"Конспект уроку на тему "Розселення людей по земній кулі. Форми господарювання первісної людини""

Про матеріал

Пропоную на ваш розсуд розробку уроку (план-конспект) до поданої мної презентації на тему: "Розселення людей по земній кулі. Форми господарювання первісної людини". Сподіваюсь стане вам у нагоді.

Перегляд файлу

Тема уроку: Розселення людей по земній кулі. Форми господарювання первісної людини.

Мета уроку: – відтворити з учнями шляхи розселення первісних людей;

  • з’ясувати сутність основних форм господарювання первісної людини;
  • розвивати системне і логічне мислення, просторову уяву, увагу;
  • формувати вміння учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати, систематизувати;
  • удосконалювати навики самостійної роботи з підручником і картою;
  • виховувати доброзичливе ставлення до людей, культуру мовлення, толерантність, демократизм, порядність, інтерес до історії, повагу до минулого народів світу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, мультимедійна презентація, ноутбук, проектор.

Основні поняття і терміни: «загінне полювання», «зледеніння», «збиральництво».

Очікувані результати.

По завершенню уроку учні зможуть:

  • пояснювати можливі причини розселення людей;
  • характеризувати основні форми господарювання первісних людей;
  • вказувати на карті ймовірні напрями міграції первісних людей.

Хід уроку

І Організаційний момент уроку

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель повідомляє учням тему і план уроку

ІІІ Актуалізація опорних знань

Учитель за допомогою тестів з’ясовує рівень засвоєних знань (Див. Додаток 1). Після цього він звертається до життєвого досвіду учнів, визначаючи їх обізнаність по ключовим моментам теми уроку.

IV Вивчення нового матеріалу

План

  1.   Можливі причини розселення первісних людей.
  2.   Форми господарювання первісної людини.

1. Розповідь учителя

З’явившись близько 3 мільйонів років тому в Африці первісна людина дуже швидко освоїла всю планету. Які ж умови зробили це можливим? (Спільно з учнями учитель з’ясовує ймовірні причини). Серед них варто відзначити:

1) з’єднання суходолом всіх материків;

2) материкове зледеніння і наявність більш сприятливих кліматичних умов;

3) універсальність людини – її здатність пристосовуватися до умов навколишнього середовища;

4) конкуренція між окремими племенами – витіснення одних іншими.

2. Розповідь учителя

До основних занять первісної людини слід віднести: збиральництво, колективне загінне полювання, рибальство.

Загалом ранньопервісне суспільство характеризується пануванням натурального привласнювального мисливсько-збиральницько-рибальського типу господарства. Організація господарства передбачала рухливий спосіб життя з постійною зміною місця проживання. В результаті господарського освоєння різних природно-кліматичних зон сформувалося три основні господарсько-культурні типи ранньопервісного суспільства:

1) тропічних збирачів;

2) колективних мисливців Євразії;

3) мисливців і збирачів Середземномор’я і Передньої Азії.

Отже, основними заняттями первісної людини були збиральництво і мисливство, а форма господарства – привласнювально-натуральне.

V Закріплення набутих знань

Бліцопитування:

1. Що дозволило первісним людям заселити майже всі материки?

2. Скільки господарсько-культурних типів ранньопервісного суспільства виділяють?

3. Охарактеризуйте первісні заняття людей.

VІ Підсумки уроку

Учитель передає уявний мікрофон і з’ясовує в учнів, що їм сподобалося на уроці, а що ні.

VІІ Домашнє завдання

  1. опрацювати відповідний параграф підручника;
  2. намалювати в зошиті знаряддя праці первісних людей: палка-копачка, ручне рубило, кий, спис, скребло, проколка тощо;
  3. випереджальне завдання: з’ясувати які заняття первісних людей називають привласнювальними, а які відтворюючими?

 

ДОДАТОК 1

1. Прабатьківщиною людства є:

А) Азія;

Б) Африка;

В) Австралія.

2. Колектив найдавніших людей – це…

А) Людське стадо;

Б) Гурт;

В) Зграя.

3. Одне з найдавніших знарядь праці:

А) Лук;

Б) Рубило;

В) Спис.

4. Найдавніші люди жили лише там, де не було холодних зим?

А) Так;

Б) Ні;

В) Можливо.

5. Найдавніші люди спілкувалися за допомогою:

А) Звуків і жестів;

Б) Розвиненого мовлення;

В) Умовних знаків.

6. Пошук їстівного коріння, плодів, ягід, пташиних яєць – це…

А) Полювання;

Б) Збиральництво;

В) Землеробство.

7. Виберіть зайве в логічному ланцюжку:

Палка-копачка – дубина – лук – скребла – ручні рубила – соха – гарпун.

8. Слово «камінь» грецькою мовою – це…

А) Літос;

Б) Антропос;

В) Нікос.

9. Розташуйте в хронологічній послідовності періоди давньої історії:

А) Мезоліт;

Б) Неоліт;

В) Палеоліт;

Г) Енеоліт.

10. Коли орієнтовно з’явилася перша людина?

А) Близько 6 млн. р. тому;

Б) Близько 3 млн. р. тому;

В) Близько 1 млн. р. тому.

11. Офіційно визнаною є теорія походження людини:

А) Наукова або еволюційна;

Б) Релігійна або біблійна;

В) Космічна.

 

docx
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
20 лютого 2018
Переглядів
2617
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку