Тема. Узагальнення вивченого матеріалу з розділів «Основи теорії держави і
права», «Правовідносини. Правопорушення. Юридична відповідальність»
Мета: узагальнити знання учнів, отримані на уроках, розвивати вміння працювати
в команді, розв’язуючи правові ситуації, аналізувати правові документи,
формувати критичне мислення, оцінювати поведінку людей з точки зору її
правомірності; виховувати правову культуру та правосвідомість учнів,
відповідальність за власні дії, вміння бути толерантним до думки товариша
Методичне забезпечення: плакати, юридичні завдання, відеофрагменти, презен-
тація, ігровий тренінг, інтелект-карта, кластер, колограма-шифрограма,
відеоконкурс
Епіграф
Хочеш людиною справжньою стати,
Наші закони навчись поважати
Перебіг уроку
І. Організаційний момент. Позитивна установка на роботу
Вступне слово вчителя. Я сподіваюсь, що наш урок пройде цікаво, з великою користю для всіх. Будьте дуже уважними протягом уроку і розмірковуйте, аналізуйте, пам’ятайте про загальну роботу команди, запитуйте, пропонуйте, бо до істини нам з вами йти разом
ІІ. Актуалізація знань
Гра «Знайди помилку»
Учні обмінюються зошитами, перевіряють домашнє завдання свого товариша ( підручник стор.57, завд.1-5. Правильні відповіді наведено на екрані) і оцінюють його.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
IV. Перевірка знань, умінь і навичок
1.Робота в групах. У класі формуються три групи, кожна з яких опрацьовує окремий елемент форми держави. Завершується робота учнів складанням інтелект-карти на дошці
Визначити за інтелект-картою форми держави Україна, США,ФРН
2. Прийом «Ігровий тренінг»(Учні працюють в групах, їм пропонується розіграти ситуацію)
Учитель. Уявіть, що ви депутат міської Ради м. Кривий Ріг. На обговорення Ради винесено питання про попередження і зниження рівня злочинності в місті. Для ухвалення обґрунтованого та ефективного рішення необхідно перш за все визначити причини, що призводять до правопорушень
Завдання. Визначте причини правопорушень та запропонуйте заходи щодо зниження рівня злочинності у нашому місті. Одна з груп виступає, решта учасників тренінгу доповнює відповідь доповідача. Причини правопорушень записують на дошці у вигляді схеми
Далі учні складають поради для місцевого органу самоврядування, які можуть бути запропоновані на розгляд міському голові м. Кривого Рогу Вілку- лу Ю.Г.
3. Аналіз правових ситуацій
Робота з підручником стор. 7, завд.5. Визначте, у яких з описаних випадків йдеться про правопорушення (а, г, ґ, д)
4. Метод «Кластер»
(Після відповідей учнів, для наочності, учитель наклеює на дошку стікери з надписами «правопорушення», «проступок», «злочин»)
Запитання:
5.Відеоконкурс
Визначте, чи є правопорушення на поданих фотографіях. Якщо є, то які саме види правопорушень.
6. Юридичний семафор (робота в групах)
Визначте, до якої юридичної відповідальності буде притягнуто правопорушника
1 група
2 група
3 група
7. Конкурс «Юридичний рахунок» (робота в групах)
Юристи-професіонали повинні мати різнобічні знання, в тому числі з математики, уміти працювати з цифрами, швидко рахувати. Хто швидше впорається з завданням, отримує три бали. Час виконання – 1 хвилина
Розв’яжіть рівняння:
А – В – С + Б – Г = Д, де
А – кількість областей в Україні
В – вік, з якого настає адміністративна відповідальність
С – термін, на який в нашій країні обирають Президента
Б – вік, з якого настає кримінальна відповідальність за особливо тяжкі злочини
Г – термін, протягом якого перед виборами повинен в країні кандидат у Президенти України
8. Колограма – шифрограма
Прочитайте слово. Скажіть, що воно означає. Слово треба читати через букву
Відповідь:
Злочин – порушення в кримінальній сфері, покарання за яке передбачене Кримінальним Кодексом України.
9. Криміналістичні загадки
Це чудова гімнастика для розуму будь-якого знавця права! Ці описи належать відомим детективам, а також літературним і кіногероям. Визначте, хто це.
Він відважний поліцейський. Його партнер – людина. Він – породистий пес. (Комісар Рекс)
Він вирізняється своєю діяльнісністю і безстрашністю серед усіх агентів. Для нього не існує жодної перешкоди, якої він не міг би здолати. (Джеймс Бонд)
Він – герой, захисник майбутнього. До того ж не звичайний персонаж, а мутант (Черепашка – ніндзя)
10. Виконання тестових завдань (підручник стор.61-62)
V. Підсумки уроку
1. Учитель коментує роботу учнів на уроці, дає рекомендації з корекції знань і умінь відповідно до отриманих на уроці результатів.
2. Рефлексія
1. Що таке правопорушення?
2. Що таке юридична відповідальність?
3. У яких випадках людину притягують до юридичної відповідальності, а в яких – ні?
VІ. Домашнє завдання