Мета уроку:
• навчальна – ознайомити учнів з давніми віруваннями китайців, сформувати уявлення про релігію та культурну спадщину; охарактеризувати основні положення конфуціанства та даосизму;
• розвиваюча – удосконалювати навички самоосвітньої, дослідницької діяльності в ході вивчення нового матеріалу; вміння працювати з різноманітними джерелами, формулювати і висловлювати власну думку;
• виховна – виховувати почуття поваги до історії та культури інших народів.
Тема уроку: Релігія та культура Давнього Китаю.
Мета уроку:
• навчальна – ознайомити учнів з давніми віруваннями китайців, сформувати уявлення про релігію та культурну спадщину; охарактеризувати основні положення конфуціанства та даосизму;
• розвиваюча – удосконалювати навички самоосвітньої, дослідницької діяльності в ході вивчення нового матеріалу; вміння працювати з різноманітними джерелами, формулювати і висловлювати власну думку;
• виховна – виховувати почуття поваги до історії та культури інших народів.
Тип уроку: комбінований.
Методи, використані на уроці: пояснення вчителя;експрес–контроль; взаємоперевірка знань; самостійна дослідницька робота з підручником, робота з атласом і контурними картами, самоосвітня; метод «Ажурна пилка»; складання опорного конспекту.
Список літературних джерел:
1.Міністерство освіти і науки України. Історія України. Всесвітня історія. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. 5–12 класи. – Київ–Ірпінь: Перун, 2005. - 142 с.
2. Голованов С.О., Костирко С.В. Історія Стародавнього світу: Підруч. для 6 кл. – К.:Грамота, 2006. – 296с.:іл.
3. Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас./Упоряд. Н.М.Морозова,Н.І.Харківська. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 352 с.
4.Святокум О.Є. Історія стародавнього світу. 6 клас: Плани–конспекти уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 320 с.
5. Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 192 с.
6. Кожем’яка О.Л. Розробка теми «Давні Індія та Китай»// Історія та правознавство, №35–36, грудень 2008.
Обладнання: історична карта «Давні Індія і Китай», атлас, підручник, мультимедійна система, презентація до уроку.
Структура уроку:
І. Організаційний момент (1 хв.)
ІІ. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу, умінь та навичок
Хронограф (1 хв.). Перевірка виконаних завдань в контурних картах (2 хв.). Перевірка виконання творчого домашнього завдання (3 хв.).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Представлення теми та очікуваних результатів
Формування теми уроку та очікуваних результатів(3 хв.).
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Міфи та релігійні уявлення.
2. Конфуцій і конфуціанство.
3. Культура.
Вступне слово вчителя (5 хв.). Метод «Ажурна пилка» (22 хв.).
V. Закріплення та систематизація отриманих знань, вмінь та навичок
Тестування (3 хв.). Взаємоперевірка за поданим зразком з використанням мультимедійної системи (2хв.). Рефлексія ( 2 хв.).
VI. Підсумок уроку (1 хв.)
VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (1 хв.)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Облік відвідування учнями уроку. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу, умінь та навичок
Хронограф
• Яке сьогодні число?
• А ви знаєте, що саме сьогодні… (вчитель дає історичну довідку про події, що сталися цього дня в минулому)
Вибіркова перевірка виконаних завдань в контурних картах
Перевірка виконання творчого домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Представлення теми та очікуваних результатів
Очікувані результати:
• називати засновника конфуціанства;
• характеризувати основні досягнення культури Китаю;
• застосовувати і пояснювати на прикладах термін «конфуціанство»;
• описувати пам’ятки культури та писемності;
• визначати внесок Давнього Китаю у скарбницю світової культури.
ІV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Міфи та релігійні уявлення.
2. Конфуцій і конфуціанство.
3. Культура.
Вступне слово вчителя:
1. Ознайомити клас із порядком роботи на уроці.
2. Учитель дає коротку характеристику культурної спадщини Давнього Китаю.
Вивчення матеріалу за методом «Ажурна пилка»
1. Створення «домашніх» груп. Обговорюють виконання завдання, діляться одержаною інформацією (5–7 хвилин). Кожен учень стає «експертом» в тому чи іншому питанні.
2. Робота в експертній групі. Їх кількість дорівнює кількості учнів у «домашніх» групах. У кожній «експертній» групі будуть присутні експерти–консультанти з усіх питань досліджуваної теми. Завдання групи – обмінятися інформацією з усіх пунктів нового матеріалу. Час виконання – 10–15 хвилин.
3. Учні повертають в «домашні» групи, під керівництвом командира групи систематизують одержану інформацію, готуються до підсумкової тестової роботи. Час виконання – 5–7 хвилин.
V. Закріплення та систематизація отриманих знань, вмінь та навичок
Тестування та взаємоперевірка у парах
1.”Піднебесною імперією” називали свою країну:
а) єгиптяни; б) китайці; в) вавилоняни; г) індійці.
2. Англійська назва країни походить від одного з китайських винаходів:
а) паперу; б) шовку; в) компасу; г) чаю.
3. Для запису слів китайці користувалися:
а) ієрогліфами; б) буквами; в) спеціальними позначками; г) цифрами.
4 У сучасній китайські мові існує:
а) 32 ієрогліфи; б) понад 100 ієрогліфів; в) близько 6 тис. ієрогліфів;
г)80 тис. ієрогліфів.
5. Перші китайські книжки записувалися на:
а)папері; б) глиняних табличках; в) пластинках з бамбуку; г) папірусі.
6. Перші паперові книги нагадували:
а) простирадло; б) рулон шпалер; в) гармошку; г) віяло.
7. Найвідомішим філософом Давнього Китаю був:
а) Будда; б) Григорій Сковорода; в) Конфуцій; г) Цінь Шіхуанді.
8. У перекладі з китайської мови „даосизм” означає:
а) шлях; б) доля; в) віра; г) благополуччя.
9. Вислів „Чим міцнішою буде родина, тим міцнішою буде держава”
належить:
а) Лао Цзи; б) Конфуцію; в) Цінь Щіхуанді; г) Лю Бану.
10. Правила поведінки, яких мали дотримуватися китайці, називалися:
а) церемонії; б) етикет; в) дисципліна; г) режим.
11. Найпоширенішим одягом давніх китайців вважали:
а) довгий халат; б) спідницю з запахом; в) широкі штани;
г) бавовняну сорочку, підперезану широким поясом.
12. Лише багаті і знатні китайці мали право носити одяг:
а) з шовку; б) з бавовни; в) парчі; г) тонкого нейлону.
Рефлексія
• Я вмію…
• Я знаю …
• Мене навчили …
• Я можу довести, що …
VІ. Підсумок уроку
Корекція знань, виставлення оцінок.
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 22.