Тема: Поєдную числівники з іменниками. Складання розповіді про клас за поданими запитаннями.
Мета: Закріпити вивчений матеріал про числівник. Вчити правильно поєднувати числівники з іменником, ставити запитання, визначати у реченні, тексті, грамотно записувати.
Розвивати увагу, словник, творче мислення.
Виховувати товариськість.
Хід уроку
І. Організація дітей.
ІІ Актуалізація опорних знань.
1.Словниковий диктант:
Сто, тисяча, дев’ять, одинадцять, сімнадцять, п’ятдесят, вісім, п’ять, дванадцять, одинадцять, дев’яносто, сім.
2. Вибірковий диктант
( Виписати із запропонованого тексту числівники)
Щука – найвідоміший хижак серед прісноводних риб. Довжина тіла цієї риби може сягати від метра до півтора. Маса - до тридцяти кілограмів. Живе понад двадцять років.
ІІІ. Тема уроку, мотивація навчальної діяльності.
ІV. Сприймання матеріалу.
1.Щебетунчик повідомив, що в школу завезли спортивний інвентар. Давайте визначимо, скільки чого привезли.
-П’ять обручів,
-дев’ять скакалок,
- вісім м’ячів,
- десять ракеток.
Що називають слова, які стоять біля числівників? (предмет)
Отже, числівники вживаються або поєднуються з іменниками.
2. Виконання вправи 4 (С.104)
- Читання тексту
-Виписування сполучень числівників із іменниками:
Два рюкзаки, чотири пляшки, три батони, десять яєць, п’ять огірків,шість яблук, дві ракетки, один м’яч.
V. Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаєм,
Лінькам волі не даєм,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Птахи наші прилетіли,
Ми за парти тихо сіли.
VІ. Усвідомлення матеріалу.
1.Робота з підручником.
Записати сполучення, запропоновані Родзинкою:
11 (футболіст)- одинадцять футболістів,
14(хокеїст)- чотирнадцять хокеїстів,
5 ( гол) – п’ять голів,
9 (шайба) дев’ять шайб,
3 ( свисток) – три свистки.
2 ( тренер) – два тренери.
2. Складання і записування речень про свій клас ( За запитаннями вправи 6)
У моєму класі … учнів.
Дівчаток … .
А хлопчиків … .
3. Усні тренувальні вправи на визначення числівників.
Навести приклади лічилок,щоб у них зустрічались числівники.
Раз, два – дерева,
Три, чотири – вийщли звірі,
П’ять, шість – падолист,
Сім, вісім – птахи в лісі,
Дев’ять, десять – це сунички
Підвели червоні личка.
Із лісу вибігла Лисичка
Перший номер – одиничка.
А за нею мчить Сова
Гляньте – в неї номер два.
Найметкіша з усіх звірів –
Білка з номером чотири.
Прудконогий – не спіймать
Хто це? Зайчик – номер п’ять.
Залюбки медок він їсть –
Наш Ведмедик – номер шість.
Називає нірку дім –
Кріт сліпенький – номер сім.
Жабка забрела до лісу.
Жабка має номер вісім.
Кіт розчісує хвоста.
Номер дев’ять у Кота.
Задрімав на сонці Песик.
А у нього номер десять.
Тут лічилочці кінець.
А хто слухав – Молодець!
-У яких прислів’ях зустрічали Ви числівники?
Семеро одного не ждуть.
Сім п’ятниць на тиждень.
Два чоботи – пара.
Двічі літа не буває.
За двома зайцями поженешся – ні одного не впіймаєш.
Одне «сьогодні» краще двох « завтра»
Всі за одного- один за всіх
До першого грому земля не розмерзається.
Мама однією рукою б’є, а другою гладить.
А чи зустрічалися загадки із числівниками?
Сидить Марушка в семи кожушках.
Хто її роздягає, сльози проливає. (Цибуля)
У нього два колеса і сідло на рамі,
Дві педалі внизу,
Крутять їх ногами. ( Велосипед)
Чотири брати під одним дахом стоять. ( Стіл або табуретка)
Шість дірочок має, пісні співає, колишня гілка.
Тепер …. ( Сопілка)
Кільця в ножицях стулилися
Яка цифра утворилася ( Вісім)
Тисяча братів одним поясом підв’язані. ( Сніп)
-Чи можемо запропонувати нашим меншим братикам або сестричкам скоромовки із числівниками?
-Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок сорок морок.
Шість мишенят о очереті шарудять.
У дворі чотири Сашки на траві грали у шашки.
VІІ Підсумок уроку.