Мета даного уроку: виробляти в учнів навички літературної вимови із м'якими приголосними звуками і правильного написання слів з буквосполученнями ьо, вчити переносити слова зі знаком м'якшення; створити умови для розвитку усного і писемного мовлення другокласників; виховувати любов до природи, рідного краю.
Українська мова
2 клас
Тема: Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення перед буквою «о». Перенос слів зі знаком м’якшення.
Мета: виробляти в учнів навички літературної вимови із м’якими приголосними звуками і правильного написання слів з буквосполученнями ьо, вчити переносити слова зі знаком м’якшення; створити умови для розвитку усного і писемного мовлення другокласників; виховувати любов до природи, рідного краю.
Обладнання: підручник «Українська мова» для другого класу (авт. Вашуленко М.С. та ін.), , запис пісні «А льон цвіте», презентація до уроку.
Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних технологій.
Хід заняття
І. Організація класу. Привітання вчителя. Психологічне настроювання.
У нас сьогодні – ніби свято,
Гостей зібралося багато,
Ану ж на мене подивіться
І веселенько посміхніться.
Вчитель: Очки дивляться
Учні: Та все бачать
В.: Вушка слухають
У.: Та все чують
В.: Голівка
У.: Думає
В.: Яким буде урок?
У.: Найцікавішим
В.: Які у мене діти?
У.: Найрозумніші.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1)Усне опитування.
2) Гра «Зворотній зв’язок».
У кожної дитини на парті по 2 смужечки: червона та зелена. Вчитель називає слова. Якщо перший звук у слові – твердий приголосний, діти мають показати зелену смужку, якщо м’який – червону.
Слова: льон, вогонь, сьогодні, море, лялька, рік, квітень, лютий.
3) Перевірка домашнього завдання (с.95 впр.228)
- Яка буква була пропущена у словах загадки? (Знак м’якшення)
- Що позначає знак м’якшення на письмі? (М’якість попереднього приголосного звука)
- Яке слово стало відгадкою до загадки? (Горобець)
- Вимовте кожен звук у слові – відгадці.
- Яка буква вказує на м’якість попереднього приголосного у слові-відгадці? (Знак м’якшення)
Перевірка додаткового завдання: прочитайте слова із знаком м’якшення в середині слова.
- Отже, що позначає буква «знак м’якшення» на письмі?
4) Каліграфічна хвилинка
Урок продовжимо без зупинки
З каліграфічної хвилинки
ьь ььь ьоьо льо сто ньо тьо кольори трьох
- Назвіть букви , що позначають м’які приголосні.
- Якими буквами позначена м’якість цих звуків?
- Як би читалося слова « кольори, трьох» без знака м’якшення?
- Що позначає знак м’якшення перед/о/?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми потренуємося правильно читати слова з м’якими приголосними перед літерою «о», навчимося позначати м’якість таких приголосних на письмі, переносити слова з буквосполученням ьо.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Утворіть зі слів прислів’я. Як ви його розумієте?
знаєш- вмієш. Сьогодні завтра
Сьогодні знаєш – завтра вмієш.
Запишіть утворене прислів’я.
У виділеному слові вимовте звуки і назвіть букви.
Скажіть, як впливає буква «ь» на попередній приголосний?
М’якість приголосного перед о позначається знаком м’якшення (ь): льон, бадьорий.
Сльоза, дзьоб, пеньок, льотчик, льодяник, льодовик, льох.
Скласти і записати речення з одним із слів.
- Спробуйте поділити слово «пеньок» на склади для переносу.
Випишіть з вірша слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх на склади.
V. Фізхвилинка
Гра «Камінь-вата»
Дівчата – команда «Вата», хлопчики – команда «Камінь».
Вчитель називає слова. Якщо слово починається твердим приголосним – встає команда «Камінь», якщо м’яким приголосним – встає команда «Вата»
Весна, рідний, дятел, дитина, пісня, земля, крила, лікар.
VІ. Узагальнення і систематизація набутих знань
1. Вправа «Чарівні кола».
пол
син ден
2. Хвилинка релаксації.
Заплющіть очі. Уявіть погожий літній день. Приємно дме вітерець. Небо синє-синє. Ви стоїте на полі серед чудових квітів. Це цвіте льон. Торкніться його руками. Розплющіть очі. (Демонстрація слайду з зображенням льону)
3. Вибірковий диктант-пісня (звучить грамзапис пісні)
Випишіть слова з м’яким приголосним перед звуком [о].
Є така рослина – льон.
А льон цвіте синьо-синьо,
А мати жде додому сина.
А льон цвіте синьо-синьо,
А мати жде – чекає сина.
– Назвіть м’які приголосні у словах льон, синьо.
- Якою літерою позначається м’якість приголосних перед звуком [о]?
- Як можна перенести ці слова із рядка в рядок?
4. Самостійна робота.
Вставити, де це потрібно, м’який знак і підкреслити букви, що позначають м’які приголосні звуки.
Ал…бом, пап…ка, бул…ка, сан…ки, мен…ше, біл…ше, пал…то, кул…ка.
VІ. Підсумок уроку
Продовжить речення:
Мені сподобався урок, тому, що…
Я запам’ятав, що …
VІІ. Пояснення домашнього завдання.
С.98 впр.233.