Конспект уроку "Правопис «Не» з дієприслівниками".

Про матеріал
Конспект уроку з української мови в 7 класі:"Правопис «Не» з дієприслівниками".
Перегляд файлу

Тема: Правопис  «Не» з дієприслівниками.

Мета: навчити учнів правильно писати не- з дієприслівниками, застосовуючи відповідні правила, аргументовано доводити свій вибір та самостійно оволодівати певними знаннями; формувати орфографічну грамотність; розвивати пам’ять, логічне мислення, спостережливість, уміння застосовувати набуті знання, синтезувати та аналізувати; виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування вмінь

Обладнання: тексти, проектор,  «фейсики».

Випереджувальні завдання: окремим учням – підготувати, записати прислівя, у яких вживається частка не з дієприслівниками.

Цілі уроку:

Учні знатимуть:правила написання частки не з дієприслівниками;

Учні вмітимуть: застосовувати вивчені правила, осмислювати тексти; висловлювати власну думку щодо прочитаного;

формулювати власні цілі уроку.

Методи, прийоми і форми роботи: слово вчителя, учнівські повідомлення,  робота з текстом, бесіда,гра «хто швидше», Фразеологічна п’ятихвилинка, Лабораторія перекладача,  вправа «Привіт, Проблемо», «Незакінчене речення».

Хід уроку

І. Мотиваційний етап

   1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Слово вчителя

- Доборого дня. Цікаво, з яким же настроєм ви прийшли на сьогоднішній урок? На ваших партах є  по два жовтих кружальця. Намалюйте на одному з них фейсики, які відобразять ваш настрій.

(учні малюють фейсики та піднімають догори намальовані кружальця)

А в кінці уроку ви намалюєте на другому кружальці фейсик. І ми з вами порівняємо, чи змінився ваш настрій протягом уроку. Сподіваюся, що на сьогоднішньому уроці ви примножите свій позитив. 

ІІ Цілевизначення і планування

  1.              Оголошення теми уроку.
  2.              Самостійне визначення учнями цілей уроку та узгодження їх із цілями, визначеними вчителем.
  3.              Колективне планування роботи.

 

 ІІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.

1. Бліц – опитування.

  • Що таке дієприслівник?
  • Ознаки яких частин мови він має?
  • Якого виду є дієприслівники?
  • Що таке дієприслівниковий зворот?

 

     2. Робота з текстом.

Чорно працював Віл, (не)доїдав, (не)допивав, із плуга у віз перепрягався. І все тягнув лямку з останніх сил, навіть хвилини  (не)спочивав.

Зустрівся якось із ним благородний Олень та й питає:

  • Заради чого жили надриваєш, (не)волиш себе повсякчас?
  • Як заради чого? Для дітей стараюся, (не)покоюся про їхнє майбутнє!
  • А я (не)гаю часу даремно, учу своїх оленят самостійно харч добувати, щоб (не)росли трутнями.

(За І. Власенком)

 

Перед вами текст. Вам потрібно прочитати текст. Знайти дієслова та утворити дієприслівники.  Пояснити написання не з дієсловами. . Ми з вами уже вивчили теоретичний матеріал щодо написання «Не з дієсловами». Давайте пригадаємо.

А тепер давайте розглянемо правила написання не з дієприслівниками.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Робота з таблицею.
  2. Гра з ключем  «Хто швидше» А зараз застосуємо вивчені правила на практиці.

Запишіть подані словосполучення з дієприслівниками у 2 стовпчики: 1) ті, що пишуться з не окремо; 2) ті, що пишуться з не разом.

(Не) прочитавши книгу                     (не)дооцінюючи  можливості

(не) повернувшись у село                  (не)стямлячись від обурення

 (не) почувши дзвоника                     (не)долюблюючи брехунів,

(не) розламавши кригу                      (не)волячи сусідів,

(не)слухаючи  порад                          (не)покоячись про ячмінь

(не) зібравши яблука                          (не)навидячи базік, 

(не) зловивши риби

(не)зупиняючи ні на хвилину,                        

 (не) помітивши ошуканства,

(не) підрахувавши витрат.

Якщо ви правильно виконали завдання, із других букв записаних іменників складеться початок прислівя:  «….за діжку не берись

  1.  Вправа «Привіт , Проблемо!» Ви  виконали першу вправу. Та в нашому житті нас постійно оточують проблеми. І на сьогоднішньому уроці нам не обійтися без вирішення проблем

Баба побігла селом (не)славлячи своїх дітей.

Вони чесно виконували свою роботу (не)славлячи

   героїв. Не славлячи (не прославляючи);

Неславлячи (ганьблячи).

Петро (не)здужаючи вже кілька днів виглядав блідим і знесиленим. 

Він (не)здужавши підняти уламок скали приніс великий гострий камінь

Не здужавши   (не змігши)                              Нездужаючи    (хворіючи)

  1. Правила ми вивчили, з проблемами розібрались. Пропоную наступну вправу: Гра «Третє зайве»
  1. (Не)зробивши, (не)знаючи, (не)навидячи.
  2. (Не)дооцінюючи, (не)писавши, (не)зчувшись.
  3. (Не)погодившись, (не)перевіривши, (не)воливши.
  4. (Не)хтуючи, (не)притомнівши, (не)пізнавши.и
  5. (Не)дійшовши, (не)дочуваючи, (не)помічаючи.
  1. А тепер давайте звернемося до скарбниці народної мудрості. Декілька учнів отримали випереджаюче завдання. Знайти та виписати прислів’я, які б ілюстрували правопис частки не з дієпрслівниками. А  вас я попрошу пояснити правила правопису.

Та це ще не все. Я теж підготувала для вас прислів’я. Вам потрібно відновити прислів’я. Пояснити значення кожного та пояснити правопис.

  1. Вправа «Дослідження-відновлення»

Говорити  не  думаючи, -

однаково, що стріляти не цілячись.

Не попрацювавши у спеку,

голодуватимеш у холод

Не піднімай вітрил,

Не  знаючи курсу.

Неславлячи інших,

соромиш себе.

Нехтуючи обовязки,

втрачають відповідальність. 

Якби, не  беручись за справу, можна було навчитися,

пес став би професором.

Ненавидячи інших,

оскверняєш себе.

Не вміючи,

і мухи не впіймаєш.

  1. «Фізкульт-хвилинка»

Я читатиму вам словосполучення. Якщо в словосполученні вжитий дієприкметник, то присідають хлопці. Якщо – дієприслівник, то дівчата плескають в долоні.

     Хлопці                                                       Дівчата

Співали ідучи

Зростаючі діти

Дивились роблячи

Благаючі очі

Читали лежачи

Терплячі люди

Читаючи газету

Читаючі діти

Голосно благаючи

Зеленіючі озимі

Знаючи дорогу

Знаючі семикласники

 

  1. Завдання  «Я ─ перекладач»

Та від народної мудрості давайте повернемося до сьогодення. Ви вивчаєте як українську та і російську мову.   Нерідко, працюючи над перекладом тексту з російської мови на українську, недосвідчені перекладачі припускаються типової помилки при перекладі дієприслівників, утворюючи їх за аналогією з російською мовою. Тому зараз вам потрібно проявити усі знання та написати правильний переклад

           Несмотря на волнения - незважаючи на хвилювання

           не испытывая холода - не відчуваючи холоду

сказал, не задумываясь - сказав, не задумуючись

не говоря ни слова - не кажучи ні слова

не надеясь на первенство - не сподіваючись на першість.

  1. Вправа «Творче конструювання»

Ми з вами вивчили правила, звернулись до народної мудрості, побули перекладачами, а тепер пропоную вам проявити свої творчі здібності. Складіть речення за схемами, вживаючи у зворотах дієприслівники з не.

  • 1.______ ======,не -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

Я працювала, не дивлячись на втому.

  • 2.-_______,не-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-., ======.

Хлопці, не відреагувавши на зауваження, говорили.

  1.  Фразеологічна п’ятихвилинка

До скарбів народної криниці належать і фразеологізми. Ми ними послуговуємося повсякчас, проте певних значень не завжди дотримуємося. Наступна вправа полягає у тому, що  вам потрібно записати фразеологізм та через тире записати його значення.

Не розгинаючи спини – наполегливо трудитися

Не моргнувши оком – ніяк не відреагувавши

Не зламавши слова – виконати обіцяне

Не лишаючи каменя на камені – знищити щось

V. Підсумок уроку

 Ось і добіг кінця наш урок. Пригадайте, про що ви дізнались на уроці.

Метод «Незакінчене речення».

Я знаю... Я можу... Я пам'ятаю... Я вмію....Мені сподобалось... Мене вразило....

Домашнє завдання.

Вивчити п.29, дібрати 6 фразеологізмів, в яких вживається частка не з дієпр.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тараненко Наталія Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Голуб Н.Б., Шелехова Г.Н., Новосьолова В.Н., Ярмолюк А.В.)
Додано
26 лютого 2019
Переглядів
11484
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку