Поняття про однорідні члени речення.
Головні і другорядні члени речення. Кома при однорідних членах речення.
Мета:розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття про однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; розвивати увагу, мовлення учнів; виховувати охайність та культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок!
ІІ.Актуалізація знань та мотивація навчання.
Гра «Гонка за лідером»
Дітки давайте ми з Вами пограємо у гру , яка називається «Гонка за лідером » Я буду зачитувати Вам твердження, а Ви будете їх продовжувати.
Ос сінь осінь
Непомітно підкралась осінь до наших полів, садів, гаїв, лісів.
Робота з реченням.
-Підкреслити основу.
- Установити зв’язок слів у реченні.
- Які слова відповідають на однакові запитання? Які з них залежать від одного слова? (Учні позначають слова.)
ІІІ.Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми ознайомимось з цікавими реченнями, які мають у собі декілька підметів, присудків або другорядних членів речення. дізнаємося, які члени речення називаються однорідними; будемо вчитися визначати їх на письмі та вимовляти з правильною інтонацією.
Послухайте скоромовку (читається двічі).
Ніс Гриць пиріг через поріг,
Став на горіх, упав на поріг.
Повторимо скоромовку повільно декілька раз.
Повторимо скоромовку швидко.
Хто запам’ятав скоромовку? Розкажіть її швидко і чітко.
Запишіть скоромовку по пам'яті.
Перевірка написаного, допомогти розставити розділові знаки.
Проаналізувати перше речення за метою висловлювання та інтонацією.
Визначити основу речення, підкреслити її.
ІV.Первинне сприймання та усвідомлення нового матералу.
Висновок.Правило с. 39
Однорідними членами можуть бути підмети, присудки і другорядні члени речення.
«Мозковий штурм»
► Як знайти однорідні члени в реченні?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Виконання вправ з підручника вправи ( 66-67)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
А зараз трохи відпочинемо.
— Із розкиданих слів складемо речення про калину, визначимо однорідні члени речення, записуємо в зошит.
а). Стоїть, над, калина, пишається, водою, вродою, і.
(Стоїть калина над водою і вродою пишається.)
б). Ой, в, рясна, лузі, красна, росте, калина.
(Ой рясна, красна росте в лузі калина.)
в). Цілюща, ніжності дівочої, і, краси, калина, символом, вважається.
(Цілюща калина вважається символом дівочої краси і ніжності.)
«Хто швидше?»
— Складіть і запишіть речення за моделлю.1 варіант. Хто?,хто?, хто?, хто? щороблять? де?
Скласти речення з однорідними членами за малюнком:
Інтерактивна гра «Добери однорідні слова»
- Я буду читати речення, а ви додаєте однорідні слова, яких не вистачає. Готові? Вперед!
Осінь – ……., …….., …….. . (жовтогаряча, золота, різнобарвна.)
В золотистий колір осінь пофарбувала - ……., ……., …… .(дерева, кущі, твави.)
Відлітають у теплі краї - ……, ……, …….. . (ластівки, шпаки, солов’ї.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- То який же висновок можна зробити, підсумувавши наші дослідження?
( Між однорідними членами речення не завжди ставляться коми, однорідними можуть бути всі члени речення.)
Підведемо підсумок уроку складаючи «Асоціативний кущ» до однорідних членів речення
Однорідні члени речення |
Рефлексія. Гра «Мікрофон».
Якими є ваші враження від уроку?
Чому виконали всі завдання?
Що на вашу думку вдалося найкраще?
Чому нам потрібні ці знання?
- Я дуже задоволена нашою роботою, дякую за співпрацю.
А зараз намалюйте на полях свого зошита листочок того кольору, як ви оцінюєте свою роботу на уроці:
чудова робота, все зрозуміло
можу краще
нічого не зрозуміло, потрібна допомога.