ПАРОНІМИ
Мета: розкрити значення паронімів; акцентувати увагу на ролі цих слів у нашому мовленні; виробити навички вживання паронімів у повсякденному житті; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усну та писемну мову учнів; виховувати любов до рідної мови.
Очікувані результати здобувачів освіти:
вирізняють лексичні явища у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть;
виокремлюють та розрізняють значення синонімів, антонімів, омонімів;
розрізняють відому і частково нову для себе інформацію;
вживають слова відповідно до їхнього лексичного значення;
збагачують власне мовлення.
Види навчальної діяльності:
цілепокладання;
збагачення активного словника учнів новою лексикою;
виконання вправ і завдань, що передбачають використання словників
усне висловлення з використанням нових слів;
виявлення й аналіз певних лексичних одиниць в тексті;
Ключові компетентності:
екологічна;
навчання упродовж життя;
вільне володіння державною мовою.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, мультимедійна презентація.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Психологічна хвилинка «Мій настрій».
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ
1. Проблемне запитання
На слайді фото Василя Вірастюка та Білла Гейтса.
До кого з цих людей ви звернетеся, коли захочете взяти автограф у богатиря?
А до кого підійдете, коли захочете дізнатися секрет успіху у багатиря?
2. Цілепокладання.
Заповнення таблиці «ЗХД»
Знаю/вмію |
Хочу дізнатися/навчитися |
Дізнався/навчився |
|
|
|
|
|
|
що таке пароніми;
вирізняти пароніми у текстах;
уникати лексичних помилок при вживанні паронімів.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Установлення відповідності.
Установіть відповідність між термінами та їхніми значеннями.
1. Синоніми. |
А Слова протилежні за значенням. |
2. Антоніми. |
Б Слова близькі за значенням. |
3. Омоніми. |
В Слова, які однаково звучать, але мають різне значення. |
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з теоретичним матеріалом в підручнику та на слайдах
Пароніми — слова, близькі за звучанням; належать, як правило, до тієї самої частини мови, але різні за значенням, вимовою, написанням. Часто це спільнокореневі слова. Наприклад: Компанія (група людей, товариство) — кампанія (певні заходи, військові дії). Наша торговельна компанія провела успішну рекламну кампанію.
Різниця може бути:
• в одній букві — мимохіть (мимоволі, ненароком) і мимохідь (по дорозі, між іншим);
• у зміненому префіксі — допускати (дозволяти робити що-небудь, займатися чимось, брати участь у чомусь) і припускати (вважати за можливе, імовірне що-небудь);
• у зміненому суфіксі — сердечний (усе що стосується серця —- сердечний біль) і сердешний (який викликає співчуття; бідолашний).
Словники паронімів допомагають практично засвоїти відтінки значення та особливості вживання близьких за звучанням слів.
2. Перегляд відео з творчим завданням (за варіантами).
Перегляньте відео. Складіть речення зі словами удача та вдача (І варіант), приводити та призводити (ІІ варіант).
О. Авраменко «Удача та вдача».
https://youtu.be/t4zCUIOgmj8?si=v-nCoHcLCJTf_B4P
О. Авраменко «Приводити чи призводити».
https://youtu.be/LOFUcr3YTpA?si=hyRl_Cn7D5kgbtsq
3. Вибіркова робота.
Прочитайте вірш. Визначте його тему. Доберіть заголовок.
Випишіть пароніми. Підготуйтеся до усного пояснення їхнього значення.
А сонце сьогодні чомусь не світило.
Втомилось, чи що, наше вічне світило?
В вікно зазирнув лише крихітний промінь,
А десь там, за хмарами, справжній є пломінь!
З Землею у Сонця сьогодні – незгоди,
Що викликали непогоду, знегоди.
Такий восени у нас, бачте, талан.
Вона, осінь, має примхливий талант.
Ліоліна
Довідка
Світило (дієсл. мин. ч.) – випромінювало або відбивало світло;
світило – небесне тіло, яке випромінює світло.
промінь – смужка світла;
пломінь – полум’я;
незгода – відсутність порозуміння;
знегода – нещастя;
талан – доля;
талант – обдарування.
4. Лексична робота у парах.
Доберіть синоніми до виділених слів. Запишіть словосполучення у зошити.
Дружний колектив, дружній погляд;
велів працювати, волів турботи;
збитковий магазин, збитошний хлопець;
втамувати сміх, вгамувати розбишаку;
тверда вдача, порадів удачі;
людяне ставлення, людна вулиця
Довідка для вчителя
Згуртований колектив, привітний погляд;
наказував працювати, хотів турботи;
невигідний магазин, пустотливий хлопець;
стримати сміх, втихомирити розбишаку;
твердий характер, порадів успіху;
доброзичливе ставлення, багатолюдна вулиця.
5. Фізкультхвилинка.
https://youtu.be/Ajlu4WqaCis?si=A8OYfAE6pkW6IX0s
6. Проблемне питання.
Яринка та Дмитрик намалювали дідусеві та бабусі листівки. Їм дуже хотілося якнайшвидше подарувати їх. Але бабуся з дідусем живуть у Чернігові, а Яринка з Дмитриком – у Львові. Діти вирішили написати листа. Як же вони здивувалися, коли за кілька днів у своїй поштовій скриньці знайшли листа. Поміркуйте, чому так вийшло.
7. Інтерактивна вправа «Вибери слово».
Натисніть на слово, яке відповідає змісту речення. За потребу скористайтеся довідкою вгорі.
Корисний – який дає користь. Корисливий – той, хто прагне наживи, власної вигоди (про людину).
Погідний – тихий, спокійний, погожий. Погодний – що стосується погоди.
Подовжувати – збільшувати в довжину. Продовжувати – збільшувати в часі.
Рідкий – негустий. Рідкісний – що трапляється, буває не часто.
Ароматизований – той, якому надали аромату. Ароматний – запашний. Ароматичний – той, який уживається для надання аромату.
Адрес – вітальна листівка. Адреса – місце проживання.
https://learningapps.org/watch?v=pgbyjnidc23
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Редагування лексичних помилок.
Запишіть у зошити речення, виправляючи помилки, пов’язані з уживанням паронімів.
1. Абонемент не бере слухавку вже дві години.
2. Репетували п’єсу довго, але зіграли гарно – кампанія друзів нам голосно аплодувала.
3. Обабіч дороги стояла дівчина.
4. Листопад привів перші морози – вода змерзла.
2. Виконання тестових завдань.
1. Пароніми – це…
А слова близькі за значенням, але різні за звучанням
Б слова близькі за звучанням, але різні за значенням
В слова однакові за звучанням, але різні за значенням
Г слова протилежні за значенням
2. У якому реченні допущено лексичну помилку?
А Вона була дуже економна.
Б Тактовна людина ця Тетяна.
В Музикальний слух Петрика помітила його бабуся.
Г Кампанія зібралася у парку.
3. Слова рейс, рейд – це…
А синоніми;
Б омоніми;
В багатозначні слова;
Г пароніми.
4. Поєднайте слова так, щоб уникнути лексичних помилок.
1. Ущент. |
А Наповнити. |
2. Ущерть. |
Б Колектив. |
3. Дружний |
В Знищити. |
|
Г Погляд. |
VІ. ПІДСУМОК
Домашнє завдання
Вивчити правила.
Виписати зі словника значення слів: мимохідь // мимохіть, музичний // музикальний, подовжувати // продовжувати. З двома з цих слів (на вибір) скласти речення).
VІІ. РЕФЛЕКСІЯ
Заповнення останньої колонки таблиці «ЗХД»