1
Дата Урок Літ.читання 3 кл.
Тема: УПЧ. Вже й зима підійшла, засніжила
Мета: удосконалювати навички читання; формувати читацьку самостійність учнів, уявлення про характерні ознаки зими; практично ознайомлювати учнів з елементами дитячої книжки; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати любов до рідного краю через любов до природи.
Обладнання: книжкова виставка, збірник творів «Позакласне читання.3кл», музичний супровід, скринька з конвертами-завданнями, опорні схеми.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Всі почули ви дзвінок, він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався – до уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо і урок вже починаймо.
Хором. Виразно і правильно читаємо,
Чітко відповідаємо, мову свою розвиваємо.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вам надійшла ось ця чудова посилка. Розпишіться, будь ласка, що ви її отримали. І гадки не маю від кого це вона надійшла, і свою адресу навіть не написали.Діти, як ви гадаєте, від кого ми могли отримати цю посилку? (Відповіді дітей) Давайте її оглянемо і спробуємо дізнатись.
(Оглядаємо скриньку ззовні, знаходимо конверт із написом «Відгадайте загадки, а відгадки впишіть у кросворд. Там заховалося моє ім’я!»)
Роздаю дітям листки із завданням.
Група учнів (4 учні) загадує загадки до кросворда і записують слова у клітинки кросворда.
А узори вишиває. (Мороз)
Несуть мене з гори. (Лижі)
Хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку)
На рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
ІІІ. Орфоепічна розминка. (Конверт 1.)
Рі-рі-рі – на деревах снігурі.
Ір-ір-ір – горобців повен двір.
Ар-ар-ар – відкриваєм календар.
Рік-рік-рік – незабаром Новий рік!
2. Розучування скоромовки.
Всі рівненько сідаймо, скоромовку повторяймо.
Словникова робота: міх – великий мішок.
Ніс сміхунчик снігу міх – сміх розсипався на сніг.
Складемо опорну таблицю з ознаками зими.
ЗИМА Холодна Засніжена Сувора Морозна Люта Чарівна Заметільна Сніжна
ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання. Конверт №2.
Сні_, хур_, ді_, ве_, зи_, за_.
В гості прийшла білосніжна ... (зима).
Випав густий, лапатий ... (сніг).
Стояла чудова сонячна ... (погода, пора).
Під вікном веселро цвірінькали ... (горобці).
На замерзлих шибках чудові візерунки залишив ... (мороз).
Рік, сніг, зима, мороз, бурулька, сніжинка, віхола, хуртовина, хурделиця, грудень, січень, лютий.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перегляд фотоальбому (комп’ютерний варіант під музичний супровід).
- Придивіться до мого зимового пейзажу.
- Перерахуйте кольори зими. (Білий, синій, сріблястий.)
- Який із них є головним кольором?
(вірш Петра Сингаївського «Білі черевички у зими» під час перегляду фотоальбому )
Білі черевички у зими
Вкрив дерева білими крильми морозець колючий, мов шипшина.
Білі черевички у зими, біла в неї кожушина.
Білі сани, білогриві коні.Білі рукавички пухові.
Білі щоки, а вуста червоні, мов розквітлі маки польові.
2. Гра «Чи уважні ви були?»
-Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день?
-Чи змінюється його колір у похмурий день?Які дерева взимку зелені?
-Чи зустрічаються яскраві кольори взимку? Де? (Ягоди горобини, калини, шипшини, пір’ячко птахів).
-А які зимові голоси природи?
Сніг - ... (рипить).Мороз - ...(тріщить).
Хурделиця - ... (виє, співає, стогне, плаче, голосить, ридає).
-Дібрати близькі за значенням слова до слова «хуртовина». (Хуга, хурделиця, завія, метелиця, заметіль, завірюха).
ІV. Обговорення прочитаних творів. Конверт №4.
1Робота з виставкою книг.
- Візьміть книжку, яка вам сподобалась. Як називається ця книжка?
- У ній один твір? Чи це збірка творів?Чи написане прізвище автора на обкладинці? Хто намалював ілюстрації до неї? Де видана книжка?
2. Хвилинки поезії.
а) Вірш «Метелики»
- Чому сніг дістав таку назву?
б) Вірш «Снігурі»
- Що за табунець вкрив сніг?
в) Вірш «Про сніговика»
г) Вірш «Снігова баба»
д) Вірш «Сніжний привіт»
е) Казка «Мільйон мільйонів сестричок»
Фізкультхвилинка. Танець «Сніжинки»
Конверт №5.
7.Складіть приказку, рухаючись за стрілкою. Січень не так січе, як вуха пече.
V. Підсумок уроку. Конверт №6.
1. Гра «Мозаїка» Скласти зимові слова.
(Картку зі словом розрізати на частини. Завдання-слова дітям даються різні).
Слова: сніжинка, мороз, хурделиця, бурулька, заметіль, сніжок, Новий Рік, Снігуронька, льодок.
- Підходить до кінця наш урок позакласного читання. Якою ви уявили зиму на нашому уроці? (Відповіді дітей).
Зима! Зима! Усякий знає.
Вона холодною буває.
Летять, кружляють, як пушинки,
Легкі, білесенькі сніжинки.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така чудова!
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й весела.
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і білосніжна.
Вона й тоді усім хороша,
Коли мете легка пороша.
Мороз у лід озера кута.
Зима тоді всі кажуть люта.
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й морозна.
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму красива
І особлива, і чарівна,
Як королева чи царівна.
А вранці іній – от обнова.
Яка зима у нас казкова1
Хоч і мороз за ніс щипає.
Дітей ніщо не зупиняє.
Бо все одно, зима прекрасна,
Вся біла-біла, світла, ясна!
А якщо вітер завиває,
То ясно всім: зима співає.
А вранці небо чисте-чисте,
Зима святкова, урочиста.
Зима буває вередлива,
То часом добра, то сварлива.
(Відповіді дітей).
Виконання завдань для перевірки с.82
VІ. Домашнє завдання: підготуватись до уроку позакласного читання «Вірші про світ дитинства» с.64-69
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
И |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
М |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|