Робота з візуальними й писемними джерелами, які зберігають память про історію України: Княжа Русь –Україна : Володимир Великий і Данило Галицький
Мета: ознайомити учнів із візуальними і писемними джерелами, які зберігають пам’ять про княжу Русь-Україну, дати уявлення про пам’ятки як джерело історико-культурної інформації, розкрити основні події історії Київської Русі та Галицько-Волинського князівства; виховувати інтерес до історії та культури України, формувати ціннісне ставлення до держави та мистецтва.
Очікувані результати:
Наприкінці уроку учні зможуть:
Перелік пам’яток і пам’ятників України для навчальної роботи:
пам’ятники Володимиру Великому і княгині Ользі (м. Київ), Софійський собор (м. Київ), пам’ятник королеві Данилу (м. Львів),
Знаю:
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ 1.Перевірка д/з / Актуалізація опорних знань (Слайд 4)
1) Археологія |
а) Наука, що досліджує походження географічних назв. |
2) Топоніміка |
б) Наука, що досліджує історію за матеріальними залишками життя й діяльності людей. |
3) Хронологія |
в) Наука, що досліджує історію виготовлення, використання монет. |
4) Пам’ятник
|
г) Установи, де зберігаються пам’ятки минулого людей. |
5) Музей |
д) Наука, що досліджує способи обчислення часу. |
6) Нумізматика |
е) Споруда для вшанування пам’яті про людей та події. |
7)Пам’ятка культури
|
ж)Визначна споруда, археологічний об’єкт або витвір мистецтва, що є частиною культурного надбання (культурної спадщини) країни, людства загалом (пам’ятка історії, літератури, мистецтва, мови, права тощо) й охороняється законом. |
8)Пам’ятка історії – |
і)Один з різновидів пам’яток культури, визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів. |
2.Пам'ятки історії це…( співвіднести фото до відповідного виду) (Слайд 5)
Музейні експонати
Пам'ятки архітектури
Пам’ятні місця
Пам’ятники відомим особистостям
Твори художньої культури
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (Слайд 7)
Бесіда
- Чому люди зберігають історичну пам'ять ?
- Якби вам запропонували, що б ви зберегли в історичній пам’яті? (знання про те, як жили люди зараз; сучасні прикмети та приказки; знання про видатні сучасні події; про війну…)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель
Люди здавна прагнули зберегти у своїй пам'яті видатні події та імена людей, що уславились своїми вчинками. Проте не завжди зберігались історичні предмети – свідки тих подій. Тому, щоб увіковічити славетні події та славетних діячів, сучасники ставили на їх честь пам'ятники. Історія сучасного українського народу починається з князівських часів.
Робота з підручником (с.98-102)
Давайте знайдемо на сторінках нашого підручника пам'ятники, що вшановують княжу добу. Назвіть їх.
Робота в групах
Опрацюйте текст, дайте відповіді на запитання
Група 1. Пам'ятник засновникам Києва(Слайд 9)
Робота з ілюстративним матеріалом
- Кого зобразив скульптор?
- Що вам відомо про засновників Києва?
- Чому братів зображено саме у човні? Що це може означати?
Група 2. Пам'ятник княгині Ользі в м.Києві(Слайд 10)
Завдання
- Де розташований пам’ятник?
- Кому присвячений пам’ятник?
- Поміркуйте: до якого виду пам’ятників він належить.
Учитель
Вражена княгиня вирішила прийняти християнство. Саме тому скульптор зобразив Ольгу, що тримається за хрест на грудях. Разом з собою від імператора Візантії княгиня привезла ченців, що почали русичів вчити читати та писати (справа від княгині стоять Кирило і Мефодій – винахідники нашої сучасної абетки). Говорять, так справдилась легенда про апостола Андрія, який пророкував, що на Дніпрових кручах буде стояти місто з Божою благодаттю (фігура зліва).
Робота з термінами (Слайд 12)
Християнство — світова релігія, віра в Ісуса Христа.
Язичництво — обожнювання сил природи, віра в багатьох богів.
Робота з писемними джерелами: порівняння кирилиці і глаголиці. (Слайд 13)
Група 3. Пам'ятник Володимиру Великому у м.Київ (Слайд 14)
Завдання
- Хто зображений на пам’ятнику?
- Про яку подію свідчить пам’ятник?
- Коли вона сталася?
Учитель
У 988р. відбулося Хрещення Русі. Володимир Великий розпочинає будівництво Десятинної церкви. (Слайд 15, 16)
Робота з історичним джерелом (Слайд 17, 18 )
І це сказавши, повелів він [Володимир] робити церкви і ставити [їх] на
місцях, де стояли ідоли… І почав він ставити по городах церкви, і священиків
[настановляти], і людей на хрещення приводити по всіх городах і селах.
І, пославши [мужів своїх], став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне.
Запитання
1. Уважно прочитайте уривок з «Повісті минулих літ» і поміркуйте, чи всі жителі держави одразу погодилися прийняти нову віру?
2. Які позитивні наслідки хрещення Русі описує автор літопису?
Група 4. Софіївський собор (Слайд 20-22)
Завдання
-Хто побудував Софійський собор?
-Коли він був побудований?
-Поміркуйте: собор є пам’яткою чи пам’ятником історії.
Робота з історичними пам'ятками (ілюстрації)
Розгляньте фото пам'яток архітектури часів Київської Русі.
Група 5. Пам'ятник королю Данилу в м.Львів (Слайд 23,24)
Завдання
- Ким був Данило Галицький?
- Чим прославився князь?
- Які риси характеру намагався зобразити автор пам’ятника ?
Робота з іл..матеріалом
V. Узагальнення та систематизація знань (Слайд 25)
Вправа «Обміркуймо»
- Про які події з історії Київської Русі ви дізнались? Що вас вразило? Про кого ви хотіли б дізнатись більше.
VІ. Підсумки уроку (Слайд 26)
- Яку тему ми вивчали сьогодні на уроці?
Домашнє завдання.