Тема: Харчування.
Мета: ознайомити учнів із новими ЛО та тренувати у їх вживанні;
повторити злі чувані та незлі чувані іменники, а також правила
вживання зворотів there is/there are та кількісних займенників
much/many;
удосконалювати навички аудіювання, усного мовлення, письма;
розвивати мовну здогадку, пам’ять, увагу;
виховувати культуру спілкування, слухання.
Обладнання: підручник, словник, наочний матеріал по темі.
ХІД УРОКУ
І.Організація учнів до уроку.
Good afternoon! I am glad to see you!
How are you today?
II. Введення в іншомовну атмосферу.
1)Завдання:закінчити речення:
1. People have got four meals a day: … (breakfast, lunch, dinner and supper).
2. Breakfast time is between … (seven and nine o’clock).
3. Lunch time is between … (eleven and twelve o’clock).
4. Dinner time is between … (two or four o’clock).
5. Supper time is between … (seven and eight o’clock).
III. Перевірка домашнього завдання.
IV.Повідомлення теми, мети уроку та їх мотивація.
- Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new words and continue to speak about the right food, our habits of eating.
V. Опрацювання нового матеріалу.
1) Введення нової лексики
а) Презентація нових ЛО.(с.98)
б) Семантизація нових ЛО.
в) Фонетичне опрацювання.
г) Запис слів у словники.
д) Автоматизація дій з новими ЛО.
Учні складають речення із новими ЛО. ( I like fried potato. My sister goes shopping every Sunday. My friend wants to lose his weight.)
3) Робота з граматичним матеріалом. Вживання зворотів there is/there are та кількісних займенників much/many;
а) Учні повторюють злічувані та незлічувані іменники та правило вживання зворотів there is/there are та виконують завдання на картках.
Fill in. Use «is» or «are». There ____ some apples in the basket . There ___ much water in that glass. __ there any water in the bottle? There ___ many carrots in the basket . __ there any tea in the cup? There ___ much sugar in my coffee. ___there many oranges on the table? |
б) Вживання much/many.
Виконання завдань на індивідуальних картках.
Variant 1 Fill the gaps with much or many There is ____water in that vase. How ____sweets do you eat every week? There are ___ tomatoes in the basket. How ____sugar would you like? |
Variant 2 Fill the gaps with much or many There is ___sugar in my coffee. How _____shops can you see in the street? How _____milk is there in the fridge. There bananas ___on the table. |
VI. Закріплення нового та раніше вивченого матеріалу.
1)Розвиток вмінь та навичок аудіювання. ( Вправа 4-5,с.96-97)
а) Підготовка до аудіювання.
Ознайомлення із завданнями,які повинні виконати учні прослухавши текст.
б) Слухання тексту.
People in other countries often believe that British food is bad and not tasty. The most famous meal is the traditional breakfast. People eat fried eggs, bacon, sausages, fried tomatoes and fried bread. But most British people have toasts with jam or cereal such as cornflakes. Then they have a lunch but many people eat very little for lunch and they have a big meal when they come home around 6 in the evening. It’s called dinner. It’s a cooked meal. If you want to eat out there are a lot of different restaurants. Fish and chips shops are their traditional fast food restaurants. There are also a lot of burger and pizza places.
в) Контроль розуміння прослуханого.
Вправа 4с,с.100.
2) Розвиток вмінь та навичок усного мовлення та письма.
Вправа 3,с.99. (Учні складають діалоги,використовуючи речення-опори, а потім розучують їх)
Вправа 4,с.99.
VII.Домашнє завдання.
Bпpава 5,c. 100.
VIII. Підведення підсумків уроку.
Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. Also you have learnt new words and have spoken about meals you usually have during the day.
The lesson is over. Thank you for your work and attention! Good-bye.