшановуєм  пам’ять … Шевченка. (На дошку)

 Дорогі діти, так, ці слова  саме про Шевченка, про світоча нашого народу, великого сина України, славного Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. Ми не просто вшановуємо пам'ять геніального поета, а й намагаємося відчути його невмируще слово серцем, повірити йому, бо кому ж тоді вірити як не Шевченкові, він віддав своє життя Україні,  за нас із вами, за те, щоб ми були вільними, гордими людьми.

I. Давайте знайдемо у нашому епіграфі орфограми, які ми з вами вивчили.

(щовесни – весни – ненаголошені е-и; тануть – ь знак після т у кінці слова;рясті – апостроф після м’якого р;живої – ненаголошений е –и;пам’ять – апостроф після б, п, в, м, ф).

- А з якою орфограмою ми познайомилися на попередньому уроці?(подвоєння приголосних )

- А які ви знаєте види подвоєння? (подвоєння при збізі і подовження)

 

II. А зараз уявіть собі таку ситуацію.

Ваш клас готував до дня народження  Т. Шевченка свято, ви  вклали багато праці, енергії. І ось  хочете запросити  людей, щоб вони прийшли і побачили,  що було вами підготовлено. А в який спосіб ви можете це зробити?

(написати оголошення)

То давайте попрацюємо в парах над таким оголошенням. У кожного на парті лежить картка. Прочитайте і виберіть одну чи дві літери написати

-                  Оголоше(н, нн) я      (На картках – робота в парах)

     10 березня 2016 року у рідній школі відбудеться вшанува(н, нн)я пам’яті Великого Кобзаря.

Ви зможете стати учасниками:

1) чита(н, нн)я улюблених віршів Тараса Шевченка

2) прослуховува(н, нн)я пісень на слова поета

3) малюва(н, нн) я ілюстрацій до творів Кобзаря

4) дискусії на тему «Шевченкова доля. Щас(т, тт)я чи нещас(т, тт)я?»

По заверше(н, нн)і дійства відбудеться нагородже(н, нн)я переможців вікторини «Наш Шевченко».

                                                             Чекаємо кожного! Буде цікаво!

 

- Які слова з подвоєними прголосними ви написали, зачитайте їх.

(вшанування, читання, прослуховування, малювання, по завершенні, нагородження)

- Чому ми написали дві літери нн?(м’які приголосні між голосними,іменники середнього роду на я)

- А у яких словах не пройшло подовження? (щастя, нещастя)

- Чому?( не стоять між голосними)

 

III. Вправи на зміцнення навичок правильної вимови й написання слів з довгими приголосними.

1)Словниковий диктант.

 Пояснити правопис подовжених голосних, підкреслити подовження.

     Под,с.р.

Знаряддя, багаття, галуззя, мотуззя, волосся, колосся, гілля, підпілля, знання, квасолиння, ходіння, заміжжя, збіжжя, сторіччя, узбіччя, затишшя, піддашшя [п҆ід:аш҆:а](!!!)

-Зверніть увагу на слово піддашшя –у цьому слові є збіг приголосних на межі префікса і кореня та подовження приголосного між голосними у корені

 

Збіг преф.кор.                                     суф. суф.                    складання

віддалений,                                         перенісся,                    юннат

відданість,                                           зрісся

 оббілений

ВІДДАЛЕНИЙ, ВІДДАНІСТЬ, ОББІЛЕНИЙ, ПЕРЕНІССЯ, ЗРІССЯ, ЮННАТ

(Розібрати за будовою виділені слова).

 

2.(  ОпК)

А тепер давайте звернемось до нашого опорного конспекта, що лежить у вас на партах. Завдання1. Записати слова у подані нижче клітинки.

 Творча робота.

 Подані слова поставити в орудному відмінку, утворити нове слово з подовженням приголосних.

Н.в.

молодь

мить

мазь

вісь

міць

сіль

повінь

річ

подорож

О.в.

молоддю

миттю

маззю

віссю

міццю

сіллю

повінню

річчю

подорожжю

- Чому у цих словах відбулося подовження?(в орудному відмінку жіночого роду)

 

3. А тепер давайте звернимось  до підручника – Вправа 306!

 Прочитаймо іменники в О.в., назвіть ті, у яких в О.в. подвоєння не відбудеться) Чому?

ЧЕСТЮ, ЩЕДРІСТЮ, ЯКІСТЮ, ЛЮБОВ’Ю – не відбулося

(У перших трьох –орфоепічна норма: уподібнення за м’якістю с-далі т м’який, то і с м’який)

  •           Записати фонетичною транскрипцією слово якістю. (У зошит)
  •           А у слові любов’ю , яка це орфограма?(апостроф після б,п,м,ф,в)
  •           Такі гарні слова. Давайте придумаємо речення з ними. Можна їх в одному реченні використати, а можна по одному у реченні.

4. А тепер знову звернімося до нашого опорного конспекту.

 Завдання 2.   

До поданих словосполучень дібрати відповідники з довідки і записати їх.

Скинув із ніг взуття 

роззувся

Допоміг щось покласти на плечі 

піддав

Відійшов на певну відстань 

віддалився

Відібрати зброю 

роззброїти

Села біля Дніпра 

наддніпрянські

Дуже розкрив рот

роззявив рот

Довідка: піддав,  роззувся,  віддалився,  роззброїти,  наддніпрянські, роззявив рот (записати фонетичною  транскрипцією виділене слово, вказати кількість букв і звуків).Роз:авив

5. Працюємо знову із  завданнями конспекта. Завдання 3. 

  Конструювання.  До поданих слів дібрати слова з подвоєними буквами.

Зразок:

закон

беззаконня, законний

 

земля

безземельний, підземелля.

 

захистити 

беззахисний

 

даль 

віддаль

 

Дністер 

наддністрянський

 

магазин 

магазинний

 

корінь 

корінний

6. Завдання 4 опорного конспекта. Запишіть слова у дві колонки: 1) ті, у яких букви, що в дужках, подвоюються

2) ті, у яких вони не подвоюються.

Сі(л,лл)ю, цуце(н, нн)я, воло(с,сс)я, обговре(н,нн)я, уважніс(т,тт)ю, радіс(т,тт)ю, годи(н,нн)ик, акуратніс(т,тт)ю, осо(н,нн)я, ймовірніс(т,тт)ю, тер(т,тт)я, енергійніс(т,тт)ю, нехтува(н, нн)я, екра(н, нн)ий, спересер(д,дд)я, яєш(н, нн)я.

с (іллю)

в(олосся)

о(бговорення)

г(годинник)

о(соння)

н(ехтування)

е(кранний) 

 

ц(уценя)

у(важністю)

р(адістю)

а(куратністю)

й(мовірністю)

т(ертя)

е(нергійністю)

с(пересердя)

я(єшня).

  •           Ключ. Якщо ви правильно виконали це завдання, то підкресливши перші букви слів, ви прочитаєте другу частину вислову Т.Г.Шевченка: «І чужому научайтесь,  й…»
  1. Чи цікавим було це завдання. А домашньою роботою для вас буде завдання 5. Ви також запишете слова у колонки і прочитаєте другу частину прислів’я.

-Тарас Шевченко, звертаючись до своїх земляків, повчав: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь». Але ці слова повинні бути   і для нас, теперішніх українців, важливими. І хоча  в Україні 2020  рік було проголошено роком англійської мови, ми ж повинні пам’ятати, що рідна мова повинна бути для кожного українця найголовніша.

- І закінчити наш урок я б хотіла завданням 5 з опорного консп.

5)Культура мовлення. Запишіть вірш, розкривши дужки і обравши з дужок потрібне.

(У, в)чися, дитино, бо (в, у)учитися треба!                Учися, дитино, бо вчитися треба!

(У, в)чися, голубко, бо розум не спить,                       Учися, голубко, бо розум не спить,

Хай серце(і, й) воля,(і, й) дух росте (у, в)силу,             Хай серце і воля, і дух росте в силу,

Хай книжка розкрита любові навчить.                          Хай книжка розкрита любові навчить.

                                     ( Володимир Масляк)

  •           Пояснити правила вживання у-в, і-й у вірші.

IV. Підсумок уроку.

Продовжіть речення.

– Два однакові приголосні звуки можуть збігатися на межі значущих частин слова:

(Префікса і кореня, кореня і суфікса, суфікса і суфікса, у складних слова кореня і кореня)

– Не подвоюємо літеру н у прикметниках, утворених від іменників за допомогою

( суф. –ан-, -ян-, -ин-, -ін- )

– М’які і пом’якшені приголосні подовжуються між голосними в таких випадках:

(- сер. рід на я.

 - чол. і жін. на я, але р,в, стаття- статей

 - жін. рід на приголосний в ор.в.

 - дієслові лити і споріднених)

- Які  не подовжуються?

( губні приголосні та р)

  – Коли м’який приголосний стоїть не між голосними, то …

( подовження не відбувається)

Запам’ятайте правопис слів!

Ілля, суддя, стаття, рілля, зрання, спросоння, навмання, попідтинню, попідвіконню, ссавці, ввічливість, лляний, вважати, бовваніє (ледве видніється), ллю (та всі форми цього дієслова).

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                

Опорний конспект

1) Подані слова поставити в орудному відмінку, утворити нове слово з подовженням приголосних. 

Н.в.

Молодь

мить

мазь

вісь

міць

сіль

повінь

річ

подорож

О.в.

Молоддю

 

 

 

 

 

 

 

 

2) До поданих словосполучень дібрати відповідники з довідки і записати їх у потрібному рядку.

Скинув із ніг взуття

 

Дуже розкрив рот

 

Допоміг щось покласти на плечі

 

Відійшов на певну відстань

 

Відібрати зброю

 

Села біля Дніпра

 

 

Довідка: піддав,  роззувся,  віддалився,  роззброїти,  наддніпрянські, роззявив рот.

3) До поданих слів дібрати слова з подвоєними буквами (на вибір).
 

Зразок:

закон

беззаконня, законний

земля

безземельний, підземелля.

 

захистити

 

 

даль

 

 

Дністер

 

 

магазин

 

 

корінь

 

4)Запишіть слова у дві колонки: 1) ті, у яких букви, що в дужках, подвоюються; 2) ті, у яких вони не подвоюються.

Сі(л,лл)ю, цуце(н, нн)я, воло(с,сс)я, обговре(н,нн)я, уважніс(т,тт)ю, радіс(т,тт)ю, годи(н,нн)ик, акуратніс(т,тт)ю, осо(н,нн)я, ймовірніс(т,тт)ю, тер(т,тт)я, енергійніс(т,тт)ю, нехтува(н, нн)я, екра(н, нн)ий, спересер(д,дд)я, яєш(н, нн)я.

  1.      Культура мовлення. Запишіть вірш, розкривши дужки і обравши з дужок потрібне.

(У, в)чися, дитино, бо (в, у)учитися треба!

(У, в)чися, голубко, бо розум не спить,

Хай серце (і, й) воля, (і, й) дух росте (у, в) силу,

Хай книжка розкрита любові навчить.

Д/з Запишіть слова, розкриваючи дужки, в дві колонки: 1) ті, у яких букви, що в дужках, подвоюються; 2) ті, у яких вони не подвоюються.

Заня(т)я, (багато) столі(т)ь, (перед) могутніс(т)ю, бездорі(ж)я, (покритий) ема(л)ю, зра(н)я, дозві(л)я, (з) учас(т)ю, І(л)іч, (л)ється, тюле(н)ячий, осер(д)я, (з) лю(т)ю, коше(н)я, я́ка(н)я.

Ключ. З перших букв прочитаєте другу частину прислів’я: “З праці радість,...”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 квітня 2025
Переглядів
1302
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку