Тема. Г. Кирпа В. Стрілько « Хліб усьому голова».
Мета: Розширити знання дітей про шлях хліба з поля до столу. Довести до відома дітей, що хліб результат праці людей багатьох професій.
Розвивати читацькі, мовленнєві навички. Збагатити знання про народні звичаї, що пов’язані з ним.
Виховувати повагу до праці хлібороба, прищеплювати дбайливе ставлення до хліба.
Обладнання: презентація, колосок.
Хід уроку
Організаційний момент.
Треба дружно привітатись.
Дружно, голосно сказати.
Вправо, вліво поверніться,
Один одному всміхніться.
Ще раз дружно привітались.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми поведемо мову про те, без чого не можна уявити ні степової далі, ні світанку, ні рідного дому, ні самого життя. Багато цінностей є в українців. Це і рідна мова, і пісня, і мати з батьком, і вся родина. Це і наша історія, і наше майбутнє, наша народна творчість та творчість українських митців. Та є в українців щось найцінніше, без чого неможливе життя не тільки в Україні, а й в усьому світі.
Саме він є головним гостем на сьогоднішній нашій зустрічі. Але хто ж він такий?
― Діти, для того, щоб дізнатись, що наш народ здавна цінував найбільше, ми виконаємо наступне завдання.
Вправа «Мозковий штурм». Розминка
Вам необхідно утворити слово, прочитавши лише ті букви, які не повторюються.
Актуалізація опорних знань.
- Так, без нього не зможе прожити людина. І сьогодні мова піде про хліб. Чому? Тому що хліб – це народна святиня. Недарма в народі говорять : «Хліб – всьому голова».
«Хліб»... А скільки в слові букв, звуків? (4)
Яке це коротке слово, але скільки в ньому тепла. З хлібом пов’язано дуже багато у нашому житті. Цей продукт харчування став символом праці і миру. З давніх-давен наш народ над усе цінує хліб. Адже, хліб – це достаток. Люди це слово вимовляють з пошаною.
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він святий,
Ввібрав і пісню, й працю в себе,
Цей хліб рум’яний на столі.
Йому до ніг вклонитись треба,
Він – скарб найбільший на землі.
- А крім хліба, які вироби з борошна ви знаєте? (булочки, пиріжки, бублики, тістечка ,калачі)
Гра «Склади прислів’я». (робота в парах)
Сила від хліба, ……хліб від землі.
Зима без снігу, …….літо без хліба.
Не страшна біда, ……коли є хліб та вода.
Сій вчасно – …….вродить рясно.
Посій упору,…… будеш мати зерна гору.
Яка пшениця,…… така й паляниця.
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Пригадайте, діти, вмить як пшениченька шумить.
- Ш – ш – ш – ш – ш .
- Як в гайку струмок дзвенить?
- Дзінь – дзінь – дінь…
- А як джміль в саду бринить?
- Дж – ж, дж – ж, дж – ж.
- Як шумлять у птаха крила?
- Шух, шух, шух, шух.
- В морі синьому вітрила?
- С – с – с – с – с.
Ець – ець – ець — віє жаркий вітерець.
Ва-ва-ва — в полі йдуть уже жнива.
Уть-уть-уть — комбайни цілий день гудуть.
Ато-ато-ато — буде хліба в нас багато.
На-на-на- рідна...(сторона)
Ай-ай-ай-наш рідненький... (край)
Жу-жу-жу-землю ... (бережу)
Ба-ба-ба-золоті... (хліба)
Ті-ті-ті-руки...(золоті).
Читання прислів’я наголошуючи різні слова по черзі
Умілому всяка робота легка
- Прочитайте це речення наголошуючи перше слово (друге, третє, четверте).
- А як прочитати це речення із знаком питання в кінці?
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Про хліб написано багато творів і українській літературі. Це і вірші, і оповідання, і казки. Сьогодні на уроці ми ознайомимось з оповіданням Г. Кирпа та В Стрілько «Хліб усьому голова»
- Чого ви очікуєте від нашого уроку? (відповіді учнів)
ІІІ. Основна частина.
РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
Опрацювання оповідання « Хліб усьому голова»
Відомості про автора.
Словникова скарбничка
У оповідання яке ми читатимемо, зустрінуться слова, значення яких потрібно запам’ятати.
Мареннях –
Чимало –
Конюшина -
Бувальщина –
Жахнулися –
Виразне читання оповідання вчителем.
Фізкультхвилинка
Читання тексту. Робота над змістом.
Читання «бджілкою» (читання-гудіння) ( самостійне читання учнями)
Читання «диктором» (дівчинка, хлопчик читає, всі діти слідкують)
- Про що запитував Андрійко бабусю, коли був малий?
- Що відповідав Андрійко сестричці?
Гра «Колосок» (читає той учень, на парту якого впав колосок.)
Гра «Знайди речення» (вчитель читає початок)
Вчитель: Українці завжди цінували хліб як святиню. А що це так смачно пахне? ( Учні по черзі розповідають уривки вірша)
Чи знаєш ти, чим пахне хліб,
Коли весною кілька діб
Гуркоче трактор за рікою?
Хліб пахне працею людською.
Чим пахне хліб, чи знаєш ти,
Як поведуть твої брати
Зерном наповнені машини?
Хліб пахне соками земними.
Чи знаєш ти, чим хліб землі
Пахтить на вашому столі
Весною, влітку і зимою?
Хліб пахне радістю людською.
Якщо друг із будь-якого краю
В мій будинок завіта в путі,
За народним звичаєм хлібом стрічаю,
Як здавен ведеться у житті.
Шануйте ж хліб, бо в кожному шматочку
Краплина поту, праці, доброти,
І знайте, щоб дійти до столу,
Через нелегкий шлях повинно зернятко пройти.
Не дайте ж впасти жодній крихті хліба,
Не допустіть, щоби стоптали люди злі її.
Тоді зернина вас осяє сяйвом світлим
І завжди буде хліб на вашому столі.
Наших морів не стривожена синь.
Шлях до зірок у космічну глибінь.
Кажуть в народі правдиві слова:
"Хліб-годувальник — всьому голова!"
Підсумок уроку.
«Багатопрофільний комунальний заклад освіти
навчально – реабілітаційний центр №6 ДОР»
Конспект відкритого уроку з літературного читання
3 – А класі
« Хліб усьому голова».
Класний керівник:
Синельникова Н.В
м. Дніпро
2020