Конспект уроку природознавства: "Лікарські рослини рідного краю".

Про матеріал

Урок вивчення нового матеріалу. Мета: розкрити практичну цінність природи для людини; дати дітям знання про окремі лікарські рослини своєї місцевості, про їх цілющі властивості; вчити розрізняти рослини за зовнішнім виглядом, смаком, запахом; формувати здоров'язбережувальну компетентність. Форма проведення нестандартна - подорож віддлами "Зеленої аптеки".

Перегляд файлу

Венгер Алла Олексіївна,

вчитель початкових класів

Миколаївської загальноосвітньої школи №44

Конспект уроку природознавства

Клас:1

Тема: Лікарські рослини рідного краю.

Мета: розкрити практичну цінність природи для людини; дати дітям знання про окремі лікарські рослини своєї місцевості, про їх цілющі властивості; вчити розрізняти рослини за зовнішнім виглядом,  смаком, запахом; формувати здоров’язбережувальну компетентність, розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення; виховувати бажання вивчати лікарські рослини своєї місцевості, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: малюнки лікарських рослин; мелодія «Рання весна»; мікрофон, пам’ятка «Правила поведінки в природі», відеопрезентація «Лікарські рослини», гербарій, вітамінізовані чаї, індивідуальні картки.

Ключові компетентності:

  •  вміння вчитися: робота з підручником;
  •  навчально-організаційні:  співпрацює в парі; включається в роботу відразу після вказівки вчителя;
  •  загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою моделлю; запитує про незрозуміле; з повагою звертається до вчителя, учнів;
  •  загальнопізнавальні:  виділяє в предметах певні ознаки;
  •  інформаційно-комунікативна: висловлює свою думку щодо певної проблеми;
  •  загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;
  •  громадянська:  прагне охороняти рослини рідного краю;
  •  здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку.

Предметні компетентності:

  • називає 2-4 представників вивчених систематичних груп об’єктів живої природи свої місцевості (лікарські рослини);
  • розрізняє лікарські  рослини;
  • формулює висновки про необхідність захищати рослини рідного краю;
  • висловлює власні судження.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Усміхнімось, друзі, квітам,

Травам, деревам і людям.

І нехай в усьому світі

Краси й добра прибуде.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Прослуховування мелодії «Рання весна»

- Почнемо наш урок з музичної подорожї. Забудьте на хвилинку, що ви в класі за партою і «полетіть думками» туди, куди вас поведе ось ця прекрасна мелодія.

- Що намалювала ваша уява, коли ви слухали музику?  Яку пору року ви уявили?

- Де ви «знаходились» під час уявної подорожі?  Які кольори переважали у вашій мандрівці?

(Звучить музика: чути спів пташок, дзюрчання струмочків, шум лісу).

2. Словесне малювання.

3. Хвилинка спостережень.

 Погода сприятлива, отож всім бажаю гарного настрою і плідної праці.

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. У березні з’являються молочно – білі дзвіночки пролісків, цвіте ліщина, мати-й-мачухи. У річках нереститься риба, вилазять погрітися з вуликів бджоли. Повертаються до рідних домівок лелеки. Прокинулися їжаки.

Місяць назвали так тому, що в березні плаче береза.

У березні вся природа оживає й дає нове життя, тому цей місяць знаменує початок весни. В Україні березень іноді називали крапельник, протальник - від швидкого танення снігу, красовик – за неповторну красу та чарівність ожилої природи.

14 БЕРЕЗНЯ - ЯВДОХИ-ПЛЮЩИХИ

 Дівчата і маленькі діти цього дня "кличуть весну", щоб скоріше приходила. Цього дня наші предки зустрічали Весну, виходячи до схід Сонця на горби, ставали на воротях або вилазили на дерева і закликали її.

Сонячний день на Явдохи віщує урожай пшениці і погожу весну та літо, похмурий - проса і гречки та негоду на наступні місяці.

ІІІ. Постановка проблеми.

1. Вправа «Поміркуй».

На дошці ланцюжок слів: ЛЮДИНА     РОСЛИНА      ЗДОРОВ’Я.

- Як ви вважаєте, чи є зв'язок між цими словами? Якщо є, то який?

2. Рольова гра «В кабінеті лікаря».

Пацієнт 1. - Останнім часом у мене знизився імунітет. Що ви можете мені порадити?

Лікар. - Раджу Вам звернутися до «Зеленої аптеки»та придбати вітамінний чай .

 Пацієнт 2. - Я стала погано спати. Що ви можете мені порадити?

Лікар. - Раджу Вам звернутися до «Зеленої аптеки» та придбати чай з м’ятою.

Пацієнт 3. - Я переніс застуду.  Що ви можете мені порадити?

Лікар. - Раджу Вам звернутися до «Зеленої аптеки» та придбати чай з малиною.

Висновок. Рослини – це своєрідна зелена аптека.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про чудодійні властивості рослин.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Актуалізація опорних знань.

- Пригадайте, де ми найчастіше бачимо рослини? ( В полі, городі, лісі, саду).

Але ви навіть і не замислюєтеся, що навколо нас  під ногами – справжній скарб. І цей скарб – лікарські рослини. Майже кожна рослина має цілющі, чудодійні властивості. Але чи вміємо ми користуватись їх силою, щоб робити дива зі своїм здоров’ям? За урок цьому навчитись неможливо. Але зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо.

До чудо – ліків в гості вирушаймо,

Дивинку щонайменшу помічаймо,

Де материнка, подорожник, молочай,

Повинен знати кожен травознай.

Із вдячністю цілющі трави пийте,

Ростіть на славу й здоровійте!

І сьогодні нас чекає «Зелена аптека».

Відділи:

  1. Чудодійний.
  2. Загадковий.
  3. Інформаційний.
  4. Практичний.
  5. Ігровий.
  6. Творчий.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Відділ «Чудодійний».

А) Відгадування загадки.

Ростуть у лісі, у лузі, у городі, в садку – в природі.

Коли захворієш, вони стануть в пригоді. (Лікарські рослини)

Б) Розповідь вчителя.

Люди ще в глибоку давнину помітили, що в багатьох рослинах прихована цілюща сила і тому почали використовувати їх для лікування. Так поступово почала розвиватись народна медицина. Люди старшого покоління добре знаються на травах. Сьогодні у нас в гостях бабуся Медуниця. Вона передасть вам у спадок свої „секрети" - знання про цілющі властивості рослин, що зростають на нашій землі Миколаївській.

 Бабуся Медуниця

Добрий день, мої голуб'ята!

Я-бабуся, Медуницею звуся,

На рослинах розуміюся,

Людям допомагаю,

Лікарські трави збираю.

В) Дидактична гра «Впізнай рослину». 

- Що робить ця рослина для нашого організму?

  •  У земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква)
  • Шкір має сім, а сльози випускає всім. (Цибуля)
  • Народжується з квітки, 

Його всі люблять дітки, 

Заліза в нім багато, 

Рум'яне і хрустке.

А ну, скажіть, малята,

То що ж воно таке? (Яблуко)

  • У зеленому лісочку, під мереженим листочком. 

Червоніє невеличка, спіла ягідка …. (Суничка)

- Де ми часто бачимо ці рослини?  (Сад, город)

- Подумайте, а які ще рослини дають нам вітаміни?

-  Які з рослин, які ростуть на городі, вбивають хвороботворні мікроби?

2.  Відділ «Інформаційний».

 А) Розповідь учителя з елементами бесіди:

  • про подорожник великий;

- Чому цю рослину саме так назвали?

- Чому подорожник у народі ще називають «ранником» чи

«порізником»?

- Як застосовують подорожник у медицині?

- Чи користувалися ви лікувальними властивостями цієї чудо -

трави? Де і коли?

  • про деревій;

- Де росте деревій?

- При яких хворобах використовують деревій як лікувальний

засіб?

- Яку іншу назву має ця рослина? Чому народ назвав її саме

так?

  • про чистотіл;

- Поясніть, чому ця рослина отримала саме такі назви?

- Де росте чистотіл?

- Коли можна збирати чистотіл?

Б) Розповідь учнів про лікарські рослини.

Серед поля, край села

калинонька зацвіла.

ніби дівчина в віночку,

у вишиваній сорочці.

  • Де росте калина ? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Росте на городі у нас бузина,

дуже корисна рослина вона.

Суцвіттям пишним квітне весною,

чай  від кашлю п’ємо ми зимою.

  • Де росте бузина? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Шпак шипшину не клює –

й так здоров’я в нього є.   

А цілющий чай з шипшин -

це здоров’я для людини . 

  • Де росте шипшина? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Малина червоненька,

зростає рясненько.

Всім вона смакує,

від хвороб лікує.

  • мелиса.jpgДе росте малина? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Розрослася біля хати,

Кучерява рута – м’ята,

Хоч без квітів рута – м’ята

Та її духмяність багата.

  • Де росте м’ята ? Як люди використовують її лікувальні властивості?

romashka-aptechnaja.jpgЯк зустрінуться вам, друзі,

Запашні ромашки в лузі.

Не забудьте їм вклонитись,

З пелюсток росою вмитись,

Бо ромашкові відвари –

То найкращі ліки – чари.

  • http://shkolazhizni.ru/img/content/i111/111352_or.jpgДе росте ромашка ? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Від застуди і від кашлю

Випийте мікстуру краще:

З мати – й – мачухи відвар.

Допоможе, друзі, вам.

  • Де росте мати-й-мачуха? Чому її так назвали? Як люди використовують її лікувальні властивості?

Заболіли раптом зуби

Є шалфей, кора із дуба.

Валер’янки слізки – крапки

Заспокоять серце ваше.

А заварите лопух –

Вже волосся – мовби пух.

З кропиви борщі й салати

Добрі можна зготувати.

http://www.supersadovnik.ru/site_images/00000017/00053719.jpgВ) Виступ бабусі Медуниці.

От травинка - материнка -

Від застуд лікує швидко.

Це - жовтенький звіробій,

Він лікує шлунок твій.

Кропива, ромашка й хміль -

Ними голову помий.

А з калини і шипшини

Пийте чай - то вітаміни.

http://www.tourblogger.ru/sites/default/files/albums/17764/14751/original/DSC03286(2).jpg3. Фізкультхвилинка.

Озирніться всі вокруг,

Нас вітає зелений луг.

Ми травичку не зімнемо,

На носочках всі підемо.

Ноги вище піднімаєм,

Кущики ми не зламаєм.

А травичку обійдем,

Красу луків збережем.

http://www.tavriav.org/img/useful_tips/193-b.jpgТо йдемо, то біжимо –

У лісочок спішимо.

4.  Робота з підручником.

- Які рослини впізнали на малюнку?

- Як їх можна використати?

5. Відділ «Практичний».

А) “Рецепти здоров’я ”

Коли ви хворіли, мама готувала вам чай.

  1.                   Чай з м’яти - корисний при шлункових хворобах.
  2.                   Чай з малини - протизастудний напій.
  3.                   Чай з варення смородини – багатий на вітаміни .
  4.                   Чай з липи - корисний при інфекційних захворюваннях.
  5.                   Чай з шипшини ,калини –  ліки від застуди,кашлю.

Від опіків

Візьмемо одну картоплину, натремо обережно на тертушці, щоб утворилася кашоподібна маса. Отриману  масу покладемо на серветку і прикладемо до опеченого місця. Тепер забинтуємо бинтом.

Від застуди

Візьмемо дві столові ложки свіжих ягід калини, потовчемо їх у ступці, і заллємо склянкою окропу, дамо настоятись. Додамо цукру або меду за смаком. Цілющий чай з калини можна вживати не тільки як засіб проти застуди, а і як вітамінний, загальнозміцнюючий засіб.

Чай  „ Київська  Русь”

Назбирайте молодого листя суниці, ожини, малини, смородини, квітів  липи,  бузини, черемхи, зірвіть кілька  ягід  чорниці, шипшини, глоду, трохи трави звіробою, чебрецю, м’яти, материнки .  Коли заварите всі ці листя, ягоди й трави, то казковий дух піде по хаті. А для  вас цей чай буде справжньою коморою вітамінів і здоров’я.  Смачного!

Вітамінний салат

Візьмемо листя молодої кульбаби обдамо її окропом, аби видалити гіркоту. Покришимо листя, додамо дрібно посічені варені яйця, зелену цибулю  заправимо сметаною і посолимо  за смаком. На здоров’я!

VІІ. Закріплення знань та вмінь учнів.

1. Відділ «Ігровий».

  А) Гра    Відгадай за  смаком”

-  У нас є інші напої з лікарських трав та ягід. Відгадайте їх. ( 1) з липи;  2)  з малини;  3) з чорної  смородини;  4) з м’яти; 5) з калини;  6) з шипшини).

 Б) Сеанс аромотерапії (релаксаційна пауза).

Ви, мабуть, не раз відчували, як вулицями міста, розливається предивний аромат. Подме віте­рець, ледь заколишуться зелені крони, і долетять до вас хвилі медової свіжості. Це цвітуть липи. А це за народними спостереженнями  вірна ознака — настало повне літо. Тому й на­зивають липу вісником повного літа. І місяць, коли цвіте липа, має назву— липень. У давні часи його називали липцем.

В)  Дидактична гра  „Назви і розкажи”.

( Діти знаходять рослину, називають її і розповідають, що вона лікує.)

Г) Гра «Будь спостережливим!» 

Завдання: серед ланцюжка рослин знайти зайву.

ЯБЛУКО, ВИШНЯ, РОМАШКА, ГРУША. 

КРОПИВА, КУЛЬБАБА, ЦИБУЛЯ, ЗВІРОБІЙ.

СЛИВА, РЕДЬКА, ЧАСНИК, ЦИБУЛЯ. 

Д) Робота в парах“ З народних джерел. Прислів’я ”.

Зелена ,                            як барвінок.

Росте ,                               як верба.

Синій,                             як бузина.

Червона калина             від ста хвороб лікує.

Пишна та красива,        як червона калина.

Вуста медові,                мов ягоди малинові.

Струнка та гожа,          на березу схожа.

Е) Хвилинка-цікавинка. “Рослинний барометр”.

Деякі лікарські рослини можуть передбачувати, яка буде погода, який буде урожай наступного року.

  1. Якщо багато ягід на горобині, то осінь буде дощова, а як мало - суха
  2. Якщо в сонячний день закриваються квіти кульбаби - буде дощ.
  3. Калина рано зачервоніла - на ранню і люту зиму.
  4. Чорна бузина достигла не по порі - чекай холодної і лютої зими.
  5. Зацвіла верба - прийшла весна.
  6. З берези тече багато соку - на дощове літо.
  7. Зацвіла шипшина - почалося літо.
  8. Рясно цвіте малина - на тепле літо.

 2. Відділ «Творчий». 

Продовжіть речення: «Якби я був …, то….»

VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Природа дбає про нас, допомагає нам, лікує від різноманітних хвороб. Тільки треба розуміти її, спостерігати за нею, вивчати її. І тоді природа подарує нам здоров′я – найцінніше багатство.

ПАМ'ЯТКА  ТРАВОЗНАЯ!

Заготовляй тільки відомі тобі рослини.

Заготовляючи, не зашкодь природі.

Не рви зілля з корінням, яке не йде на лікування.

Дотримуйся правил сушіння і зберіганняє

Не заготовляй ті трави, що ростуть біля доріг.

Вправа «Зупинись і пригадай». 

  • Лікарські рослини корисні тому, що.….. 
  • Мене зацікавило ….. 
  • Я зможу зменшити ризик захворіти, якщо …… 
  • Мені знадобиться у житті… 

На згадку ми хочемо зробити вам маленькі подаруночки. Це мішечки з лікарськими травами. Покладіть собі під подушку, щоб у вас був гарний спокійний сон. 

Тут суцвіття диких трав, 

На Купала Травознай  їх збирав. 

Із кущів – листки, коріння, 

А з дерев – бруньки, насіння. 

Ціла, бачите, аптека, 

Для здоров'ячка безпека. 

 

 

 

docx
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
2375
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку