Конспект уроку позакласного читання у 9 класі
для учнів з порушенням інтелектуального розвитку
Тимофій Бордуляк «Бузьки».
Підготувала
вчитель української мови і літератури
вищої кваліфікаційної категорії
Шуба Інна Василівна
Тема. Позакласне читання. Тимофій Бордуляк «Бузьки».
Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях письменника Тимофія Бордуляка; опрацювати зміст твору «Бузьки»; вдосконалювати техніку читання; розвивати елементи логічного мислення, вміння відтворювати зміст прочитаного, визначати головну думку; комунікативну компетенцію; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: портрет письменника, тексти твору, презентація, ілюстрація лелек.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка.
Загадка
Є багато країн на землі,
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди … (Батьківщина).
ІІ. Основна частина уроку
1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку.
Прийом «Асоціативний ряд».
Сьогодні на уроці позакласного читання ми обговоримо твір «Бузьки» Тимофія Бордуляка.
Бузьки – народна назва лелек. Лелеки – це один з народних символів українців.
У народі лелеки є символом відданості та продовження роду. Здавна малим дітям розповідають, що нібито ці птахи приносять новонароджених. Люди вірили: де птах зів’є своє гніздо, тій хаті буде щастити. Птах обирає хату спокійну й побожну; береже оселю, на якій сидить. Навесні повертається обов’язково до свого гнізда. Лелеки є символом Батьківщини, рідного краю.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Діалогічне спілкування.
1) Що вам відомо про Тимофія Бордуляка?
2) Які його твори ви вже читали у 8 класі?
3) Пригадайте, про що в них розповідалося.
3. Перегляд презентації про життя і творчість Тимофія Бордуляка.
4. Історична основа оповідання «Бузьки».
Наприкінці XIX століття західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорської імперії. Сумним та безрадісним було життя селян. Безземелля, голод, непосильні податки, відсутність заробітків на батьківщині змушували їх залишати свої рідні місця і їхати світ за очі — в Америку, Канаду, Бразилію та інші держави в пошуках кращої долі.
Оповідання «Бузьки» Тимофій Бордуляк написав під свіжим враженням. «Побачив на весні, як вертають з вирію бузьки, пригадав собі... моїх безталанних емігрантів, і звідси постали «Бузьки».
Своєму твору Т. Бордуляк дав жанрове визначення «весняний образок». Для цього жанру, що утверджувався в українській літературі кінця XIX-початку XX ст., характерна живописність відображення, обмеження простору і часу, незавершеність, мало розвинений сюжет або й відсутність його тощо.
Фізкультхвилинка
5. Робота над оповіданням.
1) Словникова робота.
Жебоніти – створювати тихі одноманітні звуки (шелест, дзюркотіння).
З піль – з полів.
Ополокані – обмиті дощем.
Вигейкуючи – покрикуючи.
Одушевлені – радісні.
Лоташ – назва лугової квітки.
Обійстя – подвір’я.
Нічвиди – сновиди.
2) Бесіда за змістом твору з елементами вибіркового читання.
- Чи сподобалось тобі оповідання? Що саме найбільше схвилювало тебе?
- Про що говорить заголовок оповідання?
- Звідки поверталися бузьки?
- З яким настроєм вони летіли до рідної країни? Зачитайте рядки з твору.
- Зачитайте живописний опис рідного краю.
- Що побачили бузьки на рідному подвір’ї?
- Як змінюється настрій бузьків? Зачитайте рядки з твору.
- Про що розповів їм маленький горобчик?
- Як зустріли бузьки сумну новину?
- Яка тема оповідання? (Розповідь про бузьків, які поверталися з вирію до рідного краю).
- Яка ідея твору? (Туга за Батьківщиною, за рідною домівкою).
ІІІ. Закріплення матеріалу
1. Робота в зошитах.
Колективне складання плану оповідання.
Орієнтовний план.
1. Бузьки поверталися з вирію.
2. Перед ними розстелилася рідна країна.
3. Бузьки прилетіли до рідної стріхи.
4. На рідному обійсті глухо і пусто.
5. Сумна розповідь маленького горобчика.
6. Бузьки посмутніли і стали жалібно клекотати.
2. Словесне малювання.
- Які картини постають у вас перед очима під час читання твору «Бузьки»? Опишіть.
3. Робота в парах.
- Як ви думаєте, чи залишаться бузьки на своєму подвір’ї у рідному гнізді?
- Чи, можливо, у вас є інші варіанти кінцівки оповідання?
Обміркуйте це питання з товаришем і дайте відповідь.
ІV. Заключна частина уроку
1. Підсумок уроку.
- Який настрій у вас наприкінці уроку?
- Чи відрізняється він від настрою на початку уроку?
- Чим вас вразив твір «Бузьки»?
- Над чим примусив задуматися?
2. Підсумкове оцінювання учнів.
3. Домашнє завдання.
Намалювати малюнок до твору «Бузьки».
Відшукати в художній літературі вірші про лелек, навчитися виразно читати один з них (за вибором).