Узагальнення і систематизація
вивченого з розділу «Дієслово»
урок української мови у 7 класі
/урок узагальнення і систематизації знань/
Підготувала вчитель української мови і літератури
комунального закладу «Василівська гімназія «Сузір’я»
‒ загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
Собко Тетяна Миколаївна
Узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово»
Мета: узагальнити знання учнів про дієслово як частину мови; формувати вміння правильно писати дієслова в різних особових формах; розвивати пам'ять, увагу, логічне, образне та творче мислення; виховувати у дітей бажання берегти та зміцнювати здоров’я як найбільше багатство в житті людини.
Очікувані результати: учні знають загальне значення дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль, уміють знаходити дієслова серед запропонованого матеріалу, визначати їх граматичні ознаки; правильно записувати дієслова відповідно вивчених орфограм та аргументувати їх.
Обладнання: дидактичний матеріал, роздатковий матеріал, мультимедійна дошка, презентація.
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
Здоров’я – не шапка – на базарі не купиш
Народна мудрість
І. Етап орієнтації
Вступне слово вчителя.
Добрий день. Рада вітати усіх на уроці української мови. Діти, погляньте один на одного, тепер посміхніться своєму товаришу, мені. Стало світліше... Побажайте тому, хто сидить біля вас успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас. І нехай гарний настрій супроводжує вас весь урок.
(слайд 1)
Ми закінчили вивчати тему «Дієслово». Сьогодні урок узагальнення й систематизації знань з цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати дієслова в мовленні. Згодні?
ІІ. Етап цілевизначення.
Зверніть увагу на ці «Сходинки», прочитайте словосполучення
(слайд 2 ).
(слайд 3)
Добре, я рада, що ви знаєте, що треба робити, аби бути здоровою людиною.
То ж на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо не лише повторювати дієслово, а й поговоримо про здоров’я, бо, як кажуть у народі, «Здоров’я - не шапка – на базарі не купиш».
(слайд 4)
ІІІ. Етап проектування.
Ви вже, мабуть, зрозуміли, що працювати будете у групах, але у кожного з вас на столі лежать картки самооцінювання. Протягом усього уроку ви будете працювати і самі собі виставляти бали. У кінці уроку матимете оцінку за роботу.
Гадаю, під час сьогоднішньої роботи ви не загубитеся в часі, не спіткнетеся через дієвідміну, впораєтеся з видом, для вас не стане перешкодою спосіб. І взагалі, робота з дією буде корисною і цікавою. І ви з нею впораєтесь легко.
Діти, ви любите подорожувати?
То ж усі ваші команди я хочу запросити у подорож до казкової країни «Здоров’я».
А маршрут нашої подорожі буде такий. (слайд 5)
Острів «Спортивний», потім пограємо в футбол, спробуємо подолати «Перевал кмітливих», відвідаємо острів «Гігієнічний», трохи перепочинемо на острові «Дозвілля» і отримаємо порцію позитиву на острові «Енергійний».
ІV. Етап реалізації плану діяльності.
Почати нашу роботу пропоную з інтелектуальної розминки. (слайд 6)
1. Що ж таке дієслово?
2. Назвіть граматичні категорії дієслова (час, число, особа, рід, спосіб).
3. Назвіть основні форми дієслова. Скільки їх (інфінітив, особові форми, дієприкметник, безособові форми на -но, -то, дієприслівник).
4. На які питання відповідає неозначена форма дієслова? Чим інфінітив відрізняється від інших форм дієслова?
5. Яким членом речення може вступати інфінітив? (підметом, присудком, додатком, означенням, обставиною).
6. Як пишемо НЕ з дієсловами? ( Префікс – недо, завжди разом і якщо без НЕ не вживається).
7. Яких видів бувають дієслова, що вони означають і на які питання відповідають?
8. Що можуть означати безособові дієслова?( явища природи, стихійні явища, фізичний або психічний стан людини).
9. Скільки часів має дієслово?
10. Яку дію означають дієслова у теперішньому часі? (дія або стану момент повідомлення про неї) За чим змінюються дієслова у цьому часі? (особами і числами).
11. Яку дію означав минулий час? (дію до моменту повідомлення про неї) За чим змінюються дієслова минулого часу ( за родами – в однині та числами)
12. Як утворюються дієслова минулого часу? (додаванням до інфінітива суфіксів -в -та – л- ( в чоловічому і інших родах ))
13. Майбутній час – це…? Які ж розрізняють форми майбутнього часу ( просту -доконаного виду і складну, складену – недоконаного ).
14. Назвіть способи дієслів , яку дію вони означать (дійсний, умовний, наказовий: реальну, бажану чи можливу, наказ, прохання, пораду ).
Діти, я пропоную перевірити ваші знання на практиці.
Отже, вирушаймо за нашим маршрутом.
(слайд 7)
Серед ряду поданих слів знайдіть «четверте зайве». Поясніть, за якими ознаками ви групували ці слова.
І група
Стрибати, загартований, сміятися, плавати.
Розім’явся, нахиляються, обернуся, зробив би.
ІІ група
Пробігли, веслували, присідаю, йшли.
Пірнув би, віджався б, перетягнув би, хай сідає.
ІІІ група.
Одягаєшся, зафіксовуємо, займаємося, катаємося.
Умиваючись, прогулятися, підтримавши, спілкуючись.
Чистять, аналізуємо, вибачив би, оберігай, дострибни, сміялись, тренувались, жила б, умивайся, жвавішай, крокую, обтираюсь, еволюціонував би, усміхнись, єднайся, відпочивав, очистила.
Зверніть увагу на перші літери кожного слова. Якщо ви правильно виконали цю вправу, то ви зможете прочитати продовження вислову Джованні Бокаччо «Той, хто хоче бути здоровим, …» (Частково вже одужує) (слайд 9)
В основі будь-якого спорту завжди стоїть змагання за першість. То ж і ми з вами позмагаємось. Наступне завдання полягає в тому, що команди повинні виконати завдання якомога швидше. Та тільки ви, діти , не повинні забувати і про правильність виконання. (слайд 10-11)
Групи речень записані на кольорових картках. Після виконання учні з картками обмінюються та перевіряють виконане.
Запишіть зразки усної народної творчості, розташовуючи в логічній послідовності подані слова. Визначте дієвідміни дієслів.
І група (жовті картки)
Бережи здоров’я, поки молодий.
Здоров’я маємо - не дбаємо, а втративши – плачемо.
ІІ група (зелені)
Було б здоров’я – все інше наживеться.
За шкідливі звички не тримайся.
ІІІ група (червоні)
Починай нове життя не з понеділка, а з ранкової зарядки.
Хочеш добре виглядати, не треба нервувати.
Тут живуть дуже охайні люди. Вони гарно виглядають, мають міцне здоров’я, бо дотримуються правил особистої гігієни.
Послухайте, що вони нам радять:
Ваше завдання полягає в тому, що із цих порад вам треба вибрати дієслова і утворити всі можливі форми майбутнього часу (В І групі), минулого (в ІІ групі) і теперішнього ( ІІІ групі).
Запорука здоров’я – це гарний відпочинок. А як ви відпочиваєте? А чи можна назвати відвідування театру відпочинком. Я вам пропоную переглянути невеличку сценку .
«Випадок в лікарні»
У кабінет до лікаря заходить хворий.
- Вибачайте. Зайду?
- Заходьте. Сідайте, розповідайте.
- Чхаю, кашляю, тече, болить, морозить.
- Роздягайтесь. Дихайте, не дихайте, покашлайте… Зрозумів. Одягайтеся.
- Скажіть, одужаю?
- Почекайте, поясню. Виписую, ідете, купуєте, вживаєте, одужуйте.
- Пішов?
- Не хворійте!
Скажіть, чим особливий цей діалог? Чи все ви зрозуміли із цієї розмови? Чи можливо висловити свою думку лише за допомогою дієслів?
Зараз ми це з вами і спробуємо зробити. (слайд 13)
Кожна група отримує завдання. Вам треба розробити рекомендації чи дати поради для певного випадку, і як ви вже зрозуміли, лише за допомогою дієслів. (творче завдання)
І група Приготувати вітамінну страву.
ІІ група. Інструкція як тренуватися в спортзалі.
ІІІ група. Як поводитись вдома, щоб не зашкодити здоров’ю.
V. Контрольно-оцінювальний етап.
1. Закріплення знань.
Індивідуальна робота. Самостійна робота. (слайд 14)
Після того, як ви виконаєте це завдання, ви отримаєте порцію вітамінів та енергії .
Відредагуйте спроектований текст. Випишіть 2 дієслова і зробіть морфологічний розбір.
Хто здоровий, – той сміється, (смієця)
Все йому в житті вдається. (вдаєця)
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини!
Хто здоровий, той не плаче, (неплаче)
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Хто здоровий – не сумує, (несумує)
Над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде (йде)
Й за собою всіх веде!
2. Оцінювання і цінування учнів.
Складання сенкану (про урок)
Слово учителя
Діти, мені дуже сподобалось з вами працювати. Гадаю, ви зрозуміли, що дієслово допомагає нам влучно, а іноді яскраво, відтворити свої думки і почуття. А ще, я сподіваюсь, що кожен із вас буде зростати здоровим. Бережіть себе і свій організм, радійте життю. І пам’ятайте, що ваше здоров’я у ваших руках.
Завершити ж наш урок хочу словами: (слайд 15)
Життя чарівне, мов казка.
І дається людині раз.
Не марнуйте його, будь ласка.
А любіть й бережіть весь час.
Домашнє завдання (слайд 16)
Обов’язково повторити теоретичний матеріал підручника п. 3-17.
Високий рівень. Скласти твір-роздум «Здоров’я людини – найвища цінність», використовуючи дієслова.
Достатній рівень. Виконати вправу 182 (І,ІІ завдання) за підручником
О.П. Глазова «Українська мова» для 7 класу.
Середній рівень. Виконати вправу 187 за підручником
О.П. Глазова «Українська мова» для 7 класу.
Дякую всім за співпрацю. До побачення.